خبرنگاران خراسان رضوی آماده واگذاری طرحهای نیمه تمام به بخش خصوصی است

به گزارش مجله کامپیوتر، مشهد- خبرنگاران- استاندار خراسان رضوی گفت: از محل ماده 27 قانون الحاق 2 در خصوص واگذاری طرحهای تملک دارایی سرمایه ای استان، آماده واگذاری طرحهای عمرانی نیمه تمام حتی به صورت رایگان به بخش خصوصی هستیم.

خبرنگاران خراسان رضوی آماده واگذاری طرحهای نیمه تمام به بخش خصوصی است

محمد صادق معتمدیان پنجشنبه شب در دیدار با رییس اتاق بازرگانی ایران و هیات رییسه اتاق بازرگانی مشهد اضافه نمود: ماده 27 قانون الحاق 2 مربوط به مقررات اقتصادی دولت به استانها اجازه می دهد برخی طرحهای نیمه تمام را برای اجرا به بخش غیردولتی واگذار کنند.

وی اضافه نمود: پارسال عملکرد خراسان رضوی در اجرای ماده 27 قانون الحاق 2 صفر بود اما امسال از محل تبصره 19 تشویقی مربوط به این ماده قانونی، 650 میلیارد ریال به 82 طرح نیمه تمام استان اختصاص یافته است که باید هر چه سریعتر با واگذاری این طرحها به بخش خصوصی اعتبارات مزبور را جذب کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: برای نخستین بار طی 41 سال گذشته این اختیار به استانداران داده شده است که املاک مازاد دستگاه های اجرایی را به فروش گذاشته و درآمد حاصل از آن را صرف اتمام طرحهای نیمه تمام کنند.

معتمدیان اضافه نمود: در این راستا 20 هزار پلاک استانی مازاد و 70 هزار پلاک ملی مازاد در خراسان رضوی وجود دارد که می توان با همفکری با بخش خصوصی آنها را به فروش گذاشت و درآمد حاصل از آن را صرف تکمیل طرحهای نیمه تمام و تحرک بخشی به بخش عمرانی استان کرد.

وی با بیان این که بودجه استانی خراسان رضوی نیاز به تقویت دارد ادامه دارد: 85 درصد از منابع کشور در اختیار وزارتخانه ها و سازمانها در سطح ملی است و 15 درصد از این منابع و اعتبارات به استانها تعلق می گیرد لذا مدیران دستگاه های اجرایی استان باید تلاش بیشتری برای جذب اعتبارات از وزارتخانه ها و سازمانها برای خراسان رضوی داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به این که سهم خراسان رضوی از اقتصاد کشور 10 درصد است گفت: مرزهای مشترک با 2 کشور و دروازه ورود به بازار کشورهای آسیای میانه، زیرساختهای ریلی، هوایی و جاده ای برای تجارت، توانمندی های بالا در معادن و مشارکت بالای بخش خصوصی در صنعت و تجارت از مزیتهای اقتصادی خراسان رضوی است.

اختصاص اعتبارات جدید برای ساماندهی دوغارون

استاندار خراسان رضوی گفت: وزارت راه و شهرسازی 450 میلیارد ریال در حوزه راهداری و هزار میلیارد ریال در حوزه ساخت پایانه مسافری برای ساماندهی دوغارون اختصاص داده است.

معتمدیان با تاکید بر این که در منطقه مرزی خراسان رضوی با افغانستان و مراودات تجاری با این کشور نیازمند تحولات جدی هستیم اضافه نمود: توقف بالای خودرو در مرز دوغارون قابل تحمل نبود لذا با افزایش ساعات کاری دستگاه های متولی در مرز از حجم توقفها کاسته شد.

وی ادامه داد: دوغارون، مرز بین المللی جمهوری اسلامی ایران است و باید به لحاظ روان سازی در تردد کامیونهای تجاری و فراهم کردن امکانات مناسب برای تجارت، مورد توجه ویژه از سوی مسوولان استانی و کشوری قرار گیرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: به طور قطع، بخش خصوصی به دنبال کاهش هزینه های ترانزیت و صادرات و واردات کالا از مرز است و باید شرایط دوغارون ساماندهی شود تا هزینه اضافی بر فعالان اقتصادی تحمیل نشود.

معتمدیان اضافه نمود: رقبای منطقه ای در حال دریافت بازارهای خارجی ایران از جمله بازار افغانستان هستند لذا یکی از ماموریتهای حاکمیتی ما تسهیل تجارت بخش خصوصی با کشور افغانستان و سایر کشورهای آسیای میانه است.

وی با تاکید بر لزوم نگاه ملی به مرزهای سرخس و دوغارون در خراسان رضوی اضافه نمود: برای رفع اختلافات ریز حقوقی و نقطه اختلافی بین افغانستان و ایران در مرز خراسان رضوی از طریق وزارت امور خارجه پیگیر شده ایم تا این مشکل برای همیشه حل شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: پیگیر هستیم که اختلافات کوچک حقوقی که کمتر به آن پرداخته شده است حل شود، میلیاردها تومان صرف زیرساختها در سرخس شده اما کمتر از 20 درصد از ظرفیت سرخس استفاده شده است.

معتمدیان اضافه نمود: برای حل مسائل مرزی خراسان رضوی با ترکمنستان وارد عمل شده ایم تا از ظرفیت مرزها در توسعه صادرات و تجارت بهره بگیریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 48024

به "خبرنگاران خراسان رضوی آماده واگذاری طرحهای نیمه تمام به بخش خصوصی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خراسان رضوی آماده واگذاری طرحهای نیمه تمام به بخش خصوصی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید