پنج بسته حمایتی از مردم و فراوری به زودی اعلام می گردد

به گزارش مجله یک کامپیوتر، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با تأکید رئیس جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین نموده که به زودی جزئیات آن اعلام می گردد.

پنج بسته حمایتی از مردم و فراوری به زودی اعلام می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر نوبخت پس از جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به نوسانات بازار ارز و بروز مشکلاتی برای مردم، با تاکید رئیس جمهوری، پنج بسته جبرانی برای مردم در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: یک بسته برای همه مردم است به این صورت که حداقل 25 قلم کالاهای اساسی و روزمره مردم که در سبد زندگی آنان قرار گرفته است، با ارز 4200 تومانی در اختیارشان قرار می گیرد.

معاون رئیس جمهوری اضافه نمود: بخش دیگر به طور خاص برای اقشار آسیب پذیر جامعه است که حدود پنج دهک از جامعه را شامل می گردد و این بسته حمایتی، علاوه بر آن چیزی است که شامل همه مردم خواهد شد.

بسته حمایتی برای فراورینمایندگان، پیمانکاران و کارکنان دولت

وی فراورینمایندگان، پیمانکاران و کارکنان دولت را دیگر بخش هایی عنوان نمود که بسته حمایتی یادگردیده به آنان تعلق می گیرد و توضیح داد: روش های اجرا و جزئیات موارد پیش گفته، در زمان مقتضی اطلاع رسانی می گردد.

نوبخت در ادامه سخنانش، با بیان اینکه دولت پنج طرح برای مقابله با تحریم ها تدوین نموده و در حال انجام دارد، اضافه نمود: بخشی مربوط به مدیریت بازار ارز است که بانک مرکزی پیگیر آن است و بخش دیگر، مربوط به راهنمایی نقدینگی به سمت فراوری است.

وی گفت: بخش دیگر مربوط به تعادل بین منابع و مصارف است و با توجه به پیش بینی ها مبنی بر امکان بروز مشکلاتی در حوزه درآمدهای نفتی، فراوری و اشتغال نیز مورد حمایت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گسترش شبکه حمل و نقل ریلی را از اولویت های برنامه ششم توسعه کشور خواند و اضافه نمود: سیاست بر این است که تا قبل از سرانجام دولت دوازدهم، بخش قابل توجهی از استان ها را به شبکه سراسری ریلی متصل کنیم.

وی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری مبنی بر ضرورت اتصال پنج استان به شبکه سراسری طی امسال گفت: راه آهن استان های همدان و کرمانشاه افتتاح گردیده و در حال حاضر، خطوط ریلی میانه - تبریز، مراغه - ارومیه و قزوین - رشت جزو اولویت های امسال است.

افتتاح راه آهن ارومیه در مهرماه؛ قزوین - رشت در آبان ماه

به گفته نوبخت، بر اساس پیش بینی ها، راه آهن ارومیه در مهرماه افتتاح می گردد و طبق برنامه ریزی های اجرا شده تا حال حاضر، خط ریلی قزوین - رشت نیز تا آبان ماه به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به شبکه شمال - جنوب، خط ریلی قزوین - رشت را حلقه این شبکه عنوان و اضافه نمود: اتصال خط ریلی قزوین به آستارا در دستور کار است و شبکه شمال - جنوب از کشورهای همسایه تا آب های گرم خلیج فارس را شامل می گردد.

معاون رئیس جمهوری با یادآوری اینکه همزمان دو پروژه برای ادامه خط ریلی رشت به سمت انزلی و آستارا در دست اجراست، گفت: پیمانکار قطعه رشت - انزلی هم اکنون مشغول کار است و 30 درصد زیرسازی آن هم انجام گردیده ولی در مورد قطعه رشت - آستارا با توجه به وجود همکاری هایی با جمهوری آذربایجان، کارهای قرارداد آن به اتمام رسیده و طی امسال به پیمانکار واگذار می گردد.

وی ادامه داد: با این اقدام، اتصال رشت به شبکه سراسری از طریق قزوین و ادامه آن به سمت بنادر انزلی و کاسپین که در منطقه آزاد قرار گرفته است و همچنین اتصال به آستارا، ایران اسلامی هم به کشورهای همسایه و هم به شبکه سراسری متصل خواهد شد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به آزادراه قزوین - رشت و باقی مانده آن در محدوده شهرستان رودبار استان گیلان اشاره و اضافه نمود: پیش تر این طرح در قالب مشارکت با بانک تجارت مطرح بود که به دلیل بروز پاره ای بحث های حقوقی، دولت انجام آن را متقبل شد و 400 میلیارد تومان برای اتصال منجیل به رودبار اختصاص داد و ابلاغ کرد.

وی با تصریح اینکه دولت در این پروژه به درخواست های اقتصادی مردم رودبار و منجیل توجه دارد، گفت: مسائلی مربوط به بازار زیتون و رونق اقتصادی مردم منطقه در قالب خرید سوغات گردشگران مطرح بود که مقرر گردیده در قالب برنامه ای، رونق اقتصاد شهری منطقه در مسیر برگشت از رشت به سمت قزوین و تهران در نظر گرفته و محقق گردد.

اختصاص یک میلیارد دلار برای اشتغالزایی

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به در نظر دریافت 70 هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت برای ایجاد بیش از یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی در کشور اشاره نمود و اضافه نمود: با پیشنهاد دولت، تأیید شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه و در نهایت موافقت رهبر معظم انقلاب، یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در کشور اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: از همه استانداران انتظار داریم با استفاده از منابع بانکی و تسهیلات صندوق، برای بخش های مسکن، احیاء بافت های فرسوده، رونق کشاورزی ازجمله پرورش ماهی در دریا، کشت گلخانه ای و نیز تقویت زیرساخت های گردشگری و واحدهای صنعتی اهتمام ورزیده و فرصت های شغلی ایجاد نمایند.

نوبخت همچنین در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در رشت، با یادآوری تعهدات یک سال گذشته خود برای ارائه خدمت به مردم گیلان اظهار کرد: نخستین تعهدم درباره تکمیل زیر ساخت های استان بود و طی کمتر از یکسال، حدود 400 میلیارد تومان برای این امر پرداخت شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به شروع شمارش معکوس برای افتتاح راه آهن قزوین - رشت ادامه داد: با افتتاح این خط ریلی مردم به طور واقعی می توانند از طریق آن تردد نمایند. ما برای رفع تکلیف کاری انجام نمی دهیم بلکه قطار باید بخشی از مشکل را رفع کند.

وی توضیح داد: راه آهن قزوین - رشت سرانجام کار نیست، بلکه این قطار باید به سمت انزلی و از مسیر دیگر به سمت آستارا حرکت کند.

برای ساخت راه آهن رشت - آستارا مشکل پولی نداریم

به گفته نوبخت، اقدامات لازم برای تملک زمین جهت احداث راه آهن رشت - انزلی طی روزهای آینده انجام می گردد، ضمن اینکه برای تامین اعتبار راه آهن رشت - آستارا نیز مشکلی نداریم و قرار است جمهوری آذربایجان 500 میلیون دلار در این پروژه مشارکت کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به باقی مانده آزادراه رشت - قزوین اشاره و اضافه نمود: برای این مسیر مشارکت ما با بانک تجارت بود که به دلیل پاره ای مشکلات حقوقی، دولت تمامی پروژه را قبول کرد و در این ارتباط، 400 میلیارد تومان ابلاغ کردیم و مناقصه بلافاصله انجام می گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: این پروژه بایستی ظرف دو سال تمام گردد که برای آن در دو مرحله طی امسال و سال آینده هر یک 200 میلیارد تومان پرداخت می کنیم.

نوبخت همچنین با بیان اینکه در کنار کارهای زیربنایی، به محرومان نیز توجه گردیده، گفت: سال گذشته 20 میلیارد تومان برای ساخت 2000 واحد مسکونی و امسال 60 میلیارد تومان برای احداث 6000 واحد مسکونی پرداخت کردیم.

وی با اشاره به محیط زیست گیلان به ویژه رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت گفت: علاوه بر مبلغی که طی سفر اول رئیس جمهور به استان برای این منظور اختصاص یافت، باید به طور مرتب برای پیشبرد کارها بازدید گردد زیرا ما علاوه بر تامین بودجه، بایستی نظارت کنیم و پیگیر و مطالبه گر هم باشیم.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 511

به "پنج بسته حمایتی از مردم و فراوری به زودی اعلام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج بسته حمایتی از مردم و فراوری به زودی اعلام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید