اگر زیاد پروتئین حیوانی بخورید چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش مجله یک کامپیوتر، احتیاج های تغذیه ای افراد با هم فرق می نماید، اما اگر با علائم زیر روبرو شدید، ممکن است لازم باشد کمتر از گوشت بهره ببرید.

اگر زیاد پروتئین حیوانی بخورید چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش، مطالعات نشان داده اگر در هفته بیش از 520 گرم گوشت قرمز مصرف کنید، ریسک سرطان روده را افزایش می دهید. مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده نیز شما را مستعد سرطان روده و معده می نمایند. احتیاج های تغذیه ای افراد با هم فرق می نماید، اما اگر با علائم زیر روبرو شدید، ممکن است لازم باشد کمتر از گوشت بهره ببرید.

پروتئین، انرژی ماندگار به شما می دهد، بنابراین شاید تعجب کنید که خوردن گوشت زیاد، شما را خواب آلوده می نماید. اگرچه پروتئین به زمان بیشتری برای گوارش احتیاج دارد و اصلا برای همین است که مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می دارد، اما انرژی فوری به شما نمی دهد، این کربوهیدرات است که انرژی فوری را تأمین می نماید، یعنی خیلی زود به گلوکز که منبع در دسترس انرژی است تبدیل می گردد. مغز شما فقط از گلوکز می تواند برای انرژی استفاده کند؛ اما پروتئین به زمان بیشتری احتیاج دارد تا به مغز برسد. در ضمنً عضلات نیز برای فعالیت به گلوکز احتیاج دارند و اگر این انرژی فوراً تأمین نگردد، احساس خستگی و مه مغزی خواهید داشت.

اگر زیاد گوشت بخورید احتمال اینکه از سایر گروه های غذایی غافل بمانید زیاد است. ویتامین C. در محصولات حیوانی وجود ندارد، بنابراین اگر به جای میوه و سبزی، گوشت بخورید دچار کمبود ویتامین C. خواهید شد که نقش مهمی در فراوری کلاژن دارد. کلاژن، ساختار پوست، مو، استخوان و ناخن را تشکیل می دهد. اگر کمبود کلاژن داشته باشید، تغییراتی در بدنتان ایجاد خواهد شد؛ پوستتان ممکن است خشن و بی روح گردد و احتمالاً شاهد رشد مو های بدنتان خواهید بود.

پوست شما تنها جایی نیست که آثار کمبود ویتامین C. را در آن می بینید. کمبود این ویتامین، سیستم دفاعی بدن را در برابر ابتلا به سرماخوردگی ضعیف می نماید. پس اگر از رژیم کتوژنیک پیروی می کنید که در آن محدودیت مصرف میوه وجود دارد، باید عادت غذایی تان را اصلاح کنید. خوشبختانه با مصرف بعضی سبزیجات مانند بروکلی و فلفل می توانید ویتامین C. بیشتری دریافت کنید.

گوشت تقریباً هیچ فیبری ندارد؛ اما در مقابل، میوه ها، سبزی ها و غلات سبوس دار سرشار از فیبر هستند و اگر این مواد غذایی را مصرف نکنید، طبیعی است که دچار یبوست شوید. پس تعادل را رعایت کنید و در کنار گوشت (به اندازه مناسب)، انواع میوه ها، سبزی ها و غلات را در برنامه غذایی خود داشته باشید.

فایده دیگر فیبر ممانعت از جذب کلسترول توسط بدن است که می تواند به سلامت قلب یاری کند. اگر عادت دارید همواره از گوشت های قرمز فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس مخصوصاً به عنوان جایگزینی برای میوه و سبزی بهره ببرید، لطمه جبران ناپذیری به قلبتان می زنید.

چربی های اشباع موجود در گوشت می توانند التهاب را در بدن بیشتر نمایند. در ضمنً گوشت از نظر آنتی اکسیدان های جنگنده با التهاب به شدت کمبود دارد؛ اما تمام رنگ هایی که در میوه ها و سبزی ها می بینید، رنگدانه هایی هستند که گروه های گوناگونی از آنتی اکسیدان های بی نهایت مفید برای بدن را به نمایش می گذارند.

پروتئین زیاد می تواند به کلیه ها آسیب بزند. پروتئین های حیوانی پُر از ترکیباتی به نام پورین ها هستند که در بدن به اسید اوریک تجزیه می شوند. اسید اوریک زیاد، ریسک سنگ کلیه را افزایش می دهد. اگر سابقه سنگ کلیه در خانواده دارید، باید مصرف پروتئین تان را کنترل کنید.

حتماً می دانید که پروتئین، بهترین ابزار برای تبدیل تمرین و کوشش در باشگاه به توده های عضلانی دلخواه است. اگرچه بدن برای عضله سازی به پروتئین احتیاج دارد؛ اما مصرف زیاد آن موجب افزایش ناخواسته وزن می گردد؛ زیرا اگر بیش از احتیاج بدنتان پروتئین دریافت کنید، بدن آن را به عنوان چربی ذخیره خواهد نمود.

مطالعات نشان داده اگر در هفته بیش از 520 گرم گوشت قرمز مصرف کنید، ریسک سرطان روده را افزایش می دهید. مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده همچون سوسیس و کالباس نیز شما را مستعد سرطان روده و معده می نمایند. سعی کنید بیشتر از پروتئین های گیاهی و گوشت مرغ و بوقلمون بهره ببرید تا گوشت قرمز.

پروتئین با افزایش اسید اوریک ناشی از تجزیه خود، می تواند بدن را دهیدراته کند. کلیه ها برای رقیق کردن این ضایعات سمی، به آب بیشتری احتیاج دارند و این آب را از داخل بدن می گیرند؛ بنابراین اگر مراقب نباشید بدنتان کم آب می گردد.

منبع: تبیان

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4068

به "اگر زیاد پروتئین حیوانی بخورید چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر زیاد پروتئین حیوانی بخورید چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید