نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد کرد با توجه به بارشهای اخیر و افزایش سطح آب در سدها، نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد.

نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی خبرنگاران از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کامبیز مهدی زاده با اشاره به سیل اخیر در کشور و لزوم بهره گیری از فناوری های روز به منظور کاهش خسارات سیل، اظهار کرد: به منظور مقابله با مسائل و اتفاقات طبیعی باید قبل از انجام هر کاری به نقشه های مهم و استراتژیک تعریف شده توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی در سال 1393 وقوع این سیل را هشدار داده بود، گفت: این سازمان چند سال پیش این سیل را در استان هایی که در آن ها سیل رخ داد پیش بینی و نقشه پهنه بندی سیلاب را ارائه نموده است، اما متأسفانه به این موضوع توجه نشد.

مهدی زاده در ادامه گفت: مسئولان نهادهایی ازجمله سازمان محیط زیست، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو و تمامی مدیرانی که با این حوزه مرتبط بودند به نقشه های تهیه شده از سوی سازمان زمین شناسی و مطالعات ارزیابی مخاطرات بی توجهی کردند و به همین دلیل ما شاهد جاری شدن سیل در استان های پیش بینی شده بودیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه، در جهان برای ساخت هر سازه، راه، پل و مواردی ازاین دست نقشه های تهیه شده را مدنظر قرار می دهند، اضافه نمود: بر همین اساس وجود هرگونه گسل، فرونشست، زمین لغزش، نوع و جنس سنگ و خاک را آنالیز و پروژه های ساخت را بر آن اساس تعریف می نمایند.

وی با اشاره به این موضوع که کشور ما از لحاظ زمین شناسی، حرکات زمین ساختی و تکتونیک بسیار فعال است، گفت: باید قبل از انجام هر کاری به نقشه های مهم و استراتژیک تعریف شده توجه کرد تا بتوان با مسائل و اتفاقاتی که رخ می دهد روبه رو شد.

** برنامه ریزی و کنترل خسارات

مهدی زاده همچنین اظهار کرد: در صورت رعایت این موارد ما می توانستیم خسارات جانی و اقتصادی این نوع اتفاقات را تحت کنترل داشته و کاهش دهیم به دلیل اینکه درهرصورت با بروز هرگونه حادثه غیرمترقبه ای خسارات وجود دارد اما در صورت توجه به نقشه ها و برنامه ها قدرت مقابله با این نوع مسائل بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به بروز سیل اخیر و خسارات و مسائل ایجادشده برای کشور گفت: با توجه به تمامی خسارات اقتصادی و جانی که از بروز و وقوع این سیل به وجود آمد این رخداد در افزایش سطح پیزومتریک آب ها تأثیرگذار بود و این افزایش یاری می نماید تا آب های زیرزمینی روند بهتری را برای تکمیل ظرفیت طی نمایند اما برای تکمیل کل ظرفیت حداقل بین 10 تا 15 سال زمان ضروری است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری در ادامه گفت: بارندگی ها اخیر موجب پُر شدن هورهای کشور از جمله هورالعظیم شد و حتی سطح فیزیکی دریاچه ارومیه نیز 40 درصد پیشرفت داشته است که این افزایش سطح بارش ها در کنترل کانون ریز گردها تأثیرگذار است.

مهدی زاده اظهار داشت: بارندگی های اخیر قطعاً در کاهش ایجاد فضای گردوغبار تأثیرگذار است اما مشروط به اینکه مسئولان با برنامه ریزی نگذارند آب این هورها، دریاچه ها و باتلاق ها و مواردی ازاین دست از بین روند.

** پُر شدن 80 تا 90 درصدی سدهای کشور

مهدی زاده همچنین با بیان اینکه در طول 20 تا 30 سال گذشته سدهای ما همیشه در معرض خشک شدن قرار داشتند، گفت: با توجه به بارندگی های اخیر 80 تا 90 درصد سدهای کشور پر شدند و کشور، استان و منطقه حوزه خود را از مشکل خشک سالی نجات داده اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری به اظهارات بعضی از متخصصان و کارشناسان درباره عدم احیای دریاچه ارومیه اشاره نمود و گفت: بعضی از متخصصان حوزه آب معتقدند که احیای دریاچه ارومیه اشتباه است این در حالی است که دولت از چندی پیش کار احیای دریاچه ارومیه را شروع نموده بود و این بارش ها یاری کرد تا روند احیای این دریاچه تسریع گردد.

وی همچنین به موضوع استفاده از این نزولات در فراوری انرژی های تجدیدپذیر نیز اشاره نمود و گفت: با توجه به افزایش سطح آب در سدها می توان نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد تا ضمن جلوگیری از تبخیر آب، انرژی خورشیدی هم فراوری کند.

** فراوری نیروی برق از آب رودخانه ها

مهدی زاده در ادامه اعلام کرد: این بارش ها همچنین باعث پرآب شدن آب رودخانه ها و آبشارها شده و می توان با قرار دادن موتورهای الکترونیکی در جریان این آب ها نیروی برق فراوری کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری همچنین معتقد است: برای مقابله و جلوگیری از وقوع سیل بایستی از قبل برنامه ریزی و رودخانه ها را لایروبی کنیم.

علمی ** 1836 ** 1055

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 6469

به "نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروگاه های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید