شرایط درآمد های مالیاتی ایران پس از شیوع کرونا

به گزارش مجله کامپیوتر، طی سه ماهه نخست سال 99، از کل درآمد های مالیاتی، 62 درصد آن به مالیات درآمد های مستقیم و 38 درصد به مالیات بر کالا ها و خدمات تعلق داشته است.

شرایط درآمد های مالیاتی ایران پس از شیوع کرونا

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، کل درآمد های مالیاتی دولت از ابتدای فصل چهارم سال 1398 فرایند صعودی را طی نموده و در فصل نخست سال 1399 به 51.2 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به فصل پایانی سال قبل، با افزایش 20.4 درصدی و نسبت به فصل نخست سال 1398 بیش از دو برابر شده است.

مقایسه درآمد های مالیاتی ایران و کشور ترکیه نشان می دهد که در دوران شیوع بیماری کرونا درآمد های مالیاتی ترکیه فرایند نزولی را طی نموده و این درحالی است که برخلاف انتظار در ایران درآمد های مالیاتی دولت فرایند صعودی را در پیش گرفته است.

طی سه ماهه نخست سال 99، از کل درآمد های مالیاتی، 62 درصد آن به مالیات درآمد های مستقیم و 38 درصد به مالیات بر کالا ها و خدمات تعلق داشته است.

از سهم 62 درصدی مالیات های مستقیم، بیشترین سهم با 24.3 درصد متعلق به مالیات بر درآمد بوده و پس از آن مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر ثروت به ترتیب با 24 درصد و 13.7 درصد قرار دارند.

مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات اجزای مهم مالیات بر کالا ها و خدمات هستند که به نظر می رسد در بهار 99 نسبت به بهار 98، رشد قابل توجهی داشته اند؛ این در حالی است که در این مدت واردات نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش داشته و انتظار می رفت مالیات بر ارزش افزوده هم با توجه به کاهش سطح فعالیت های کسب و کار کاهش داشته باشد.

نسبت درآمد مالیاتی به فراوری ناخالص داخلی در سال 98 برابر با 4.2 درصد است. این نسبت در بهار 99 به حدود 6.3 درصد رسیده که در مقایسه با رقم مشابه در بهار 98 افزایش یافته است.

با توجه به اینکه رشد درآمد های مالیاتی در بهار 99 نسبت به بهار 98 به مراتب بیشتر از افزایش فراوری ناخالص داخلی طی این مدت بوده، دلیل اصلی افزایش نسبت درآمد های مالیاتی به فراوری ناخالص داخلی در بهار 99، افزایش درآمد های مالیاتی بوده است.

کشور ترکیه نیز پس از شیوع کرونا برای حمایت از کسب و کار های آسیب دیده تدابیر مالیاتی را اتخاذ کرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- کاهش و یا به تعویق انداختن دریافت مالیات از صنایع آسیب دیده (به خصوص حوزه گردشگری)

- تمدید مهلت زمانی ارائه اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی در 18 مارس 2020

- در ماه های آوریل، می و ژوئن 2020، به تعویق انداختن مهلت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و سهم بیمه تامین اجتماعی برای بخش های منتخب به مدت 6 ماه

- تمدید تاریخ نهایی ثبت نام و تاریخ ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص

- ماژور مندرج در قانون مالیاتی که ناظر به عدم انجام تعهدات مالیاتی به علت بروز حوادث غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی است

درآمد مالیاتی دولت ترکیه پس از آغاز بحران کرونا طی دو فصل متوالی کاهش یافته و از سرعت رشد آن کاسته شده و در فصل دوم سال 2020 به حدود 160 میلیارد لیر رسیده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش حدود 4 درصدی همراه بوده است.

مقایسه درآمد های مالیاتی ایران و کشور ترکیه نشان می دهد که در دوران پس از شیوع بیماری کرونا درآمد های مالیاتی ترکیه، به دنبال اقدامات حمایتی این کشور از کسب و کارها، فرایند نزولی را طی نموده؛ این در حالی است که برخلاف انتظارات در ایران درآمد های مالیاتی دولت فرایند صعودی خود را ادامه داده است.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 42168

به "شرایط درآمد های مالیاتی ایران پس از شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط درآمد های مالیاتی ایران پس از شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید