واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره شرایط اقلیت ها در ترکیه

به گزارش مجله کامپیوتر، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه انتقاد وزیر امور خارجه یونان از نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی را تراژی کمیک دانست.

واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره شرایط اقلیت ها در ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه ای اظهارات نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان درباره نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی را تراژی کمیک خواند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی در این بیانیه افزود: این تراژی کمیک است که وزیر امور خارجه کشوری که به دلیل سیاست سرکوبگرانه آن علیه اقلیت ترک در تراکیای غربی، از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا 3 بار محکوم شده است، از نحوه برخورد کشورمان با اقلیت ها انتقاد می کند.

آکسوی شرح داد: بسیاری از اقدامات سازنده دولت ترکیه برای حل مسائل اقلیت ارتدکس یونانی طی چند سال گذشته با هماهنگی آنها محقق شده است. این درحالی است که یونان به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا که خود را مهد دموکراسی می بیند، در خصوص حل مسائل اقلیت ترک در تراکیای غربی پیشرفتی نداشته، بلکه عقب مانده است.

وی افزود: ترکیه در چارچوب مطالبات شهروندان ارتدکس یونانی مدارس گوچه آدا را تنها برای 4 دانش آموز باز کرد. ولی یونان به بستن مدارس اقلیت ها در تراکیای غربی ادامه می دهد. تعداد مدارس اقلیت ها در تراکیای غربی طی 25 سال گذشته از 231 به 115 کاهش یافته که این ملموس ترین نمونه نگرش دو کشور نسبت به اقلیت ها به شمار می رود. وزیر امور خارجه یونان قبل اینکه چنین اظهارات وحشتناکی داشته باشد، باید به آینه بنگرد، ابتدا جلوی خانه خود را جارو کند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50317

به "واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره شرایط اقلیت ها در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره شرایط اقلیت ها در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید