کاهش 41 درصد بارش ها در کشور ، کمبود آب جدی است

به گزارش مجله یک کامپیوتر، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین شرایط بارش ها و خشکسالی در کشور گفت: در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چراکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است.

کاهش 41 درصد بارش ها در کشور ، کمبود آب جدی است

به گزارش خبرنگاران، احد وظیفه در تبادل نظر با ایسنا ضمن اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی جاری تا به امروز در کشور 127.1 میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار کرد: این میزان نسبت به میانگین بلندمدت کشور حدود 87 میلیمتر - 41 درصد - کمتر است.

وی در ادامه با بیان اینکه بارش در تمامی استان های کشور کمتر از نرمال گزارش شده است، توضیح داد: شدت کم بارشی در بعضی از استان ها بسیار بیشتر از سایر نقاط است. برای مثال بارش ها در استان سیستان و بلوچستان 82 درصد، در استان هرمزگان 86 درصد و در استان کرمان 65 درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است.

کاهش 17 تا 23 درصدی بارش در استان های پربارش

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، میزان بارش ها از ابتدای مهر ماه تا به امروز در استان های پربارشی مانند گیلان و مازندران نیز به ترتیب حدود 23 و 17 درصد کاهش داشته است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان های گلستان 38 درصد، سمنان 39 درصد، خراسان رضوی 47 درصد، خراسان جنوبی 46 درصد و خراسان شمالی 36 درصد کم بارشی داشته اند.

وظیفه در ادامه درباره شرایط بارش ها در تهران توضیح داد: از ابتدای سال آبی تا به امروز در تهران 211.4 میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به نرمال 44 میلیمتر کمتر است. این یعنی در این استان با کاهش 17 درصدی بارش ها روبرو هستیم.

1400-1399 یکی از بدترین سال های آبی ایران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: به طور کلی سال آبی 1400-1399 یکی از بدترین سال های آبی در ایران بوده است. گاهی اوقات در کشور ما کم بارشی در پاییز و زمستان با بارش های بهاره جبران می گردد اما متاسفانه در این فصل نیز بارش خاصی نخواهیم داشت. هرچند که اوضاع در اردیبهشت ماه بهتر بود اما طی فروردین بعضی از استان های ایران هیچ بارشی دریافت نکردند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی به دلیل کاهش بارش و ذوب برف، ذخیره آبی در مناطق کوهستانی به شدت کاهش پیدا می نماید، گفت: این شرایط ما را در شرایط تنش آبی قرار خواهد داد. درحال حاضر نیز می توان گفت که بسیاری از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش ها می تواند حتی روی تامین آب شرب نیز اثرات خود را نشان دهد.

کمبود آب جدی است

وظیفه با تاکید بر اینکه این شرایط به هیچ عنوان به نفع محیط زیست کشور نیست و اثرات خود را به زودی نشان خواهد داد، توضیح داد: دستگاه های ذی ربط باید باتوجه به درنظر دریافت این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی نمایند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چراکه در حال حاضر کمبود آب جدی است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در خاتمه توضیح داد: درحال حاضر احتیاج آبی کشور نسب به گذشته بیشتر شده است و باید از به صرفه ترین راهکارها برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده کرد. ما باید در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چراکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.

منبع: ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 57089

به "کاهش 41 درصد بارش ها در کشور ، کمبود آب جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 41 درصد بارش ها در کشور ، کمبود آب جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید