خبرنگاران کردستانی ها متن را به حاشیه آوردند

به گزارش مجله یک کامپیوتر، سنندج - خبرنگاران - همه کُردها را به وفاداری و متعهد بودن می شناسند، امروز همزمان با مردم سراسر کشور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حاشیه هایی همچون مشارکت پیرمرد مرزدار 118 ساله تا پایکوبی هه لپه رکی که نمادی از حماسه و اتحاد یک مردم است را مردمان این دیار به متن این رویداد حماسی آوردند.

خبرنگاران کردستانی ها متن را به حاشیه آوردند

سرزمین فرهنگ و هنر، مجاهدت های خاموش و استان فرهنگی تعاریفی است که بزرگانی همچون رهبر معظم انقلاب آن را به مردم کردستان نسبت داده اند اما کردستانی ها در دومین روز از ماه اسفند که آن را در زبان محلی ره شه مه (سیاه و سفید) می نامند، آمدند تا بگویند زندگی سیاهی و سپیدی دارد آنچه می ماند عمل به تعهدی است که نظام جمهوری اسلامی امروز از تک تک ملت ایران انتظار داشت.

استان یک میلیون و 603 هزار نفری کردستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حدود یک میلیون و 200 هزار واجد شرایط از 18 تا 118 سال داشت که بسیاری از آنان با اختلاف سن یک قرنی راهی یک هزار و 234 شعبه اخذ رای شدند تا از بین 94 داوطلب 6 تن را به عنوان نماینده منتخب خود برای نشستن بر جایگاه های سبز رنگ مجلس شورای اسلامی در بهارستان انتخاب نمایند.

درس پدر بزرگ و مادربزرگ کردستانی ها

حضور پرشور کردستانی ها در پای صندوق های رای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همانند دوره های قبل از حاشیه های مختلفی برخوردار بود که حضور حسن حسین زاده مرزدار 118 ساله بانه ای پای صندوق رای یکی از آنها بود که بسیاری از توجه ها را به خود جلب کرد.

پدر بانه ای که به همراه پسر و عروس خود در شعبه شماره 23 حضور یافته بود متولد ششم مرداد 1280 هجری شمسی بخش نمشیر است و در پاسخ به این سوال که چرا در انتخابات شرکت نموده است؟ گفت: مردم و کشورم را دوست دارم و به همین خاطر احساس مسوولیت کردم و در پای صندوق رای حاضر شدم.

اما ننه مستوره نیز به عنوان مادر برزگ کردستانی ها و مسن ترین بانوی ایران با 132 سال سن ثبت شده بر روی شناسنامه اش، از این حضور حماسی جا نماند و آمد تا حاضری بزند و به 58 هزار رای اولی این استان ثابت کند مام میهن با حضور پرشور همچنان در صحنه است.

پرچم ایران بر پیشانی آینده سازان

پدران و مادران کردستانی امروز در کنار اینکه خود در پای صندوق های را حاضر شده بودند دلبندان خود را نیز به همراه آورده بودند تا همپای پدران و مادران خود مشق حماسه بیاموزند تا به عنوان آینده سازان این کشور از هم اکنون خود را برای ماموریت خطیر آماده نمایند.

بعضی از این بچه ها نیز با یک ویژگی متمایز در شعب اخذ رای یافته بود که چسباندن برچم سه رنگ و زیبای جمهوری اسلامی به عنوان نمادی با ارزش برای یک ملت حماسه آفرین بر پیشانی شان بود و این از جمله ویژگی های متمایز بود.

اجرای نماد حماسه و وحدت قوم کُرد

پایکوبی هه ل په رکی یا پایکوبی کُردی ریشه کهنی دارد حماسه و وحدت فلسفه وجودی است که مردم مناطق کُردنشین این حرکات موزون را در بسیاری از جشن ها و مراسم خود اجرا می نمایند که امروز نیز همزمان با دوم اسفند دست از اجرای این سنت بر نداشتند.

اعضای یک گروه هه ل په رکی برای نشاط روز انتخابات در چندین شعبه اخذ رای حضور یافته و اقدام به اجرای این پایکوبی کردند و صدا و سیمای کردستان نیز اجرای آنان در مدرسه گورتانیان نژاد سنندج را به صورت زنده بر روی آنتن خود برد.

زنده از 10 نقطه کردستان

پخش زنده انتخابات از 10 نقطه استان کردستان از دیگر حاشیه های این استان در روز حماسه و شکوه مشارکت بود که به گفته مدیرکل صدا و سیمای کردستان نیروها و امکانات این مرکز برای ثبت مشارکت مردم در انتخابات به کار بسته شده تا شعبات مطرح به صورت زنده برنامه های مستقیمی داشته باشند.

در چهار شعبه اخذ رای سنندج امکانات واحد سیار صدا و سیمای مرکز کردستان استقرار یافته و در شهرستان های استان هم، دستگاه های جدید کم حجمی به عنوان دی ام ان جی برای اولین بار مستقر شده بود که با سرعت بالا و کیفیت تصویری فوق العاده، مشارکت مردم این شهرستان ها را به صورت شیفتی به وسیله شبکه استانی و شبکه های سراسری به اشتراک می گذاشت.

پیشگامی کامیاران در ارتقای سطح محرمانگی رای

طرح پارتیشن بندی شعب اخذ رای برای اولین بار در کشور در کامیاران به منظور ارتقای سطح محرمانگی رای اشخاص اجرا شد که در این طرح محل نوشتن رای در شعبه های ثابت اخذ رای شهرستان با استفاده از کاورهای پارچه ای مجزا شدند تا رای دهنده بتواند بدون مزاحمت فردی دیگر یا بدون دیده شدن، رای خود را بر روی برگه نوشته و به صندوق بیندازد.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان 84 شعبه اخذ رای شامل 33 شعبه شهری و 51 شعبه روستایی پیش بینی شده بود که پارتیشن بندی در 33 شعبه شهری و سه شعبه روستایی که ثابت بودند، اجرا شد.

تمدید چهار باره

با وجود اینکه مهلت قانونی فرایند جمع آوری آرا از ساعت هشت صبح تا 18 بعد از ظهر ادامه داشت اما بدلیل حضور پرشور مردم در شعبات اخذ رای برای مشارکت باعث شد مسوولان ستاد انتخابات استان کردستان برای چهار بار درخواست تمدید انتخابات را از وزارت کشور نمایند به همین جهت رای گیری ابتدا تا ساعت 20، بعد 22 و سپس 23 و در نهایت 24 تمدید شد.

البته این تمدید تنها یکبار شامل شعب روستایی شد و آنها پس از ساعت 20 کار شمارش آرای رای دهندگان را شروع کردند و تنها شعب اخذ رای شهری تا ساعت 24 به کار خود ادامه دادند.

مدارس کردستان تعطیل شد

براساس تصمیم ستاد انتخابات کردستان و اعلام اداره کل آموزش و پرورش تمام مدارس استان با توجه به درگیری بسیاری از فرهنگیان در فرآیند رای گیری و شمارش آرا و استقرار شعب اخذ رای در بسیاری از مدارس، فردا شنبه همه مقاطع تحصیلی شهری و روستایی در این استان تعطیل اعلام شد.

در حال حاضر تعداد کثیری از فرهنگیان استان کردستان در شعب اخذ رأی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان عوامل هیات های اجرایی و نظارت حضور دارند بنابراین فردا را می توانند در منزل استراحت نمایند.

قلم و چشم 150 خبرنگار و عکاس نگارگر انتخابات

امروز آدینه 150 عکاس و خبرنگار یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان را پوشش خبری و تصویری دادند که در شهرستان سنندج 30 خبرنگار، 13 عکاس خبری و 12 نفر از مجریان و خبرنگاران صداوسیمای مرکز کردستان به پوشش خبری انتخابات پرداختند و در هر شهرستان نیز بیش از 10 خبرنگار و عکاس به بازتاب اخبار انتخابات اقدام کردند.

چشم هایی که محرم نبودند

اما این انتخابات نیز بعضی حاشیه های منفی داشت که بیشتر آنها متوجه رسانه ها شد که از جمله آن می توان به عدم اجازه ورود به عکاسان خبری به بعضی شعب از سوی دست اندرکاران و اعضای ناظر این شعب اشاره نمود.

علیرغم اینکه استانداری کردستان برای خبرنگاران و عکاسان خبری این استان کارت تردد صادر نموده و اعلام شده بود دارندگان کارت می توانند بدون هیچ مسئله ای در شعب حاضر شوند و بهترین لحظات انتخابات را با دوربین خود به ثبت برسانند، ممانعت از ورود عکاسان خبری در بعضی شعب موجب رنجش آنان شد اما با وساطت دست اندرکاران ستاد انتخابات این افراد تا آخرین لحظات در شعبات حضور داشتند و لحظه هایی ناب از حضور حماسی مردم را ثبت کردند.

رکن چهارم دموکراسی محروم از فعالیت

از رسانه ها همیشه به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می گردد اما ستاد انتخابات حوزه انتخابیه بیجار به عنوان تنها حوزه انتخابیه تک شهرستانی مانع از ورود خبرنگاران رسانه ها به فرمانداری، ستاد انتخابات و شعب اخذ رای شد و تنها به نماینده صدا و سیما اذن ورود داده شد و خبرنگاران رسانه های دیگر تنها می توانستند در خیابان های شهر مشارکت مردم را بر روی صفحه بیافرایند.

دست دادن ممنوع

ستاد انتخابات استان کردستان با توجه به اعلام ورود کرونا ویروس به کشور به منظور رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از شیوع این بیماری در شعب اخذ رای و ستادهای انتخاباتی پوسترهایی با پیغام دست دادن ممنوع را توزیع و چسبانده بود تا یادآور گردد که رعایت بهداشت فردی یکی از ارکان جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

در روزی که سراسر کشور شاهد حضور مردم پای صندوق های رای بود تا بتوانند با آرای خود منتخب شان را روانه یازدهمین دوره مجلس شورای نمایند رعایت بهداشت فردی یکی از الزامات در اماکن عمومی بود به همین جهت ستاد انتخابات کشور نیز الزام درج اثر انگشت روی تعرفه رای در شعب را برداشت که این تصمیم در شعب اخذ رای استان کردستان نیز اعمال شد.

تعجیل در انتشار نتایج

اعلام نتایج آرای ماخوذه در فضای مجازی از جمله حاشیه های دیگر در این استان بود از سوی منابع غیررسمی منتشر می شد که دادستان عمومی و انقلاب کردستان در این خصوص هشدار داد و گفت: این اقدام به دلیل اینکه ممکن است با سوء نیت، تشویش اذهان عمومی، ایجاد شک و تردید مطرح گردد جرم محسوب شده و دادستانی به عنوان مدعی العموم با متخلفان برخورد می نماید.

94 کاندیدا برای کسب 6 کرسی مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه کردستان رقابت می نمایند.

طبق اعلام ستاد انتخابات استان کردستان در این استان کمتر از یک میلیون و 200 هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد 58 هزار و 240 نفر رای اولی هستند، دست اندرکاران انتخابات برای جمع آوری آرای مردم این استان یک هزار و 234 شعبه پیش بینی نموده اند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و 6 نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره 2 نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.

استان کردستان بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن سال 1395 دارای یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر جمعیت است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در 10 شهرستان، 32 شهر، 31 بخش، 86 دهستان، حدود یک هزار و 700 روستا ساکن هستند که ترکیب جمعیتی آن شامل 29 درصد ساکنان روستایی و 71 درصد ساکنان شهری است.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 22598

به "خبرنگاران کردستانی ها متن را به حاشیه آوردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کردستانی ها متن را به حاشیه آوردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید