تسهیل شرایط حضور تعاونی ها در بازار سرمایه

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، امیر هامونی در نخستین همایش تعاون، اقتصاد مقاومتی، صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ارزش بازار فرابورس 220 هزار میلیارد تومان است گفت: صنعت پتروشیمی بزرگترین صنعت بورسی کشور است.

تسهیل شرایط حضور تعاونی ها در بازار سرمایه

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعاونی های سهام عدالت در بورس کالا فعالیت می نمایند که ارزش آنها حدود 100 میلیارد تومان است، ادامه داد: اما ظرفیت بسیار بالایی برای ورود تعاونی ها در بازار سرمایه وجود دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: سهام تعاونی های متعارف و فراگیر ملی را نتوانستیم در بازار سرمایه وارد کنیم اما اخیراً با مکاتبات اجرا شده، پیش نویسی در این خصوص آماده شده که در صورت تصویب در شورای عالی بورس شرایط حضور تعاونی های متعارف برای ورود به بازار سرمایه تسهیل می گردد.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم شرایط ورود تعاونی ها به بازار سرمایه به زودی تسهیل گردد، ادامه داد: طی یک دهه گذشته ابزارهای مالی در فرابورس ایران فقط شامل شرکت های سهامی عام می شد در حالی که شرکت های سهامی خاص در بازار سرمایه حدود 50 هزار میلیارد تومان معاملات را رقم زده است.

هامونی اضافه کرد: در حال حاضر 130 شرکت دانش بنیان تعاونی در کشور وجود دارد که به وسیله صندوق های سرمایه گذاری جسورانه می توانند تامین مالی شوند. همچنین این تعاونی ها می توانند نسبت به جمع آوری منابع مالی و تجهیز آنها برای اهداف خود اقدام نمایند.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ارائه 300 پتنت در بازار سرمایه گفت: هرچند اقدامات خوبی در حوزه خصوصی سازی در کشور اجرا شده است و بنده نیز مدافع خصوصی سازی هستم، اما متاسفانه نتوانستیم برای ورود در عرصه های بین المللی در قالب یک اتحادیه، تعاونی یا تشکل سازمان یافته حضور داشته باشیم و مشاهده می گردد در برخی عرصه های بین المللی، شرکت های داخلی به جای رقابت با رقبای خارجی ، با یکدیگر رقابت می نمایند که این خلاء وجود یک تشکل سازمان یافته را نشان می دهد. بنابراین می توانیم با ایجاد کارتل های بزرگ قدرت چانه زنی در صنایع پایین دستی را افزایش دهیم.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 1736

به "تسهیل شرایط حضور تعاونی ها در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل شرایط حضور تعاونی ها در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید