تعلل 3 ساله مجلس در آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق

به گزارش مجله کامپیوتر، فرایند کند آنالیز این لایحه نشان می دهد که این قانون در اولویت های کمیسیون مالی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار ندارد و آن ها نسبت به این لایحه اهتمام لازم را ندارند.

تعلل 3 ساله مجلس در آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، قاچاق کالا پدیده ای چند بعدی است که متاثر از عوامل گوناگون مالی، اجتماعی، فرهنگی و قضایی بوده و یکی از دلایل اصلی مبارزه با قاچاق، آثار مخرب آن بر فضای فراوری و اشتغال است که ضرورت دارد جزء اولویت های سیاست گذاران مالی کشور قرار گیرد. مبارزه با قاچاق کالا در اقتصاد ایران با چالش ها و معضلات متعددی روبرو است. در بندهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز مبارزه با قاچاق و مفاسد قانونی جزء اولویت های اجرایی و قانونگذاری قرار گرفته و ضعف قوانین، نگاه غلط مسئولین به حل مسائل قاچاق و معضلات رویه های گمرکی و تجاری کشور از اساسی ترین علت های ضعف مبارزه با قاچاق در کشور است.

سرگذشت قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

قانون مبارزه با قاچاق کالا ارز در سال 92 تصویب و ابلاغ شد اما در سال 93 علی طیب نیا وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی در نامه ای به روحانی خواهان تغییر قانون مبارزه با قاچاق کالا شد. طیب نیا در نامه خود 7 دلیل را برای اصلاح قانون ذکر کرد که از جمله آن عدم تناسب قانون با شرایط تحریم، ناهمخوانی قانون با اصول اقتصاد جهانی و مغایرت با کنوانسیون های بین المللی و مانعی برای پیوستن به WTO، عدم تناسب با قانون گمرک و قانون بهبود فضای کسب و کار است.

خاتمه بخشی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1394 اصلاح شد اما به اذعان بسیاری مسائل آن برطرف نشد تا مجدد در سال 95 نیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی دولت به مجلس ارائه شد، نمایندگان مجلس نیز قول دادند تا خاتمه سال 96 آنالیز های خود را اعلام و آن را تصویب نماید. حتی در این مدت به دلیل ارتباط لایحه با مسائل قضایی، قوه قضائیه نیز بر روی این لایحه نظر خود را اعلام نموده بود.

با این حال مرکز پژوهش های مجلس در سال 96 در گزارشی ایرادات و اصلاحات خود را پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نکات قابل توجهی را درباره اصلاح لایحه بیان می نماید. مرکز پژوهش ها در اظهار نظری جالب توجه، ایردات وارده بر لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق را بیشتر از جنس ویرایشی می داند و لایحه را از ارائه راه حل برای برطرف موانع مبارزه با قاچاق کالا و ارز خالی می داند.

خاک خوردن قانون مبارزه با قاچاق در مجلس شورای اسلامی

اما 3 سال از ورود لایحه به مجلس می گذرد و نمایندگان مجلس و به خصوص اعضای کمیسیون مالی چندین مرتبه وعده اتمام آنالیز آن را در کمیسیون مالی مجلس داده اند. پورابراهیمی رئیس سابق کمیسیون مالی مجلس در شهریور 98 ضمن اشاره به ایرادات قانون مبارزه با قاچاق کالا، زمانی را برای خاتمه یافتن آنالیز لایحه مبارزه با قاچاق و ارز تعیین نمی نماید که نشان از برنامه ناتعیین این کمیسیون برای لایحه قاچاق است.

با این حال فرایند کند آنالیز این لایحه حکایت از این دارد که این قانون در اولویت های کمیسیون مالی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار ندارد و بیش از 3 سال از آنالیز این لایحه می گذرد و همچنان آنالیز آن به تاخیر می افتد.

به گزارش خبرنگاران، یکی از موضوعات مورد تاکید رهبرانقلاب درمبارزه با قاچاق، لزوم عزم و اهتمام و کوشش انقلابی و جهادی در مسئولان است که وعده های تکراری و آنالیز سه ساله یک لایحه با این نوع مدیریت در حوزه قاچاق همخوانی ندارد. از طرفی مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از بایسته های اساسی حمایت از فراوری داخل است که در صورت پیگیری و تحقق آن، نتیجه اش در رونق فراوری و جهش فراوری نمایان خواهد شد.

4141

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29111

به "تعلل 3 ساله مجلس در آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلل 3 ساله مجلس در آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید