وزیر راه: زمین لازم برای 1.5 میلیون مسکن تامین شد

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر راه و شهرسازی در ساعت پایانی روز گذشته با حضور در برنامه صف اول، مسکن را احتیاج اساسی مردم تلقی کرد و گفت: قانون جهش فراوری مسکن ساخت یک میلیون واحد مسکونی را به دولت ابلاغ نموده و از طرفی این مسئله وعده آقای رئیس جمهور است که ما تعهد کردیم، آن را انجام بدهیم.

وزیر راه: زمین لازم برای 1.5 میلیون مسکن تامین شد

به گزارش فارس، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در گام ابتدایی برنامه ریزی برای پروژه را آغاز کردیم گفت: مسئله ثبت نام نهضت ملی مسکن به سرعت انجام پذیرفت و تا به امروز 5.2 دهم میلیون نفر ثبت نام کردند و 3.6 میلیون نفر هم به عنوان متقاضی واجد شرایط شناسایی شدند.

*زمین لازم برای 1.5 میلیون مسکن تامین شد

وزیر راه و شهرسازی در بیان آمار تامین زمین گفت: تا به امروز زمین 1.5 میلیون مسکن به طور کامل تامین شده و تامین زمین برای 1.3 میلیون واحد مسکونی در مراحل الحاق قرار گرفته است.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به ساخت 800 هزار مسکن روستایی در نهضت ملی مسکن اعلام کرد: در مسکن مهر زمین دولتی تامین شده برای یک میلیون و 60 هزار واحد مسکونی بود و ما در نهضت ملی مسکن طبق قول خود در گام اول بانک زمین را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: قانون بودجه سال 1401 با قانون جهش فراوری مسکن در حوزه زمین تعارض جدی دارد و همین مسئله سبب شده تا هیچ دستگاه دولتی به غیر از وزارت راه شهرسازی در تامین زمین نهضت ملی مسکن نقش نداشته باشد.

قاسمی با اشاره به اینکه در کلانشهرها برنامه توسعه شهری نداریم گفت: در شهرهایی که زمین محدودیتی ندارد ساخت واحدهای مسکونی یک طبقه را در دستور کار قرار دادیم و توسعه 40 شهر تازه و شهرک نیز مانند شهر تازه ایوانکی در اطراف تهران انجام خواهد شد.

*نهضت ملی مسکن متقاضی محور است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نهضت ملی مسکن متقاضی محور است گفت: ما در گام ابتدایی با شناسایی متقاضی فرایند ساخت مسکن راه به وسیله مدل های متنوع نظیر خودمالکی، قراردادهای سه جانبه و سایر شیوه ها ادامه می دهیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر ساخت یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی نهضت ملی در مراحل مختلف ساخت قرار گرفته است و پیگیری می گردد.

وی با اشاره به معین تکلیف مسکن مهر تا خاتمه امسال اضافه نمود: از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز 40 هزار مسکن مهر تحویل شده و در حال حاضر 190 هزار مسکن مهر تحویل نشده داریم که تیم مجزایی را برای این مسئله در نظر گرفتیم و قصد داریم تا خاتمه سال تا جایی که امکان دارد پرونده مسکن مهر را ببندیم.

*سامانه کد رهگیری به وزارت راه منتقل شد

قاسمی با اشاره به بسته حمایتی بازار اجاره مسکن گفت: موجران و مستاجران تا حد زیادی در مصوبه سران قوا معین تکلیف شده اند و همه در سراسر کشور موظف به اجرای این قانون هستند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تسهیلات ودیعه مسکن گفت: مصوب کردیم 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن برای مستاجران در نظر گرفته گردد که می تواند بخشی از مسائل مردم را حل نماید.

قاسمی ادامه داد: سامانه کد رهگیری از وزارت صنعت معدن و تجارت به وزارت راه و شهرسازی انتقال پیدا نموده و می توانیم این اطمینان را بدهیم در سال های آینده دیگر شاهد تخلف بنگاه های معاملات املاک نخواهید.

*سامانه ملی املاک و اسکان در دولت قبل هک شد

این مقام مسئول با اشاره به سامانه ملی املاک و اسکان گفت: در دولت قبل سامانه رونمایی شد اما تنها دو میلیون نفر در این سامانه خود اظهاری کردند و پس از آن نیز سامانه هک شد و مسائل گسترده ای برای آن به وجود آمد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز اطلاعات 62 میلیون نفر را در سامانه ملی املاک و اسکان داریم و در پی تکمیل سامانه هستیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بیان اینکه سامانه در حال حاضر تکمیل نشده و آمارهای خانه های خالی فرق دارد گفت: تا به امروز 600 هزار واحد مسکونی خالی در سامانه ملی املاک و اسکان شناسایی شده و سازمان امور مالیاتی برای آن تعرفه مالیاتی صادر نموده است.

وی اضافه نمود: ما از دستگاه های دیگر خواهش می کنیم تا اطلاعات را در این سامانه ثبت نمایند.

قاسمی با اشاره به اینکه ما در جاهایی مسکن سازی کردیم که معماری و شهرسازی نداشتیم گفت: کاملاً مصمم هستیم تا معماری اسلامی ایرانی را در نهضت ملی مسکن احیا کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 78589

به "وزیر راه: زمین لازم برای 1.5 میلیون مسکن تامین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر راه: زمین لازم برای 1.5 میلیون مسکن تامین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید