وام 6درصدی برای خانه اولی های خریدار آپارتمان در بافت فرسوده

به گزارش مجله کامپیوتر، مشاور رئیس جمهور با تشریح برنامه دولت برای نوسازی بافت فرسوده گفت: دولت به خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت وساز بافت فرسوده ندارد و خانه اولی ها در این بافت ها می توانند با استفاده از وام 6درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند.

وام 6درصدی برای خانه اولی های خریدار آپارتمان در بافت فرسوده

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش مجله کامپیوتر، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: در مراکز استان ها 32 قطعه زمین توسط وزارت راه به مسئله نوسازی اختصاص می یابد و همین موضوع در تهران 15 قطعه از زمین های دولتی را شامل می گردد.

وی گفت: باور ما بر این است که دولت نباید وارد ساخت وساز گردد و این توسعه گران هستند که کار ساخت وساز را این محله ها و مسکن آن را به عهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می نماید، ما می خواهیم این توسعه گران خانه ها را بسازند و در این میان سخت ترین قسمت این کار اعتمادسازی برای مردم است.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده اضافه کرد: احیای بافت های فرسوده در دوره های قبل نیز دنبال می شد، لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این فرایند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه های فرسوده برای نوسازی را دنبال می کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی شد و تنها خانه های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم کنار تجمیع خانه های متراژ کوچک بافت کوچه و محله های فرسوده را نوسازی کنیم.

ترکان توضیح داد: ما سه دسته هزینه داریم؛ نخست هزینه های خانه و محله که به عهده توسعه گر است، دسته دوم زیرساختهای آب و برق و... هستند که تأمین هزینه و امکانات آن به عهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و... هستند.

او تأکید کرد: برای ساخت مدرسه در این محله های فرسوده آموزش و پرورش و برای خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به ترتیب وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان و... مسئولیت ساخت و نوسازی این مراکز را به عهده دارند.

ترکان یادآور شد: توسعه گر قرار است 50 سازه را برای خود و 50 سازه دیگر را هم برای ساکنان این بافت های فرسوده بسازد، خریداران این بافت ها می توانند با استفاده از وام 6 درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه اولی ها است که با خواب پول 20میلیونی خود به مدت 2 سال می توانند تا 80 میلیون تومان وام مسکن دریافت نمایند. البته اینها در حد پیش بینی است، زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.

او اعلام کرد: ساکنان بافت فرسوده بدون پرداخت ریالی، خانه فرسوده تحویل می دهند و خانه ای نو تحویل می گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی صاحب خانه ای نو می گردد.

او گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه ها را خریداری می نمایند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید این خانه ها برآیند، لذا در این شرایط متقاضیان می توانند به راحتی صاحب خانه شوند زیرا نرخ سود تسهیلات فقط 6 درصد است.

او اضافه کرد: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر 90 انبوه ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله ها و بافت های فرسوده اعلام نموده اند.

ترکان اضافه کرد: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج سازی می نمایند و از تمکن بالای اقتصادی برخوردار هستند.

او اضافه کرد: ما اگر فقط بتوانیم نصف این 1350 محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب نموده ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح ها به نتیجه برسند.

اما و اگرهای دولت برای نوسازی بافت های فرسوده

عشایری مدیرعامل شرکت بهسازی شهری دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: ما برای همه استان ها به جز تهران موضوع مشارکت مردمی را دنبال می کنیم، این رویکرد اصلی ماست و محله محور است، توسعه گران خانه ها را می سازند و دولت تسهیلات لازم را تأمین می نماید.

او یادآور شد: هر محله برنامه جامع خود را دارد و حتی هر دستگاه نقش و سهم خود را هم به طور کامل می داند، لذا جای هیچ نگرانی ای نیست.

او گفت: برنامه ما مبتنی بر تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است که تحقق آن مبتنی بر همگرایی همه ارکان برنامه است، مردم حول محور اصلی اند و شهرداری، تسهیل دهندگان، توسعه دهندگان و بخش خصوصی سایر ارکان این امر را تشکیل می دهند.

عشایری اضافه کرد: محله ها از نگاه فرهنگی متفاوت هستند، لذا برهمین اساس رویکرد ما محله محور است حال شکل گیری هر کالبدی باید متناسب با فرهنگ همان محله شکل بگیرد، لذا هر محله ای معماری و شهرسازی متناسب با خود را دارد.

او توضیح داد: ما باید سالانه 270 محله را نوسازی کنیم که در سرانجام برنامه ششم توسعه به نوسازی 1350 محله نائل می آییم.

مدیرعامل شرکت بهسازی شهری یادآور شد: ما حدوداً در این مدت 5ساله، برای 10 میلیون نفر نوسازی محله ها را انجام می دهیم. این امر در مدت زمان یک سال انجام نمی گردد و فرایندی زمان بر است.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 25538

به "وام 6درصدی برای خانه اولی های خریدار آپارتمان در بافت فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 6درصدی برای خانه اولی های خریدار آپارتمان در بافت فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید