امضای تفاهم نامه سه جانبه با موضوع احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران

به گزارش مجله یک کامپیوتر، این تفاهم نامه در راستای احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران، به امضای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزیر آموزش و پرورش و شهردار تهران رسید.

امضای تفاهم نامه سه جانبه با موضوع احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران

دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم طی سخنانی، گفت: بناهای تاریخی جزو هویت ملی ما هستند. کشور ما با پیشینه ای تاریخی و میراث گران بها، کشوری است که بناهای تاریخی فراوانی دارد و موضوعات متنوعی را در خود جای داده است.

او اضافه کرد: در این میان آموزش و پرورش نیز مدارسی را در اختیار دارد که جزو بناهای تاریخی ارزشمند محسوب می شوند و علاوه بر این که میراث ملموس هستند به واسطه بعضی از موضوعات میراث ناملموس را نیز در بر می گیرند، بنابراین به نظر می رسد میراث ملموس و میراث ناملموس هر دو از موضوعاتی است که در آموزش و پرورش وجود دارد.

دکتر مونسان اعلام کرد: به سهم خودم از کوشش های وزیر آموزش و پرورش تشکر می کنم. این تفاهم نامه می تواند باعث اجرایی شدن ایده مدرسه موزه گردد تا مدارس نیز در کنار موزه هایی که در کشور فعالیت می نمایند به معرفی مفاهیم مرتبط با میراث فرهنگی و توسعه گردشگری یاری نمایند.

صیانت از بناهای تاریخی با یاری دستگاه های مختلف

او یادآور شد: سال گذشته مجلس قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن دستگاه های مختلف که دارای بناهای تاریخی هستند باید به حفظ و صیانت از این آثار یاری نمایند. این مصوبه خوبی است و می تواند به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بودجه اندکی که در اختیار دارد در مورد صیانت بهتر از آثار تاریخی یاری کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: خوشبختانه شهرداران نیز در این خصوص همکاری خوبی با ما دارند و در تهران شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر به این موضوعات توجه ویژه ای دارند.

او گفت: ایده موزه مدرسه نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت، با توجه به این که تعداد موزه های خصوصی ما در سال گذشته رشد چشم گیری داشته، مدرسه موزه نیز می تواند در راستای شناخت و معرفی هرچه بهتر مفاهیم میراثی به ما بیش از پیش یاری کند.

مدرسه تنها یک ساختمان نیست

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست اعلام کرد: ما مأموریت داریم مدرسه را به طور ویژه مورد توجه قرار دهیم. مدرسه تنها یک ساختمان نیست بلکه کانون زندگی است، هویت ساز، شخصیت ساز و آینده ساز است و جزو شاخص ترین عناصر جامعه به حساب می آید.

او اضافه کرد: توجه به مدرسه، توجه به آینده و فرهنگ یک کشور و جامعه است و ما مأموریت داریم که مدرسه را به عنوان یک عنصر حیاتی و کانون اجتماع ماندگار کنیم.

حاجی میرزایی اضافه کرد: مدارس ماندگار، ویژگی منحصر به فردی دارند، این مدارس جزو تاریخ ما به حساب می آیند خاطرات و خطرات گسترده ای پیرامون این مدارس وجود داشته است از این رو می توانند بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

او در ادامه گفت: بهترین شکل صیانت از مدرسه حفظ کارکرد قبلی آن است، مدرسه باید مدرسه بماند بنابر این نباید انقطاعی بین کارنمودهای مدرسه با کارنمودهای ثانوی آن ایجاد گردد. این مدارس متعلق به مردم و نسل های آینده است که ایده موزه مدرسه بر همین اساس شکل گرفته است.

حفظ ارزش های شهر

پیروز حناچی شهردار تهران نیز در مراسم امضای این تفاهم نامه، اظهار کرد: یکی از مهمترین هدف هایی که باید دنبال کنیم، حفظ و نگهداری ارزش های شهر است. ثروت های شهر همان ارزش هایی هستند که فرصت ظهور و بروز پیدا می نمایند.

او اضافه کرد: در این دوره کوشش کردیم نگاه به مدیریت شهری را تغییر دهیم و بر ارزش های آن بیفزاییم که در این خصوص برنامه هایی نیز از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری تبیین و اجرایی شده است.

حناچی اضافه کرد: تهران شهری زیبا و مملو از اماکنی است که محل وقوع اتفاقات تاریخی است. آثار زیادی در این شهر وجود دارد که سابقه تاریخی دارند.

بر اساس این تفاهم نامه، آن دسته از مدارسی که از قدمت و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی برخوردار بوده و در سطح ملی یا استانی دارای حسن شهرت باشند، برابر ضوابط و مقررات شورای عالی آموزش و پرورش، درزمره مدارس ماندگار مورد آنالیز قرار می گیرند.

بر اساس مفاد این تفاهم نامه، وزارت آموزش و پرورش نسبت به معرفی مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند اقدام نموده و زمینه های همکاری برای حفظ، بازسازی، احیا، استمرار فعالیت آموزشی و بهره برداری فرهنگی ابنیه معرفی شده را فراهم می نماید.

شهرداری تهران برای اجرای این تفاهم نامه درمورد مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند به عنوان بخشی از فضای شهری قابل دسترس شهروندان، اهتمام داشته و در تهیه و اجرای طرح بازسازی، احیا و بهره برداری و نیز تأمین اعتبارات مورد احتیاج اقدام خواهد نمود.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز نسبت به صدور مجوزهای لازم برای پیشبرد تفاهم نامه و تأمین اعتبارات مورد احتیاج، اقدام لازم را به عمل می آورد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: گردشبان
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 45428

به "امضای تفاهم نامه سه جانبه با موضوع احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای تفاهم نامه سه جانبه با موضوع احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید