چند سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان وجود دارد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان که به گفته سرپرست وزارت کار 38 درصد به اضافه 515 هزار تومان خواهد بود و از شهریور اجرایی می گردد، در گرو تامین منابع اقتصادی است که رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره آن صحبت نموده بود.

چند سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان وجود دارد؟

به گزارش ایسنا، می توان گفت مسئله افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان از ابتدای امسال، پس از اعمال افزایش 57 درصدی حقوق کارگران از سوی عبدالملکی مطرح شد که البته همین تصمیم وزیر سابق نیز به گفته کارشناسان ناترازی در حقوق و دستمزدها ایجاد کرد و به همین سبب دولت مصمم شد تا با افزایش دوباره حقوق شاغلان و بازنشستگان لشگری و کشوری که پیش از این روی 10 درصد آن پافشاری نموده بود، رضایتمندی بیشتری در این میان ایجاد کند.

اعلام تصمیم دولت برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری در راستای ترمیم حقوق شاغلان و بازنشستگان و با این فرض که خلق پول یا استقراضی انجام نگردد، اجرا شده اما به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و این افزایش حقوق به تامین منابع یا مدیریت مصارف منوط شده است و به محض اینکه کار کارشناسی در این زمینه انجام و از سوی دولت تصویب گردد، مراحل قانونی آن طی خواهد شد.

این شرایط در حالی مطرح شده که بر اساس اطلاعات بدست آمده از دستگاه های متولی، درصورت تامین منابع اقتصادی مورد احتیاج با ترکیبی از ضرایب و اعداد و ارقام ثابت، قرار است حقوق شاغلان و بازنشستگان لشگری و کشوری مانند بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش پیدا کند.

پیگیری ها نشان می دهد دولت در پی یافتن منابع اقتصادی مناسبی برای اجرای مصوبه افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان لشگری و کشوری در سال 1401 است و با وجود اینکه حل کردن اصلی ترین مانع برای اجرایی شدن این تصمیم هنوز قطعی نشده و به هفته ها و ماه های پیش رو بستگی دارد، به نظر می رسد که دولتمردان جزئیات این افزایش حقوق را نیز آنالیز و معین نموده اند.

بر این اساس، ابتدا حقوق کارکنان لشگری و کشوری افزایش خواهد یافت و همزمان و همتراز با آن حقوق بازنششستگان نیز محاسبه و معین خواهد شد. بنابراین دولت برای اعمال 38 درصد افزایش حقوق درصدد است تا 3000 امتیاز به احکام مستمری بگیران اضافه کند و اضافه کردن 515 هزار تومان به عنوان ارقام ثابت نیز به این علت است که درصد افزایش حقوق در حداقلی بگیران بیشتر از سطوح بالاتر باشد.

به عنوان مثال اگر یک شاغل یا بازنشسته حداقلی بگیر حدود شش میلیون تومان حقوق دریافت کند، با اضافه شدن 38 درصد مصوب و 515 هزار تومان عدد ثابت، رشد 46 درصدی را نشان می دهد، در حالی که 515 هزار تومان در حقوق 15 میلیون تومانی نهایتا حدود سه درصد افزایش حقوق ایجاد خواهد نمود.

اکنون این سوال وجود دارد که آیا افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان لشگری و کشوری در امسال اعمال خواهد شد یا محدودیت های منابع اقتصادی که اتفاقا مورد تاکید رییس سازمان برنامه و بودجه هم بود، در راستای اجرای این تصمیم مانع ایجاد خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 80492

به "چند سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند سناریو برای افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید