مباحث مربوط به محصولات تراریخته نباید سیاسی گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون اول رییس جمهور گفت: مراکز علمی باید با طرح موضوع محصولات تراریخته، دستاورد های خود در این حوزه را مطرح و اطلاع رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.

مباحث مربوط به محصولات تراریخته نباید سیاسی گردد

به گزارش، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر امروز در دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی، با اشاره به گزارش های ارائه شده درخصوص شرایط فراوری و مصرف محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی (تراریخته)، بر افزایش سطح آگاهی، برطرف ابهامات و پاسخگویی به انتقاد ها در استفاده از این محصولات تاکید نمود و گفت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و باید دانشگاه ها در آنالیز جوانب مالی، امنیتی و ایمنی آن بیش از پیش فعالیت داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نباید مباحث مربوط به فراوری و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی گردد، گفت: دانشگاه ها و مراکز علمی باید با طرح این موضوع در همایش ها و جلسات، دستاورد های خود در این حوزه را مطرح و به دفاع از این دستاورد ها بپردازند و اطلاع رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.

وی یکی از وظایف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را برگزاری نشست های هم اندیشی و انتشار نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته دانست و گفت: اگر در زمینه فراوری این محصولات اجماع و توافق میان دستگاه های مرتبط وجود دارد، می توان با نظارت و رعایت همه ضوابط مرتبط با سلامت مردم، فعالیت های پژوهشی و آزمایشی در این خصوص را شروع کرد.

جهانگیری تاکید نمود: اگرچه همیشه در برابر امور و اقدامات تازه و استفاده از فناوری های جدید مقاومت هایی وجود دارد، اما هرگاه دانشگاه ها در صحنه حضور داشته باشند و ابعاد علمی موضوعات در جامعه به خوبی تبیین گردد، به تدریج استفاده از این دستاورد های جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

معاون اول رییس جمهور بار دیگر بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق به مردم و برچسب گذاری روی محصولات تراریخته عرضه شده در بازار تاکید نمود و گفت: این حق جامعه است که در انتخاب محصول و کالای مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بتواند محصولات تراریخته و غیرتراریخته را با سلیقه خود انتخاب کند.

در این جلسه که وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین شرایط فراوری و مصرف محصولات تراریخته در ایران و جهان از سوی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی ارائه شد.

نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از سطح زیرکشت گیاهان تغییر شکل یافته ژنتیکی در سال 2018 و مزایای محصولات زارعی زیست فناوری نوین ارائه کرد و گفت: در حال حاضر 44 کشور جهان از محصولات تراریخته بعنوان غذای انسانی و خوراک دام استفاده و 26 کشور از جمله 5 کشور توسعه یافته نیز نسبت به فراوری و کشت و مصرف این محصولات اقدام می نمایند.

قانع کردن جامعه در مورد سلامت محصولات تراریخته لازم است

در ادامه این جلسه نماینده دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی گزارشی از اقدامات اجرا شده در راستای اجرای مصوبات جلسه پیشین شورا ارائه کرد.

در ادامه این نشست نمایندگان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از اقدامات اجرا شده جهت اجرای سیاست ها و راهبرد های اجرایی ایمنی زیستی به ویژه ترویج فواید محصولات تراریخته ارائه کردند و نماینده وزارت بهداشت گزارشی نیز از اقدامات انجام شده برای اجرای ضوابط برچسب گذاری بر روی محصولات تراریخته ارائه کرد.

انتهای پیغام /

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20701

به "مباحث مربوط به محصولات تراریخته نباید سیاسی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مباحث مربوط به محصولات تراریخته نباید سیاسی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید