هفته کتاب در جلب توجه عموم شهروندان به موضوع کتاب پیروز بوده است

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران؛ مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت هفته کتاب گفت: هفته کتاب مانند سایر بازه های زمانی مناسبتی، یک مجال زمانی برای اشارات و نشانه ها و نمودها است و قاعدتا انتظار نمی رود آن چه در عرض یک هفته انجام می پذیرد، نقش موثر در روندهای کلان داشته باشد، اما در حد موقعیت خود، فضایی پویا داشته است و در جلب توجه عموم شهروندان به موضوع کتاب و کتابخوانی، پیروز بوده است.

هفته کتاب در جلب توجه عموم شهروندان به موضوع کتاب پیروز بوده است

وی ادامه داد: برنامه های مختلف هفته کتاب، حلقه هایی از یک زنجیره واحد هستند و نمی توان اهمیت یکی را بر دیگری قابل افزایش یا کاهش دانست.

دانش با بیان اینکه اصولا صنعت نشر مراحل و جنبه های مختلفی در حوزه فراوری و فرایند و مصرف دارد که همگی در حد خود مهم هستند، عنوان نمود: نویسنده، مترجم، ناشر، ویراستار، تصویرگر، فعال چاپ، توزیع کننده، کتابفروش، مدیر و کتابدار کتابخانه، مروج کتابخوانی، خریدار کتاب، مراجعه کننده به کتابخانه و ... همگی در این گردش فرهنگی نقش موثر دارند و قاعدتا هر برنامه در هفته کتاب که ناظر به یکی از این حلقه ها باشد، در جای خود ضروری است.

وی یادآور شد: کتابخوانی قبل از هر چیز، مانند هر پدیده دیگر، تا زمانی که حس احتیاج به مطالعه کتاب در میان نباشد و حس نگردد، فضایی نارس و عقیم به خود خواهد گرفت، بنابراین آنچه مهم است، ایجاد این حس احتیاج به مطالعه است، وگرنه تشویق مردم به کتابخوانی، تا زمانی احساس احتیاج به کتاب نکنند، فراگردی شعاری و سطحی به خود اختصاص می دهد.

دانش در سرانجام صحبت های خود تاکید نمود: این که در این شرایط چگونه می توان حس احتیاج به کتاب را در جامعه تقویت کرد، قبل از هر چیز به صندلی فرهنگ در جامعه منوط است که زمینه ای فراتر از چند برنامه متداول می طلبد و اراده ای محکم در سطح ملی و در همه جوانب حاکمیت و صنف و جامعه مدنی و نه صرفا یک وزارتخانه می طلبد.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 تا 30 آبان ماه 1399 با شعار دانایی؛ مانایی برگزار می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44967

به "هفته کتاب در جلب توجه عموم شهروندان به موضوع کتاب پیروز بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته کتاب در جلب توجه عموم شهروندان به موضوع کتاب پیروز بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید