پروژه 20 میلیارد دلاری آرامکو معلق شد

به گزارش مجله کامپیوتر، پروژه های گاز و پتروشیمی چند میلیارد دلاری شرکت آرامکوی سعودی در راستای کوشش این شرکت نفتی برای پرداخت سود سهام نقدی به سهامدارانش مسکوت شد.

پروژه 20 میلیارد دلاری آرامکو معلق شد

به گزارش خبرنگاران، منابع مطلع به بلومبرگ اظهار کردند: این شرکت نفتی طرح 20 میلیارد دلاری خود برای ساخت کارخانه پتروشیمی در بندر ینبع را رها نموده است. همچنین آرامکو در حال بازنگری تصمیم سال گذشته برای خرید 25 درصد سهام سرانجامه گاز طبیعی مایع شرکت سمپرا انرژی در تگزاس است که چند میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و در حال حاضر شماری از کارکنانش را از این پروژه کنار گذاشته است.

آرامکو در این باره حاضر به اظهارنظر نشد در حالی که سمپرا اعلام نمود به همکاری با آرامکو و سایرین برای پیش بردن پروژه LNG پورت آرتور ادامه داده است.

این چرخش آرامکو از تصمیمات سرمایه گذاری خود در پی کوشش این شرکت برای عمل به وعده پرداخت 75 میلیارد دلار سود نقدی به سهامداران در چند سال آینده صورت می گیرد. رقیبانی مانند شرکت BP و رویال داچ شل پرداخت سود نقدی به سهامداران را در پی سقوط تقاضا برای انرژی پس از شیوع ویروس کرونا کاهش داده اند. قیمت نفت در مقایسه با رکورد اندک آوریل بیش از دو برابر افزایش یافته و به حدود 45 دلار در هر بشکه رسیده است اما همچنان بیش از 30 درصد از ابتدای سال 2020 تا به امروز کاهش نشان می دهد.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو کمتر از یک سال پس از عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو در بازار ریاض، در حال سپری کردن یکی از دوره های پرالتهاب صنعت نفت است. عرضه اولیه عمومی سهام، آرامکو را که زمانی به محرمانگی معروف بود زیر ذره بین برد با این حال 98 درصد از این شرکت همچنان به دولت عربستان سعودی تعلق دارد.

ناصر سرمایه گذاری سال 2020 را از هدف اولیه حدود 40 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار کاهش داده و ممکن است سرمایه گذاری در سال میلادی آینده را به میزان بیشتری کاهش دهد.

به گفته منابع مطلع، همه پروژه های عظیم آرامکو از جمله پروژه هایی که شامل ساخت کارخانه بوده است، تحت بازبینی قرار دارند و آرامکو احتمالا به جای پروژه های جدید، روی داراییهای فعلی خود سرمایه گذاری خواهد نمود.

به تاخیر انداختن پروژه های شیمیایی و پتروشیمی ضربه ای برای اهداف متنوع سازی فعالیت آرامکو از فراوری و فروش نفت خام خواهد بود. این شرکت در راستای استراتژی مذکور قصد داشت ظرفیت پالایش خود را دو برابر نموده و واحد پایین دستی غیرسودآور خود را تقویت کند. همچنین آرامکو شرکت دولتی سابیک را سال جاری در قراردادی به ارزش 69 میلیارد دلار خریداری نموده بود تا وارد حوزه صنایع فراوریی جدید گردد.

با توجه به گرایش جهانی به سوی انرژی سبزتر که دورنمای تقاضا برای محصولات پتروشیمی را تیره تر نموده است، آرامکو قصد داشت به همراه شرکت سابیک با ساخت کارخانه ینبع، منبع مصرفی جدیدی برای نفت خود ایجاد کند. به گفته منابع مطلع، یک گزینه برای ینبع، ساخت تاسیسات پتروشیمی و یکپارچه کردن آنها با پالایشگاههای فعلی است. آرامکو مطالعات امکان سنجی را تا سرانجام سال جاری تکمیل خواهد نمود.

مدیرعامل آرامکو ماه گذشته به خبرنگاران گفته بود آرامکو همچنین سرگرم کار روی یک طرح 15 میلیارد دلاری برای خرید بازوی پالایش و شیمیایی شرکت ریلاینس اینداستریز است.

عقب نشینی از سرمایه گذاری در تاسیسات صادرات LNG تگزاس ضربه ای برای بلندپروازی آرامکو برای ساخت یک کسب و کار گاز جهانی خواهد بود. آرامکو و سمپرا تصمیم سرمایه گذاری نهایی در مورد این پروژه را که قرار است فراوری LNG را در اواخر دهه جاری شروع کند، تا سال آینده به تاخیر انداخته اند.

در حالی که قیمت گاز همزمان با شیوع ویروس کرونا سقوط نموده است، تحلیلگران کمبود عرضه در حدود سال 2025 را پیش بینی نموده اند که با راه اندازی فعالیت سرانجامه پورت آرتور همزمان خواهد بود. گاز خوراک مهمی برای فراوری مواد شیمیایی و گزینه پاکتری در مقایسه با زغال سنگ برای نیروگاههای برق است.

آرامکو سایر پروژه ها از جمله مجتمع پالایش و پتروشیمی 10 میلیارد دلاری در چین را معلق نموده اما در واکنش به این خبر اعلام نموده بود که همچنان به سرمایه گذاریهای پایین دستی در چین متعهد است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این شرکت با انجام تغییراتی در بخش مدیریت، سازماندهی واحدهای کسب و کار، توقف بخشی از فعالیتهای حفاری و اخراج صدها کارگر خارجی به سقوط قیمتهای نفت در سال میلادی جاری واکنش نشان داده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا، مکزیک و کوبا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 39444

به "پروژه 20 میلیارد دلاری آرامکو معلق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه 20 میلیارد دلاری آرامکو معلق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید