وقتی سرطان به چشم بچه ها می زند

به گزارش مجله کامپیوتر، عصر ایران/ لکوکوریا شایع ترین نشانه رتینوبلاستوما و به طور معمول نخستین موردی است که ظاهر می گردد. لکوکوریا به بازتاب رنگ سفید حین تابیدن نور به چشم گفته می گردد.رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه نوعی بیماری است که چشم های انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور معمول در سنین پایین رخ می دهد. در حقیقت، رتینوبلاستوما شایع ترین سرطان چشم طی دوران کودکی محسوب می گردد.

وقتی سرطان به چشم بچه ها می زند

رتینوبلاستوما سهمی 3 درصدی از تمام سرطان های کودکی با بروز یک مورد در هر 15 هزار تا 18 هزار تولد را به خود اختصاص داده است. این ارقام به معنای آن است که هر ساله حدود 5 هزار مورد جدید در دنیا تشخیص داده می شوند.

به گزارش استپ تو هلث،به طور میانگین، تشخیص رتینوبلاستوما در حدود 18 ماهگی رخ می دهد. افزون بر این، 90 درصد موارد در پنج سال نخست زندگی شناسایی می شوند و این بیماری پسرها و دخترها را به یک اندازه تحت تاثیر قرار می دهد.

دلایل

رتینوبلاستوما یک بیماری انکولوژیکی و مرتبط با جهش یک ژن است که به نام ژن رتینوبلاستوما نیز شناخته می گردد. هنگام صحبت درباره این ژن درباره جهش کروموزوم 13 صحبت می کنیم.

این بیماری می تواند ارثی یا غیر ارثی باشد.

علائم

لکوکوریا شایع ترین نشانه رتینوبلاستوما و به طور معمول نخستین موردی است که ظاهر می گردد. لکوکوریا به بازتاب رنگ سفید حین تابیدن نور به چشم گفته می گردد. این شرایط به واسطه تومور که بازتاب رنگ قرمز شبکیه را مسدود می نماید، رخ می دهد. در این شرایط هنگام عکاسی در نور کم و استفاده از فلاش، به جای این که مردمک چشم ها قرمز شوند به رنگ سفید دیده می شوند.

از دیگر نشانه های رتینوبلاستوما می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- لوچی

- اختلال در بینایی

- چشم درد

- پروپتوز یا بیرون زدگی چشم

تشخیص

اگرچه چشم پزشک به طور معمول می توانید بی احتیاج از ابزاری خاص این شرایط را تشخیص دهد، آزمایش های دیگری نیز برای شناسایی آن وجود دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- بررسی DNA

- سونوگرام چشم

- توموگرافی

- ام آر آی

هر یک از این آزمایش ها برای یاری به پزشک در تشخیص رتینوبلاستوما از شبه رتینوبلاستوما قابل استفاده هستند. در حقیقت، شبه رتینوبلاستوماها گروهی از تومورها هستند که علائم و خصوصیات رتینوبلاستوما را شبیه سازی می نمایند و موجب سردرگمی افراد می شوند.

درمان

درمان رتینوبلاستوما سه هدف اصلی را دنبال می نماید:

- نجات جان کودک مبتلا به این بیماری

- محافظت از کره چشم تحت تاثیر قرار گرفته

- دستیابی به دید بهینه

در بیشتر موارد، درمان برای هر بیمار شخصی سازی می گردد. همچنین، پیچیدگی شرایط در نظر گرفته می گردد. از شایع ترین روش های درمان رتینوبلاستوما می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پرتو درمانی خارجی

در این روش درمان، پزشکان معمولا تومور را به صورت موضعی کنترل می نمایند و معمولا آثاری ماندگار بر شبکیه چشم ندارد. با این وجود، موارد مرگ و میر با استفاده از این روش درمان به طور قابل توجهی بالا است. همچنین، این روش درمان ممکن است رشد استخوان های صورت را متوقف کند.

پلاک های ایزوتوپ رادیواکتیو

در این روش، پزشک پلاک های ایزوتوپ رادیواکتیو را روی چشم قرار می دهد. این نوع درمان در به حداقل رساندن مواجهه بافت سالم با پرتوافشانی یاری می نماید. با این وجود، آنها می توانند از این روش تنها در بعضی بخش های خاص از تومور استفاده نمایند.

شیمی درمانی

این روش درمان به طور کلی برای پیچیده ترین و پیشرفته ترین موارد رتینوبلاستوما استفاده می گردد. همچنین، پزشکان می توانند از شیمی درمانی همراه با پرتو درمانی خارجی برای کوچک تر شدن تومور استفاده نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 37443

به "وقتی سرطان به چشم بچه ها می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سرطان به چشم بچه ها می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید