استادیوم 15 هزار نفری بجنورد به بهره برداری رسید ، سرانجام چشم انتظاری جوانان

به گزارش مجله کامپیوتر، استادیوم 15 هزار نفری 19 مهر بجنورد که بیش از یک دهه در مرکز استان خراسان شمالی ناتمام مانده و فعالیت ورزشی در آن به رویایی برای جوانان تبدیل شده بود، با پیگیری و همت دولت دوازدهم تکمیل شد و به بهره برداری رسید.

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد به بهره برداری رسید ، سرانجام چشم انتظاری جوانان

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، گسترش فضاهای ورزشی به عنوان یک صنعت در توسعه هر استان نقشی ویژه دارد زیرا این حوزه با افزایش سطح سلامت عمومی به پویایی و پیشرفت جامعه یاری نموده و به تعبیر دیگر در عصر حاضر دولت ها اهتمام ویژه ای به ورزش و توسعه زیرساخت های آن دارند زیرا که این امر به صورت غیرمستقیم با کاهش بزهکاری ها و ایجاد اشتغال، سلامت جامعه را تضمین می نماید و از سوی دیگر می تواند با کشف استعدادهای ورزشی، مقدمات کسب افتخار را برای کشور فراهم سازد.

دولت تدبیر و امید نیز با علم به نقش زیرساخت های ورزشی در توسعه کشور، رویکرد خود در حوزه ورزش را متمرکز بر گسترش فضاهای ورزشی در استان ها کرد، اما در این بین این دولت وارث طرح های عمرانی ناتمام بسیاری بود که در دولت قبلی کلنگ زنی و رها شده بود و با گذشت چندین سال همچنان متوقف مانده بود.

در واقع وقتی دولت تدبیر و امید در سال 92 سکان مدیریت کشور را بر عهده گرفت با طرح های ورزشی ناتمامی در استان های مختلف کشور روبرو شد، تاجایی که اولویت خود را تکمیل این طرح های ناتمام دانست به گونه ای که با اتمام این طرح ها، هم عدالت منطقه ای در توزیع امکانات ورزشی کشور اجرایی گردد و هم ظرفیت بزرگ ورزشکاران و جوانان در تمامی نقاط کشور مورد شناسایی قرار گیرد.

یکی از طرح های ناتمام ورزشی دولت نهم و دهم، استادیوم 15 هزار نفری 19 مهر بجنورد بود که با گذشت بیش از یک دهه فراز و فرود و با تخصیص اعتباری 400 میلیارد ریالی بالاخره تکمیل و در اردیبشهت 96 با حضور وزیر ورزش و جوانان و انبوهی از ورزشکاران و ورزش دوستان خراسان شمالی افتتاح شد.

اگرچه کلنگ این مجموعه ورزشی در سال 85 زده شده بود ولی به دلیل عدم تخصیص به موقع اعتبار و بودجه، تا سال 92 رشد فیزیکی چندانی در اجرای این طرح ورزشی دیده نمی شد، ولی با پیگیری های مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم، این مجموعه ورزشی، به یادگاری ماندگار از دولت تدبیر تبدل شد که با وجود بسیاری از مسائل و تحریم های مالی کشور، برای مردم خراسان شمالی در حوزه ورزش به جا گذاشته شد.

استادیوم 19 مهر، آبروی ورزش خراسان شمالی است

دانشیار گروه تربیت بدنی دانشگاه بجنورد اضافه کرد: ایجاد زیرساخت های ورزشی لازمه کشف استعدادهاست. ورزش های همگانی را معمولا در همه مکان ها می توان انجام داد، ولی انجام ورزش های قهرمانی، ملی و بین المللی نظیر دوومیدانی و فوتبال در هر استانی احتیاجمند ایجاد زیرساخت های ورزشی چون استادیوم 19 مهر است.

محمد شبانی اظهار کرد: استادیوم 19 مهر بجنورد، نماد و آبروی ورزش استان است، اگرچه در کشور به ورزش به عنوان امری ضروری زندگی نگاه نمی گردد ولی ایجاد زیرساخت های ورزشی چون این استادیوم 15 هزار نفری توسط دولت می تواند نقش ویژه ای در نفوذ فرهنگ ورزش در استان و کشور داشته باشد.

وی اضافه کرد: خراسان شمالی دارای قابلیت آب وهوایی مناسبی برای برگزاری مسابقات قهرمانی بویژه در رشته های دوومیدانی است، ایجاد استادیوم 19 مهر ظرفیت استان را برای برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی تکمیل کرد زیرا ورزشکاران سایر رشته ها معمولا تمایلی به برگزاری مسابقات در شرایط آب و هوایی مناطق گرم جنوبی را ندارند.

تجهیز و تکمیل استادیوم 19 مهر در دولت تدبیر شتاب گرفت

مدیرکل ورزش و امور جوانان خراسان شمالی اضافه کرد: تجهیز و تکمیل استادیوم 19 مهر در دولت تدبیر و امید شتاب گرفت، اگرچه دولت در حوزه ورزش وارث طرح های نیمه تمام ورزشی بسیاری بود، ولی با این وجود تکمیل این مجموعه ورزشی از اولویت های دولت تدبیر و امید بود به گونه ای که با تاکید بر کیفیت و تسریع اجرای چنین طرحی توسط مسئولان ورزشی کشور، شاهد رشد فیزیکی 80 درصدی آن بودیم.

کوروش بهادری توضیح داد: ظرفیت بالای این استادیوم توانایی میزبانی رویدادهای ملی و بین المللی را برای استان فراهم نموده است، اگرچه این مجموعه ورزشی، استادیوم 15 هزار نفری تلقی می گردد ولی هم اکنون در این مجموعه 17 هزار و 852 جایگاه برای تماشاگران نصب شده است که می توان ظرفیت آنرا به 20 هزار جایگاه نیز ارتقا داد.

وی اضافه کرد: اعتبار عامل اصلی تاخیر در اجرا و اتمام عملیات این مجموعه ورزشی بوده است، استادیوم 19 مهر تنها مجموعه ورزشی مجهز و استاندارد استان است زیرا این مجموعه مجهز به سالن بدن سازی، پیست دوومیدانی تارتان و سالن کشتی است که بزودی سالن فوتسال 6 هزار نفری آن نیز بهره برداری خواهد شد.

رییس دفتر فنی و نظارت بر اماکن ورزشی استان نیز اضافه کرد: محل تامین اعتبار این مجموعه ورزشی فقط اعتبارات ملی بوده است، ساخت این مجموعه مورد توجه وزیر ورزش و جوانان بود به گونه ای که تا زمان تکمیل و افتتاح این استادیوم بازدیدهای مختلفی توسط مقام عالی وزارتخانه از این پروژه انجام شد.

برات وثوق توضیح داد: رویکرد دولت متمرکز بر تکمیل پروژه های ناتمام ورزشی بوده است. بعد از سال 92 جدای از تکمیل استادیوم مجهز و استاندارد 19 مهر، استادیوم قدیمی تختی بجنورد نیز که چمن طبیعی آن به صورت نامناسبی درآمده بود، با تخصیص اعتبار لازم ساماندهی شده و به دو زمین چمن مصنوعی مجهز شد.

وی اضافه کرد: در تمامی شهرستان های استان نیز پروژه های ورزشی در حال تکمیل است، بازسازی و تجهیز استادیوم سه هزار نفری شیروان به چمن مصنوعی، احداث سالن فوتسال200 نفره راستقان رازوجرگلان و سالن ورزشی 2 هزار نفره چندمنظوره مانه و سملقان، که فقط منتظر نصب انشعابات است، از دیگر اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در این استان است.

افزایش 2 برابری سرانه ورزشی در خراسان شمالی

معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز اظهار کرد: در سال 91 سرانه ورزشی استان تنها 35 سانتی متر بود، براساس آخرین آمارها میانگین سرانه ورزشی در کشور به ازای هر نفر 102 سانتی متر است که این رقم تا سال 96 در استان خراسان شمالی به 49 سانتی متر رسید.

محمد بروحی اضافه کرد: هم اکنون نیز با افزایش 4 هزار متری فضای ورزشی و بهره برداری از 197 فضای ورزشی جدید، سرانه ورزشی استان به 56 سانتی متر رسیده است که رشدی حدود 2 برابری داشته است.

وی با اشاره به بهره برداری از 17 طرح ورزشی در استان تا خاتمه کار دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح ها، حداقل 3 هزار متر به فضای ورزشی استان اضافه کرده می گردد که این به معنای نزدیک شدن سرانه ورزشی استان به میانگین کشوری است.

بروحی با اشاره به توسعه فضاهای ورزشی در روستاهای استان توضیح داد: اگرچه تمرکز دولت بر تکمیل پروژه های نیمه تمام در استان است ولی پنج پروژه ورزشی در روستاها نیز در حال تکمیل است که فقط نصب انشعابات آنها مانده است.

وی اظهار کرد: اولویت بعدی این اداره کل احداث سالن چندمنظوره تخصصی ویژه بانوان در مرکز استان است که پیگیری های لازم در حال اجرا است و توجیهات طرح ارایه شده است.

عملیات اجرایی استادیوم 15 هزار نفری 19مهر بجنورد که تنها مجموعه ورزشی استاندارد استان است از سال 85 شروع شد، اما به دلیل کمبود اعتبار سال ها راکد مانده بود که در دوران دولت تدبیر و امید با تزریق اعتبارات مورد احتیاج تکمیل شده و به بهره برداری رسید.

این استادیوم در زمینی به گستره 45 هزار متر مربع اجرایی شده است و زمین فوتبال، سالن بدن سازی، پیست دومیدانی، سالن کشتی و فضای اداری از جمله ظرفیت هایی است که در این مجموعه دیده شده است.

خراسان شمالی با 25 هزار ورزشکار بیمه شده این استان دارای 45 هیات ورزشی فعال است. استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع شده است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36082

به "استادیوم 15 هزار نفری بجنورد به بهره برداری رسید ، سرانجام چشم انتظاری جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استادیوم 15 هزار نفری بجنورد به بهره برداری رسید ، سرانجام چشم انتظاری جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید