پیش بینی احتمال مرگ در اثر کرونا با هوش مصنوعی

به گزارش مجله کامپیوتر، هوش مصنوعی می تواند پیش بینی کند چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ویروس کرونا هستند و درنتیجه به تصمیم گیری برای اینکه چه کسانی در اولویت دریافت واکسن هستند کمک می کند. این موضوع در سراسر دانمارک در حال اجراست.هوش مصنوعی می تواند پیش بینی کند چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ویروس کرونا هستند و درنتیجه به تصمیم گیری برای اینکه چه کسانی در اولویت دریافت واکسن هستند کمک می کند. این موضوع در سراسر دانمارک در حال اجراست.

پیش بینی احتمال مرگ در اثر کرونا با هوش مصنوعی

این نتایج از یک مقاله تازه منتشر شده توسط محققان دپارتمان علوم کامپیوتر در دانشگاه کپنهاگ(Copenhagen) به دست آمده است. از آغاز موج اول همه گیری کووید-19 محققان در تلاشند تا مدل کامپیوتری بسازند که بتواند براساس سابقه بیماری و داده های مربوط به سلامت بررسی کنند که افراد تا چه شدتی به بیماری دچار می شوند.

نتایج به دست آمده از اطلاعات بیماران از استان هوودستادن و استان شیلند دانمارک نشان می دهد که این هوش مصنوعی می تواند تا 90 درصد مشخص کند که فردی که هنوز دچار بیماری نشده در اثر کووید-19 جان خود را از دست خواهد داد یا خیر و هنگامی که یک فرد مبتلا به بیمارستان مراجعه می کند این هوش مصنوعی می تواند با دقت 80 درصدی تشخیص دهد که آیا فرد به دستگاه تنفسی نیاز خواهد داشت یا نه.

پروفسور مادس نیلسن(Mads Nielsen) از مرکز علوم رایانه ای دانشگاه کپنهاگ می گوید: ما برای کمک به بیمارستان ها کار بر روی مدل ها را آغاز کردیم زیرا بیمارستان ها نگران بودند که دستگاه تنفس کافی نداشته باشند. یافته های جدید ما می تواند همچنین برای تشخیص اینکه چه کسی به واکسن نیاز دارد استفاده شود.

مردان مسن با فشارخون بالا بیشتر در معرض خطر هستند

محققان داده های بهداشتی از 3944 بیمار دانمارکی مبتلا به کووید-19 را به یک برنامه کامپیوتری دادند. این اطلاعات به کامپیوتر آموزش داد تا ارتباط و الگوهای بین بیماری زمینه ای و نحوه مبارزه با کووید-19 را تشخیص دهد.

نیلسن می گوید: نتایج ما تعجب آور نیست. افرادی با سن بیشتر و شاخص توده بدنی بالا به نوع شدیدتری از بیماری مبتلا می شوند، اما اگر مرد باشید و فشار خون و یا بیماری عصبی داشته باشید احتمال نیاز به دستگاه تنفس و یا مرگ بیشتر نیز خواهد شد.

بیماری ها و عواملی که بر روی شدت بیماری تاثیر دارند به ترتیب اولویت: شاخص توده بدنی، سن، فشار خون بالا، جنسیت مذکر، بیماری های عصبی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آسم، دیابت و بیماری های قلبی هستند.

نیلسن می گوید: افرادی یک یا چند مورد از موارد بالا را دارند باید در اولویت دریافت واکسن قرار بگیرند.

باید احتمال نیاز به دستگاه تنفسی پیش بینی شود

محققان در حال حاضر در حال کار با استان هوودستادن هستند تا از نتایج تازه آن بهره ببرند. آن ها امیدوارند این هوش مصنوعی به زودی بتواند به بیمارستان های کشور برای پیش بینی تعداد دستگاه تنفسی مورد نیاز کمک کند.

نیلسن می گوید: هدف ما پیش بینی نیاز به دستگاه تنفسی پنج روز قبل از نیاز بیمار است و می خواهیم این کار را با دادن اطلاعات بهداشتی تمامی بیماران کووید منطقه به کامپیوتر انجام دهیم. کامپیوتر هیچ گاه نمی تواند جایگزین بررسی های پزشک شود اما می تواند به پزشکان و بیمارستان ها کمک کند تا تعداد زیادی از بیماران را همزمان مورد بررسی قرار دهند تا اولویت ها را مشخص کنند.

با این حال مسائل فنی هنوز در حال انجام است تا بتوان اطلاعات بهداشتی یک منطقه را برای کامپیوتر در دسترس کرد که پس از آن خطر بیماری برای افراد محاسبه شود.

این تحقیقات با همکاری مشترک بیمارستان های Rigshospitalet و Bispebjerg و Frederiksberg انجام شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50637

به "پیش بینی احتمال مرگ در اثر کرونا با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیش بینی احتمال مرگ در اثر کرونا با هوش مصنوعی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی احتمال مرگ در اثر کرونا با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید