کشف ردپا 120 هزار ساله انسان در شمال عربستان سعودی

به گزارش مجله کامپیوتر، ظاهرا گروهی از هموساپینس ها یا انسان های خردمند 120 هزار سال پیش در جریان سفری طولانی، برای مدتی کوتاه کنار دریاچه ای در شمال سرزمین عربستان توقف می کنند که اطراف آن تعدادی شتر، گاومیش و فیل های بزرگتر از گونه های امروزی نیز رفت و آمد می کرده اند. توقف این مسافران کنار دریاچه مدت زیادی طول نمی کشد، زیرا این تنها یکی از مراحل سفر دور و دراز آن ها بوده است.

کشف ردپا 120 هزار ساله انسان در شمال عربستان سعودی

این روایت واقعه ای است که دانشمندان ومحققان علوم دیرین شناسی در پی کشف ردپا انسان هایی متعلق به 120 هزار سال پیش و بر اساس موقعیت جغرافیایی مکانی که این نشانه ها در آن یافت شده، بازسازی کرده اند. گزارش این واقعه بازسازی شده و اطلاعات مربوط به کشف رد پای باستانی انسان های خردمند و حیوانات متعلق به بیش از 100 هزار سال پیش در صحرای نفود واقع در شمال عربستان روز پنجشنبه در نشریه علمی ساینس ادونسِز منتشر شده است.

کشف این آثار سرنخ های تازه ای از جهت طی شده توسط اجداد قدیمی انسان ها پس از خروج از قاره آفریقا پیش روی محققان قرار داده است.

دانشمندان پیش تر بر این باور بودند که انسان های نوین از آفریقا به سوی شام حرکت کرده و در این راه بیشتر جهتهای ساحلی را برای مهاجرت در پیش گرفته اند. این در حالی است که یافته های جدید این فرضیه را تقویت کرده که انسان های اولیه در دورهٔ پارینه سنگی و اوایل میان سنگی که به آخرین عصر یخبندان شهرت یافته برای مهاجرت دریاچه ها و رودخانه ها را دنبال می کرده اند.

آثاری به جا مانده در بخشی از بیابان های شمال عربستان از جهت جاری شدن یک رودخانه باستانیAFP

محققان با تخمین بلندی قد، نحوه قدم زدن و وزن افرادی که ردپا آن ها یافت شده متقاعد شده اند که آثار مربوط به انسان های خردمند بوده تا گونه های مشابه دیگر نظیر نئاندرتال ها. آن ها همچنین نتیجه گرفتند که چهار عدد از ردپاها از یک گروه دو یا سه نفری بوده که با هم سفر می کردند.

غیر از آثار ردپا انسان و حیوانات، ردی از هیچ ابزاری در کنار محل دریاچه باستانی صحرای نفود یافت نشده ؛ مسئله ای که نشان می دهد بشری در آن نزدیکی نمی زیسته اما برای استفاده از آب موجود در دریاچه به آن مراجعه شده است.

ماتوی استوارت، یکی از اعضا گروه تحقیق که عضو موسسه ماکس پلانک آلمان است در این خصوص می گوید: برای نخستین بار سال 2017 در جریان تحقیقات دکترا این رد پاها را یافته است. او توضیح می دهد که رد پاهای انسان های قدیمی پس از فرسایش رسوبات در مکانی که پیشتر یک دریاچه باستانی به نام الاثر در آن جاری بوده یافت شده است.

این محقق در ادامه تصریح کرده: رد پاها نوعی منحصر به فرد از یافته های فسیلی است که برهه ای از تاریخ با ترتیب زمانی ساعت و روز را نشان می دهد؛ ویژگی ای که در دیگر یافته های فسیلی کم تر دیده می شود.

دیرینه شناسی رد پاها با استفاده از تکنیکی به نام تخمین برانگیخته نوری یا او اس ال اجرا شده است به نحوی که تاباندن نور به دانه های کوارتز و اندازه گیری انرژی ساطع شده از آن ها امکان تاریخ گذاری برای آثار یافت شده را میسر می سازد.

یورونیوز نوشت، قبل از این هم آثار 9 هزار ساله در مناطقی از صحرای عربستان سعودی کشف شده بود.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: گردشبان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 40863

به "کشف ردپا 120 هزار ساله انسان در شمال عربستان سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردپا 120 هزار ساله انسان در شمال عربستان سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید