جهانگیری: موضوع محصولات تراریخته را نباید سیاسی کرد

به گزارش مجله کامپیوتر، دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی عصر شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار گشت.

جهانگیری: موضوع محصولات تراریخته را نباید سیاسی کرد

به گزارش خبرنگاران، اسحاق دنیاگیری در این جلسه با اشاره به گزارش های ارائه شده در خصوص شرایط تولید و مصرف محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی (تراریخته)، بر افزایش سطح آگاهی، رفع ابهامات و پاسخگویی به انتقادها در استفاده از این محصولات تاکید کرد و گفت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و باید دانشگاه ها در بررسی جوانب اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیش از پیش فعالیت داشته باشند.

وی با بیان اینکه نباید مباحث مربوط به تولید و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی شود، افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی باید با طرح این موضوع در همایش ها و جلسات، دستاوردهای خود در این حوزه را مطرح کنند و به دفاع از این دستاوردها بپردازند و اطلاع رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهوری یکی از وظایف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را برگزاری نشست های هم اندیشی و انتشار نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته دانست و گفت: اگر در زمینه تولید این محصولات اجماع و توافق میان دستگاه های مرتبط وجود دارد، می توان با نظارت و رعایت همه ضوابط مرتبط با سلامت مردم، فعالیت های پژوهشی و آزمایشی در این خصوص را آغاز کرد.

دنیاگیری تاکید کرد: اگرچه همواره در برابر امور و اقدامات تازه و استفاده از فناوری های جدید مقاومت هایی وجود دارد اما هرگاه دانشگاه ها در صحنه حضور داشته باشند و ابعاد علمی موضوعات در جامعه به خوبی تبیین شود، به تدریج استفاده از این دستاوردهای جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

وی بار دیگر بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق به مردم و برچسب گذاری روی محصولات تراریخته عرضه شده در بازار تاکید کرد و گفت: این حق جامعه است که در انتخاب محصول و کالای مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بتواند محصولات تراریخته و غیرتراریخته را با سلیقه خود انتخاب کند.

در این جلسه که وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین شرایط تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران و دنیا از سوی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی ارائه شد.

کننده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از سطح زیرکشت گیاهان تغییر شکل یافته ژنتیکی در سال 2018 و مزایای محصولات زراعی زیست فناوری نوین ارائه کرد و گفت: در حال حاضر 44 کشور دنیا از محصولات تراریخته بعنوان غذای انسانی و خوراک دام استفاده و 26 کشور از جمله 5 کشور توسعه یافته نیز نسبت به تولید و کشت و مصرف این محصولات اقدام می کنند.

در ادامه این جلسه کننده دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی گزارشی از اقدامات اجرا شده در راستای اجرای مصوبات جلسه پیشین شورا ارائه کرد.

در ادامه این نشست کنندگان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از اقدامات اجرا شده جهت اجرای سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی به ویژه ترویج فواید محصولات تراریخته ارائه کردند و کننده وزارت بهداشت گزارشی نیز از اقدامات اجرا شده برای اجرای ضوابط برچسب گذاری روی محصولات تراریخته ارائه کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20703

به "جهانگیری: موضوع محصولات تراریخته را نباید سیاسی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: موضوع محصولات تراریخته را نباید سیاسی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید