خبرنگاران حکایت تندیس فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش مجله کامپیوتر، مشهد- خبرنگاران- 25 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز گرامیداشت فردوسی نامگذاری شده که با تحمل 30 سال رنج برای نگارش شاهنامه مانایی بنیانی زبان فارسی را تضمین کرد و به این ترتیب ظرف هزار سال اخیر تا به امروز و حتی از این پس حقی عظیم بر گردن همه گویشوران زبان فارسی در سطح دنیا گذاشت.

خبرنگاران حکایت تندیس فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد

یکی از عناصر افتخار شهر مشهد آرامگاه حکیم توس است که خود زاده همین خطه بوده و در این بخش از ایران زمین بالیده است.

بر همین اساس یکی از عظیمترین و موثرترین مراکز علمی ایران به عنوان سومین دانشگاه بنیانگذاری شده در کشورمان سال 1353 دانشگاه فردوسی مشهد نامیده شد.

چند ماهی است مطرح شده این مرکز آموزش عالی که اخیرا جشن هفتادمین سال تاسیس خود را برگزار کرد میخواهد با حمایت فردی نیکوکار، تندیس حماسه سرای نامی ایران زمین را در یکی از نقاط فضای 300 هکتاری مجموعه متمرکز دانشگاه فردوسی مشهد به منظور ادای احترام نسبت به حکیم توس و یادمانی ماندگار از این شاعر عظیم در محوطه پردیس پهناور دانشگاه برپا کند.

گرچه گفته می گردد این شهروند نیکوکار با تقبل همه هزینه ها دست اندرکار ساخت مجسمه ای 40 متری از فردوسی است اما این موضوع درگیر حاشیه ها و ابهاماتی از تکذیب آن و انتشار عکس غیرواقعی گرفته تا استقبال و انتشار بیانه اعتراضی شده است.

تکذیب

رییس دانشگاه فردوسی مشهد چندی پیش در تبادل نظر با یکی از رسانه های محلی گفت: قرار است در راستای نکوداشت این شاعر عظیم، تندیسی آماده و نصب گردد اما ابعاد و نحوه اجرای آن معین نیست و هرگونه خبری را پیش از اعلام رسمی دانشگاه، تکذیب می کنم.

دکتر محد کافی اضافه کرد: در صورت تأیید طرح و شروع ساخت چنین تندیسی مهندس حسین ثابت به عنوان سرمایه گذار پروژه حضور خواهد داشت.

خیالپردازی در قالب عکس غیرواقعی

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به خبرنگار خبرنگاران گفت: تعدادی از دانشجویان با تصویرسازی خیالی از مجسمه ای عظیم در میدان علوم دانشگاه، عکسی غیرواقعی را در گروههای مجازی دانشجویی منتشر نموده اند.

دکتر عادل سپهر اضافه کرد: این در حالی است که هنوز هیچ برنامه قطعی برای ساخت و برپایی مجسمه عظیم فردوسی وجود ندارد و آنچه هم که تا به امروز نقل شده قابل تایید نیست.

وی ادامه داد: یکی از شهروندان نیکوکار مشهدی صحبتهایی در این مورد داشته و حتی هزینه های آن را هم بر عهده گرفته ولی اینکه چه تندیسی با چه ابعاد و معیناتی ساخته و در چه نقطه ای نصب گردد هنوز به تصویب نرسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سازه های دارای ابعاد عظیم به راحتی قابل نصب نیست و باید در خصوص مکان و فضای آن نیز به درستی تصمیم گیری گردد لذا هنوز دانشگاه فردوسی برنامه ای را در این خصوص پیگیری ننموده است.

وی همچنین به فعالیت ساخت و ساز در محل میدان علوم پردیس دانشگاه فردوسی اشاره و اعلام کرد: هیات رییسه دانشگاه تصمیم به اجرای برنامه ای فناورانه در این محل دارد که در زمان مقتضی اطلاعات آن منتشر خواهد شد.

شهرداری مشهد استقبال می نماید

سرپرست مدیریت امور هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در تبادل نظر با خبرنگار خبرنگاران به شنیدن مطالبی در خصوص ساخت تندیس عظیم فردوسی و حتی تکذیب نصب آن در دانشگاه فردوسی اشاره و اعلام کرد: نصب چنین سازه ای در محوطه داخلی دانشگاه فردوسی مشهد احتیاجی به تایید شهرداری ندارد.

صدرا مذهب یوسفی اضافه کرد: همانگونه که شهرداری مشهد در خصوص فضاآرایی و یا دیگر برنامه های محیطی تا به امروز یاریگر دانشگاه فردوسی بوده، اگر مدیریت دانشگاه در این مورد هم مشورتی بخواهد با کمال میل پاسخ خواهیم داد.

وی ادامه داد: یک ساختمان پنج طبقه با 20 متر ارتفاع احتیاج به فضاسازی در محیط پیرامونی خود دارد لذا امیدوارم این مسائل برای نصب تندیسی 40 متری در دانشگاه فردوسی مشهد رعایت شوند. به هر حال از اضافه شدن آرایه های هنری در داخل و خارج مجموعه دانشگاه فردوسی که به شهر مشهد اضافه می گردد استقبال خواهیم کرد.

سرپرست مدیریت امور هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بر دغدغه مندی فرهنگی همه ایرانیان وطندوست تاکید و اعلام کرد: خوب است دیگر شهروندان نیکوکار نیز همچون شخصی که داوطلب ساخت تندیس در دانشگاه فردوسی شده، برای اقدامات فرهنگی هنری مشابه اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: در این میان یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه می بایست در اجرای اینگونه اقدامات، اسلوب هنری شامل تناسب ابعاد سازه و نیز نسبت ابعاد تندیس با محیط پیرامونی رعایت شوند.

بیانیه اعتراضی

دامنه تداوم بحث پیرامون ساخت تندیس عظیم از حکیم توس و نصب آن در محوطه دانشگاه فردوسی به واکنش بعضی تشکلهای دانشجویی رسید چنانکه در همین ارتباط بیانیه ای مشترک از سوی فعالان انجمن صنفی و کانونی دانشجویان دانشگاه فردوسی منتشر شد.

در این بیانیه آمده است: چند ماه است ابهاماتی پیرامون گودبرداری میدان علوم دانشگاه فردوسی و اخیراً تصاویر منتشره از مراحل ساخت و نصب مجسمه فردوسی پرسشهای زیادی را در اذهان دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه بوجود آورده است. پرسشهایی که حاکی از مشارکت ندادن دانشجویان، نبود اطلاع رسانی مناسب و فقدان شفافیت است.

نویسندگان بیانیه مشترک فعالان انجمن صنفی و کانونی دانشجویان دانشگاه فردوسی در ادامه این بیانیه پیرامون علت مخالفت با نصب تندیس اضافه کردند: نصب یک مجسمه نامتعارف در میدان علوم دانشگاه فردوسی از طرفی ناقض بسیاری از اصول معماری و شهرسازی و از طرفی دیگر مخالف با اسناد بالادستی، سند اسلامی شدن دانشگاهها و همچنین طرح جامع دانشگاه است.

در ادامه این بیانیه می خوانیم: پس از اعتراض فعالان دانشجویی در ابتدای سال تحصیلی نسبت به طرحهای سنگین مالی خارج از اولویت نظیر جشن هفتاد سالگی، در این مورد به خصوص نیز حداقل شفافیت مالی و اطلاع رسانی لازم نسبت به محل تأمین هزینه آن به دانشجویان انجام نشده و خطر نفوذ سرمایه داری و بنگاهدداری در دانشگاه بیش از پیش احساس می گردد.

نویسندگان این بیانیه همچنین نوشتند: ... از آنجاکه حتی در رابطه با مجسمه فردوسی در میدان علوم حداقل اطلاع رسانی لازم به دانشجویان انجام نشده و همچنین در سکوت خبری و در نبود دانشجویان مراحل ساخت و نصب مجسمه فردوسی در حال اجرا است، خواهان توقف هرچه سریعتر پروژه و اطلاع رسانی به جامعه دانشگاهی هستیم.

رونمایی

یکی از کارمندان مرتبط با پروژه تندیس در دانشگاه فردوسی مشهد به خبرنگار خبرنگاران گفت: نصب تندیس فردوسی پارسال به تصویب هیات رییسه دانشگاه رسید و قرار بود این سازه در طول تعطیلات نوروز سال جاری نصب گردد اما با پیش آمدن بحران کرونا انجام این کار بخاطر مسائل بهداشتی به تاخیر افتاده است.

وی که خواست نامش ذکر نگردد اضافه کرد: برای ساخت اسکلت اصلی تندیس فردوسی از یونولیت و رزین در داخلش استفاده شده و این مجسمه با روکش گچ 38 متر ارتفاع دارد.

این فرد آگاه ادامه داد: این تندیس که عملیات ساختش خارج از دانشگاه فردوسی انجام شده با مونتاژ قطعات، در محل میدان علوم پردیس دانشگاه برپا می گردد.

وی گفت: شش ماه پیش 10 متر بتن ریزی در محل میدان علوم پردیس دانشگاه فردوسی برای فونداسیون تندیس صورت گرفت. هم اینک نیز عملیات فنی در همین محل در جریان است و پیمانکار اجرای طرح توان نصب تندیس و اتمام کار را ظرف کمتر از یک ماه دارد ظرف کمتر از یک ماه این تندیس رونمایی خواهد شد.

دانشگاه 70 ساله فردوسی مشهد که سال 1328 تأسیس شد، سومین دانشگاه باسابقه ایران پس از دانشگاههای تهران و تبریز، هم اینک در قالب دانشکده های ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و مالی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی 25 هزار دانشجو دارد که دو هزار و 500 نفر آنها در مقطع دکترا،و شش هزار نفرشان در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

820 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی فعالیت دارند که 650 نفرشان دارای مدرک پی.اچ.دی یا رتبه استادی و پروفسوری هستند. این دانشگاه به عنوان عظیمترین مرکز آموزش عالی در شرق کشور هفت پژوهشکده تخصصی نیز دارد.

همچنین هزار و 750 دانشجوی خارجی از دیگر کشورهای دنیا در دانشگاه فردوسی تحصیل می نمایند. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاههای ایران دارد.

مجموعه متمرکز دانشگاه فردوسی مشهد شامل 13 دانشکده، هفت پژوهشکده، 13 خوابگاه (هشت خوابگاه دختران، پنج خوابگاه پسران و یک خوابگاه دانشجویان متاهل)، کتابخانه مرکزی، ساختمانهای اداری، تاسیسات و محوطه های ورزشی و فضای سبز در گستره ای 300 هکتاری در شمال غرب کلانشهر مشهد واقع است. حدود 40 هکتار از این وسعت را زیربنای ساختمانها و تاسیسات دانشگاه تشکیل می دهد و بقیه 260 هکتار آن شامل خیابانها، مسیرهای دسترسی به دانشکده ها و گستره قابل توجه فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاه سبز است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 31768

به "خبرنگاران حکایت تندیس فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حکایت تندیس فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید