هوش های مصنوعی پزشک و مهندس در حال آمدن هستند

به گزارش مجله کامپیوتر، گرچه هوش های مصنوعی پزشک و مهندس در حال آمدن هستند، اما آنها نمی توانند مشاغل با مهارت بالا را قبضه نمایند و حتی زمانی که این قابلیت را پیدا نمایند به معنی بیکار شدن انسان های حرفه ای نیست بلکه با ایجاد فرصت های شغلی تازه که با آمدن آنها پدیدار می شوند، برعکس کسب و کار شاغلین حرفه ای تنوع پیدا می نماید.

هوش های مصنوعی پزشک و مهندس در حال آمدن هستند
گوگل اخیراً با پیروزیت سیستم هوش مصنوعی DeepMind را در کار خود در زمینه شناسایی بیماری های چشمی قرار داده است. با استفاده از هوش مصنوعی که بعلاوه برای تشخیص سرطان استفاده می گردد و راه اندازی برنامه های تلفن هوشمند راهنمایی شده به وسیله هوش مصنوعی که می تواند در خصوص علائم و بیماران تریاژ صحبت کند، ممکن است به نظر برسد که ما از خلق یک دکتر هوش مصنوعیِ کامل دور نیستیم.

پیشرفت های مشابهی در خصوص قرار دادن هوش مصنوعی برای نوشتن نرم افزار و ارزیابی قراردادهای حقوقی صورت گرفته است. هوش مصنوعی حتی در دنیای خلاقیت، فراوری آثار هنری و مد، ارزیابی طراحی گرافیک و یاری به مردم برای ایجاد موسیقی، شروع به ایجاد نشان خود نموده است. بنا بر این آیا هوش مصنوعی به همان روشی که برای وظایفی که شامل کارهای ساده و تکراری هستند عمل نموده است، برای مشاغل نیازمند مهارت زیاد نیز تهدید محسوب می گردد؟

تکنولوژی نو صدها سال است که کارگران را از کار انداخته است. اما پیشرفت در انقلابهای مختلف صنعتی همیشه مشاغل نو دیگری ایجاد نموده است و مردم توانسته اند با این امر سازگار شوند. با آموزش مناسب و به موقع، ترس از دست دادن شغل با مهارت بالا به حقیقت نمی پیوندد و بلکه جامعه را قادر می سازد تا بیشتر روی مزایایی که هوش مصنوعی به آنها ارائه می دهد متمرکز شوند. پایان، فن آوری های پیروز آنهایی بوده اند که انسان و ماشین با هماهنگی با هم به نفع یک جامعه گسترده تر کار می کردند. اما انقلاب هوش مصنوعی ممکن است متفاوت باشد زیرا می تواند به همان فراوانی مشاغل دستی، مشاغل کارمندی را هم تحت تأثیر قرار دهد.

به نظر می رسد که مشاغل مربوط به کارهای دفتریِ مستلزم مهارت کمتر، مانند پردازش داده ها، کاهش می یابد و به نظر می رسد این امر اجتناب ناپذیر است و در واقع، در حال حاضر شروع شده است. اما هوش مصنوعی هچنین در حال حمله به قلمرو متخصصان بسیار ماهر مانند مهندسان نرم افزار است. با این حال، این امر تا حد زیادی دارد اتفاق می افتد که نشان داده می گردد که چگونه هوش مصنوعی بیشتر از این که یک تهدید برای کارگران ماهر باشد یک وسیله برای آنها خواهد بود. ممکن است لازم باشد که حرفه ای ها یاد بگیرند که چگونه از نیروی هوش مصنوعی بهره بگیرند، تا اینکه کل کارها به سادگی ناپدید شوند.

شرح تصویر: کامپیوتر، خودت را برنامه ریزی کن. Shutterstock

برنامه نویسی رایانه را در نظر بگیرید. رؤیای دیرینه محققان، ایجاد هوشی مصنوعی است که بتواند نرم افزارهای نو پیچیده ای را از ابتدا ایجاد کند. واقعیت این است که چنین هدفی احتمالاً کمی بیش از حد دور از فکر است. شرحات غیر رسمی و خصوصی ای که معمولاً برای ایجاد دستور برای برنامه نویسان مورد استفاده قرار می گیرند، برای این موضوع بیش از حد مبهم و غیر دقیق هستند.

اما محققان دریافته اند که هوش مصنوعی می تواند در بهینه سازی نرم افزارهای موجود بسیار قدرتمند باشد، به عنوان مثال برای سریع تر کردن آنها و استفاده از انرژی کمتر. بهینه سازی نرم افزار مهارت های بسیار خاصی را می طلبد، که در واقع بیشتر فراوری نمایندگان و توسعه دهندگان نرم افزار ندارند. از این رو این نوع هوش مصنوعی بدون ایجاد تهدید در خصوص شغل های موجود می تواند در بهبود توسعه نرم افزار بسیار مفید باشد.

محققان شروع به ایجاد روشهای نوی برای هوش مصنوعی برای تشخیص انواع مختلف نرم افزارها در سناریوهای واقع گرایانه نموده اند. و کمپانی هایی مانند فیس بوک در حال حاضر از ابزارهای تست هوش مصنوعی ای استفاده می نمایند که قادر به آشکار سازی در هم شکستگی های نرم افزارها هستند، نوعی اشکال که باعث می گردد برنامه ها به طور غیر منتظره از کار بیفتند. با فرض این که چقدر نرم افزار به گونه ای فزاینده برای عملکرد صحیح جامعه مهم است اینها وظایفی حیاتی هستند، با این حال در حال حاضر انجام این کار برای افراد بسیار سخت است.

چرا باید از هوش مصنوعی های پزشک استقبال کنیم

شرح تصویر: پزشکان باید یاد بگیرند که در کنار هوش مصنوعی کار نمایند. Shutterstock

ما می توانیم الگوی مشابهی را در پزشکی پیش بینی کنیم. بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای پیشرفته مانند انگلیس، کمبود کادر پزشکی دارند. به عنوان مثال، پزشکان آموزش دیده به آن میزان کافی ندارند که همه بتوانند علائم اولیه بیماری چشمی را به طور دقیق تشخیص دهند. هوش مصنوعی می تواند راه حلی برای یاری به پزشکان انسانی در بهبود توانایی های آنها ارائه دهد. با توجه به تشخیصی که هوش صورت می دهد، کادر پزشکی می توانند بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از بیماران نمایند.

این نوع فن آوری می تواند در کشورهایی که تعداد سرانه جمعیتی پزشکان متخصص آموزش دیده بسیار کمتر است، یا برای جوامع دور افتاده که دسترسی به هرگونه مشاوره پزشکی برای آنها سخت است، حتی مفیدتر باشد. بنا بر این از نوع تحقیقی که به وسیله Google DeepMind انجام می گردد باید استقبال کرد، نه این که با نگرانیِ از دست دادن حرفه پزشکی از آن ترسید.

ما باید برای کارهایی که هوش مصنوعی برای آنها مناسب است از هوش مصنوعی استفاده کنیم، تا بتوانیم شکافهایی را در جاهایی که کمبود کارمندان وجود دارد و جاهایی که کارها را به راحتی نمی توان خود کار کرد، پر کنیم. محققان دریافته اند که هوش مصنوعی می تواند در بهینه سازی نرم افزارهای موجود بسیار قدرتمند باشد، به عنوان مثال برای سریع تر کردن آنها و استفاده از انرژی کمتر. بهینه سازی نرم افزار مهارت های بسیار خاصی را می طلبد، که در واقع بیشتر فراوری نمایندگان و توسعه دهندگان نرم افزار ندارند. چالشی که ما داریم این است که دانش جویان و متخصصان را برای تغییر در مشاغلشان که اتفاق می افتد و برای مشاغل نو و ناشناخته ای که هوش مصنوعی در آینده ایجاد می نماید، تجهیز کنیم. با آموزش مناسب و به موقع، ترس از دست دادن شغل با مهارت بالا به حقیقت نمی پیوندد و بلکه جامعه را قادر می سازد تا بیشتر روی مزایایی که هوش مصنوعی به آنها ارائه می دهد متمرکز شوند.

بازار کار مدرن بسیار رقابتی است و توسعه مداوم حرفه ای در حال حاضر در بسیاری از حرفه ها بسیار حیاتی است. از برخی جهات، این می تواند ما را در موقعیتی بهتر از مردم در زمان انقلاب صنعتی قرار دهد. اما گرایش های آموزشی فعلی به سمت امتحانات و تفکر مکانیکی حرکت هایی در جهت اشتباه است. بالا آوردن حقایق و پردازش داده ها همان چیزی است که ماشین ها برای آن مفید هستند. در عین حال، خلاقیت و تفکر انتقادی هرگز برای بشریت این قدر که اکنون دارد اهمیت نداشته است.

منبع: لئوناردو ال مینکو - جِریمی لِوِسلی - University of Leicester

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 66456

به "هوش های مصنوعی پزشک و مهندس در حال آمدن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش های مصنوعی پزشک و مهندس در حال آمدن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید