کره های جغرافیایی ؛ از کره الماس نشان ناصرالدین شاه تا کره دست ساز چرچیل ، تولدی که کره های جغرافیایی دست ساز را احیا کرد

به گزارش مجله یک کامپیوتر، کره های جغرافیایی دست ساز با شکوه و چشمگیر همچون زمین به دور خود می چرخند. کره هایی که کار دست یک شرکت بریتانیایی است.

کره های جغرافیایی ؛ از کره الماس نشان ناصرالدین شاه تا کره دست ساز چرچیل ، تولدی که کره های جغرافیایی دست ساز را احیا کرد

خبرنگاران : کره های جغرافیایی وسیله ای هستند که زمانی رونق بسیاری داشتند. شاهان زیادی برای کشورگشایی کره های جغرافیایی را هر روز می چرخاندند و حاکمان زیادی روی کره جغرافیایی مناطق تحت سلطه خود را تماشا می کردند. کره هایی که حالا یک شرکت انگلیسی به صورت دست ساز می سازد، خاطره آن کره ها را زنده می نماید.

از ناصرالدین شاه تا درس جغرافیا

ناصرالدین شاه کره جغرافیایی عجیبی از جنس طلا داشت. کره ای که با الماس ها و جواهرات ساخته شده بود. ایران در این کره جغرافیایی مرصع به الماس بود و تهران را یاقوت معروف اورنگ زیبا نمایان نموده بود. کره ای که ناصرالدین شاه علاقه زیادی به آن داشت اکنون در موزه جواهرات ایران نگهداری می گردد و بخشی از گنجینه جواهرات ایران به شمار می رود.

در روزگار نه چندان دور که خبری از مپ و گوگل مپ نبود، کره های جغرافیایی در خانه ها حضوری فعال داشت و چه بسیار تخیل های سفر به کشورهای مختلف که با چرخاندن این زمین کوچک شکل می گرفت. نوجوان های زیادی با چرخاندن این کره نام کشورها و پایتخت آنها را حفظ می کردند. زمین هنوز هم به همان سیاق به دور خود می چرخد اما کره های جغرافیایی کم کم با ظهور تکنولوژی های جدید از چرخیدن ایستادند و راهی خاطرات و نوستالژی ها شدند.

جرقه هدیه تولد 80 سالگی پدر

پیتر بلربی چند سال پیش به دنبال هدیه تولد متفاوتی برای تولد 80 سالگی پدرش می گشت. کره جفرافیایی سیاسی انتخاب او بود که به دلیل گران بودن و شنمایندگی از خرید آن منصرف شد. پس از آن او دو کره دست ساز سفارش داد که چند هزار پوند و چهار ماه زمان نیز برای آن هزینه کرد و از نتیجه راضی نبود. اینها جرقه ای شد تا پیتر شرکت بلربی و شرکا را راه اندازی کند. شرکتی که اکنون یکی از دو شرکت ساخت دست ساز کره های جغرافیایی در دنیا است.

اتاق کوچک و زیبایی در شهر لندن حالا محل ساخت ده ها کره جغرافیایی دست ساز است. کره هایی که چند صد دلار و گاهی چند هزار دلار قیمت دارند. کمپانی بلربی و شرکا شرکت خصوصی انگلیسی است که سال 2008 در شمال لندن تاسیس و تخصصش فراوری کره جغرافیای دست ساز است.

کره ها چطور ساخته می شوند؟

کره های شرکت بلربی کاملا دست ساز هستند و طرح های روی آن را با دست نقاشی می نمایند. این کره ها از گچ تو خالی ساخته شده اند. جزییات روی کره از نقشه های معاصر توسط نرم افزار ادوب ایلاستر برداشت و نقشه ها روی کاغذ پرینت گرفته می شوند. پس از آن اهالی شرکت بلربی تمام جزییات را روی آنها نقاشی می نمایند.

از چرچیل تا هوگو و فیل

کمپانی بلربی کره های معروف دست سازی در دنیا دارد. یکی از کره ها در فیلم هوگو ساخته مارتین اسکورسیزی استفاده شده است. کره دیگری از آنها سال 2012 در نخستین نمایشگاه جامعه جغرافیایی سلطنتی به نمایش در آمد.

در سال 2012 یک کره تخم مرغی شکل در یک حراجی به قیمت 11000 به فروش رفت. هزینه این کره تخم مرغی شکل به نفع سازمان خانواده فیل (ان جی او که برای بقای فیل آسیایی و زیستگاهش کوشش می نماید) بود. شرکت بلربی همچنین کره عظیمی که حدود 127 سانتیمتر قطر دارد را ساخته که بزرگترین کره دست ساز است. آنها این کره را به چرچیل و روزولت تقدیم نموده و آن را کره چرچیل نامیده اند.

https://chamedanmag.ir/wp-content/uploads/2019/07/doc-2019-07-31-12-40-12.mp4

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس‌ها

منبع: چمدان
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 10699

به "کره های جغرافیایی ؛ از کره الماس نشان ناصرالدین شاه تا کره دست ساز چرچیل ، تولدی که کره های جغرافیایی دست ساز را احیا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره های جغرافیایی ؛ از کره الماس نشان ناصرالدین شاه تا کره دست ساز چرچیل ، تولدی که کره های جغرافیایی دست ساز را احیا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید