گام های مفید برای کاهش خطرپذیری تهران

به گزارش مجله کامپیوتر، شهر تهران از نظر جمعیت در معرض مخاطرات، پراهمیت ترین و به لحاظ شمار اقدامات انجام گرفته برای کاهش ریسک، پیشروترین شهر کشور است.

گام های مفید برای کاهش خطرپذیری تهران

شهر تهران از نظر جمعیت در معرض مخاطرات، پراهمیت ترین و به لحاظ شمار اقدامات انجام گرفته برای کاهش ریسک، پیشروترین شهر کشور است. تشکیل گروه های دوام، تأسیس سوله ها و انبارهای مدیریت بحران، تهیه نقشه های پهنه بندی خطر، آموزش گسترده شهروندان، توانمندسازی شهروندان و شبکه سازی، ایجاد مراکز فرماندهی ثابت و سیار و بسیاری از این اقدامات را می توان گام های مفیدی برای کاهش خطرپذیری تهران در برابر بحران ها دانست.

شهر تهران در حوزه خدمات ایمنی نیز پیشتاز بوده، اما با وجود اقدامات جدی سخت افزاری و نرم افزاری که در کشور و حتی در سطح جهانی حائز رتبه و تحسین برانگیز است، کماکان یک مخاطره جدی از چشم همگی ما دور مانده است که به رغم اینکه از دید بسیاری از منابع رسمی علمی مدیریت بحران در حوزه مخاطرات طبقه بندی نمی گردد، جا دادن آن در میان مخاطرات پیش رو شهر تهران می تواند اقدامات جدی تری را درخصوص آن موجب گردد. شمار آثار حوزه ایمنی و مدیریت بحران در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری به مراتب کمتر از آثار ارائه شده در سایر محورها بوده و این خود نشانگر موضوعی است که پرداختن به آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اینجا من به عنوان پژوهشگری کوچک در حوزه مدیریت ایمنی و بحران مخاطره ای را که بیش از هر موضوعی، هر روز و هر ساعت ذهن مرا به خود مشغول نموده است تشریح می کنم.

این مخاطره جا نداشتن موضوع ایمنی در سبد اولویت هاست.

مخاطب گرامی! بیایید دقایقی به این موضوع به چشم مخاطره بنگریم. با نگاهی دقیق می توان پی برد که این مخاطره جایگاهی بالاتر و به مراتب چشمگیرتر از زلزله، سیل، آتش سوزی و فرونشست زمین در بحران های شهری دارد. این مخاطره هر سال جان عده کثیری از شهروندان کشور را می گیرد و عده کثیری را سال ها دچار محدودیت ها و معلولیت های جبران ناپذیر می نماید. اکثریت قاطع، ما شهروندان تهرانی در هر جایگاهی در معرض این مخاطره قرار داریم.

پلاسکو را کدام مخاطره از ما گرفت. کدام مخاطره هر سال چند هزار حریق در شهر تهران موجب می گردد. کدام مخاطره راکب موتورسیکلتی را که کلاه ایمنی خود را صرفاً برای زمان های بازرسی پلیس در کنار ترک موتور خود آویزان می نماید، تهدید می نماید. کدام مخاطره ما را در جریان پرتوان سیلاب می اندازد. کدام مخاطره ما را در برابر لرزش زمین آسیب پذیر می نماید. شاید به زلزله فکر نموده باشیم، اما چه اقدام عملی برای کاهش خطرپذیری در برابر آن انجام داده ایم. نگوییم کاری از ما ساخته نیست.

شهروند عزیزی که این متن را مطالعه می کنید به راستی چند بار تا به امروز به دکوراسیون داخلی منزل خود توجه نموده اید. تا به امروز چند کمد، چند قاب یا چند آینه را برای خالی نگه داشتن راستا خروج از ساختمان ایمن سازی نموده اید. چند بار به سناریوی پناهگیری خود و خانواده خود در برابر زلزله فکر نموده اید. تا به امروز چند بار به جانمایی کپسول آتش نشانی و سناریوی استفاده از آن یا خروج از ساختمان در شرایط حریق فکر نموده اید. آیا در منزل خود کیف نجات دارید. آیا جعبه یاری های اولیه دارید.

یا سؤالی ساده تر... آیا تا به امروز کمربند ایمنی خود را از ترس جریمه روی شکم خود انداخته و زحمت بستن آن را به خود نداده اید. آیا در زمان خرید منزل فعلی خود علاوه بر سنگ، سرامیک، متراژ، نورگیر بودن و قیمت در خصوص مقاومت ساختمان در برابر زلزله نیز پرسیده اید. آیا شما که برای خرید خودرو آن را به چند مکانیک آشنا نشان می دهید ملک خود را پیش از خرید و برای اطمینان بیشتر در خصوص جزئیات سازه ای و ایمنی آن به چند مهندس آشنا نشان داده اید. به چه میزان در خصوص شناسنامه فنی ساختمان اطلاع دارید. به خود، به همسر خود، به پسر دبستانی کنجکاو خود و به دختر کوچک مهربان خود پاسخ دهید. شما و آنها به چه میزان در معرض مخاطره جا نداشتن موضوع ایمنی در سبد اولویت ها قرار دارید.

همکار گرامی، مدیر شهری عزیز، مدیر بحران ارجمند، شما نیز در وهله اول شهروند تهران هستید. شما چه میزان در معرض این مخاطره قرار دارید. تا چه اندازه منزل شخصی شما ایمن است. چه میزان از آموزش هایی را که به شهروندان می دهید خود اجرا می کنید. آیا می توانید پس از وقوع بحران با خیالی نسبتاً راحت در خصوص خانواده خود به شهروندان خدمت رسانی کنید.

عزیزان، شهروندان، مدیران شهری و همکاران؛ در میان هزاران فکر روزمره که به حق ذهن ما را مشغول نموده است بیایید دقایقی نیز به ایمنی فکر کنیم و برای آن جایی میان دغدغه های خود بیابیم. منابع علمی، پژوهشی، ترویجی و... به لطف تکنولوژی های امروز در دسترس همه ما هستند. کافی است بخواهیم. ایمنی، کالایی گرانبهاست، اما حصول آن الزاماً گرانقیمت نیست و باید به یاد داشته باشیم بدون ایمنی زندگی جاری نیست.

منبع:ویژه نامه شهرپژوه

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس‌ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 24839

به "گام های مفید برای کاهش خطرپذیری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های مفید برای کاهش خطرپذیری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید