تصمیم مبهم لهستان درباره پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج فارس

به گزارش مجله کامپیوتر، ایرنا نوشت: دولت لهستان در حالی از آمادگی برای پیوستن به ائتلاف دریایی پیشنهادی آمریکا در خلیج فارس سخن گفته که تعیین نکرده کشورش در چه زمینه ای قصد پشتیبانی از این ائتلاف را دارد.

تصمیم مبهم لهستان درباره پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج فارس

یاجیک جاپوتوویچ وزیر امور خارجه لهستان با انتقاد از بی میلی کشورهای اروپایی برای همکاری با آمریکا به خبرگزاری د. پ. آ. آلمان گفت که اتحادیه اروپا باید رویکرد مثبت تری در قبال سیاست های واشنگتن داشته باشد.

وی اضافه کرد: کشورش حاضر است در ائتلاف دریایی پیشنهادی آمریکا به بهانه تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، مشارکت کند.

وزیر امور خارجه لهستان گفته است که ورشو آمادگی دارد به هر شکل ممکن از کوشش های آمریکا و بریتانیا برای تامین امنیت کشتیرانی در آب های خلیج فارس پشتیبانی نماید، اما شرح دقیق تری پیرامون نحوه همکاری و نوع پشتیبانی این کشور از ماموریت دریایی آمریکا و متحدانش ارائه ننموده است.

این در حالی است که آلمان و فرانسه نیز طرح ایجاد یک نیروی اروپایی برای نظارت بر امنیت کشتیرانی در آب های خلیج فارس را آنالیز می نمایند.

به گفته جاپوتوویچ؛ هرگاه بین سیاست های اتحادیه اروپا و آمریکا شکاف بیافتد، چنین امری می تواند برای لهستان و کشورهای اروپای مرکزی پیامدهای نامطلوبی به همراه داشته باشد، از این رو اروپا باید مناسبات خود را با آمریکا حفظ کند و مانع از شکاف گردد.

وزیر امور خارجه لهستان روز سه شنبه نیز پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، از وجود اختلاف نظر در چگونگی تشکیل سازوکار امنیت دریایی بین آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا اطلاع داد و گفت که این مساله همچنان در حال گفتگو و آنالیز است.

وی تاکید نمود: اگر اتحادیه اروپا به این تصمیم برسد، پاسخ ما استقبال از آن است. دیدگاه دیگری هم مطرح است که ما باید برای تشکیل یک نیروی مشترک با آمریکا و انگلیس کوشش کنیم تا اینکه بخواهیم به طور مجزا دست به چنین کاری بزنیم؛ چرا که آنها متحدان ما در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) هستند.

روز دوشنبه 14 مرداد همزمان با خبر پیوستن بریتانیا به طرح نظامی آمریکا برای برقراری تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان از یک ماموریت اروپایی در این منطقه سخن گفت که با آنچه آمریکا و بریتانیا در پی آن هستند، تفاوت دارد.

طرح آلمان این است که اتحادیه اروپا نهایتا اطلاعاتی درباره میزان خطراتی که برای تردد کشتی ها وجود دارد جمع آوری نموده و به این کشتی ها ارائه دهد.

به نظر وزیر خارجه آلمان، این کار می تواند تا حدودی باعث بازدارندگی طرف مقابل گردد، اما در صورت حمله نظامی، پاسخ متقابل داده نخواهد شد.

310311

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 11549

به "تصمیم مبهم لهستان درباره پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم مبهم لهستان درباره پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید