روش آسان جلوگیری از کرونای شدید

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران : دانشمندان به تازگی اعلام کردند می توان با یک اقدام ساده مانع از ابتلا به کرونای شدید شد.

روش آسان جلوگیری از کرونای شدید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران: با همه گیری ویروس کرونا در دنیا شاهد استفاده از ماسک در میان بیشتر مردم هستیم. سازمان دنیای بهداشت تاکید دارد تا زمان کشف واکسن موثر برای کووید 19، استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست ها با آب و صابون باید از سوی تک تک افراد رعایت گردد. تحقیقات متعدد فواید استفاده از ماسک در مقابل این همه گیری را تایید نموده است. تحقیقات نشان داده است ویروس کرونا می تواند برای مدتی در هوا معلق باقی بماند و در نتیجه می تواند به راحتی به وسیله تنفس شیوع پیدا کند. با این حال فواید استفاده از ماسک تنها به جلوگیری از انتشار ویروس خلاصه نمی گردد. دانشمندان آمریکایی به تازگی ابعاد دیگری از این موضوع را کشف نموده اند.

بر این اساس، محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا در تحقیقات خود گفتند استفاده از ماسک علاوه بر جلوگیری از شیوع کووید 19، می تواند شدت ابتلا به کرونا در افراد را نیز کاهش دهد. دانشمندان می گویند استفاده از ماسک می تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش حجم ویروس های ورودی به مجاری تنفسی گردد که همین امر در نهایت منجر به توانایی بدن برای مقابله بهتر با ویروس و نیز کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید گردد.

دکتر کرگ جین، متخصص بیماری های عفونی دانشگاه کالیفرنیا در این باره می گوید:ما شاهد آن هستیم که بسیاری از افرادی که ماسک می زنند در صورت ابتلا به کرونا یا هیچ علائمی ندارند و یا به کرونای خفیف مبتلا می شوند. در این تحقیقات ما به حیوانات دوز بالای ویروس آنفلوانزا را تزریق کردیم و شاهد بیماری شدید آن ها بودیم. در عین حال، زمانی که دوز پایینی از ویروس به حیوانات تزریق شد، آن ها بیمار شدند، اما علائم خفیف بیماری را نشان دادند و به سرعت فرآیند ریکاوری را طی کردند.

این متخصص خاطر نشان کرد:در خصوص ابتلای افراد به ویروس کرونا و شدت ابتلا، موارد زیادی مانند توان جسمانی و موارد ژنتیکی دخیل هستند. با این حال، مسائل محیطی نیز یکی از فاکتور های تاثیرگذار در این زمینه است. ما شاهد ابتلای افراد زیادی به کرونای شدید در جامعه هستیم و استفاده نکردن از ماسک می تواند یکی از دلایل این موضوع باشد. به نظر می رسد دلیل آنکه بعضی افراد هیچ علائمی از ابتلا به کووید 19 را نداشته و یا علائم خفیفی دارند و بعضی دیگر به دلیل ابتلای شدید به کرونا در بیمارستان بستری می شوند ریشه در استفاده کردن یا نکردن از ماسک دارد.

دانشمندان تاکید دارند ویروس کرونا می تواند به راحتی به وسیله هوا منتقل گردد. وقتی یک فرد مبتلا به کووید 19 عطسه و یا سرفه می نماید و یا حتی زمانی که حرف می زند و نفس می کشد اقدام به انتشار ویروس در محیط می نماید. به همین دلیل حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک لازم است. قطرات بزاق و مخاط بینی یکی از متراکم ترین موادی است که ویروس کرونا در آن حضور دارد، اما قطرات بسیار ریز تنفسی نیز حاوی ویروس هستند. یک ماسک استاندار می تواند به راحتی مانع از انتقال ویروس به وسیله قطرات ریز گردد.

ماسک استاندار چه ویژگی دارد؟

متخصصان تاکید دارند هر نوع ماسکی نمی تواند گزینه مناسب در مقابل شیوع ویروس کرونا باشد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا گفت:استفاده از ماسک هایی که دارای منافذ و دریچه هایی بر روی خود هستند در زمان شیوع ویروس کرونا پیشنهاد نمی گردد. این ماسک ها برای محیط های گرم و پر گرد و غبار طراحی شده اند و بعضی به اشتباه تصور می نمایند، چون این ماسک ها طراحی پیچیده تری دارند برای جلوگیری از شیوع کرونا مفید هستند.

این مرکز تاکید دارد:هدف استفاده از ماسک این است که جلوی انتشار قطرات آلوده به ویروس کرونا را در محیط بگیرد. این در حالی است که ماسک هایی که دارای منافذ و دریچه هستند به هوای بیرون اجازه می دهند درون ماسک نفوذ نموده و گردش کند. همین امر می تواند منجر به انتقال قطرات آلوده به ویروس کرونا به دیگران گردد. این نوع ماسک به هیچ عنوان نمی تواند مانع از انتقال کووید 19 گردد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا بیان نمود:ما به همین دلیل ماسک هایی که دارای منافذ و دریچه هستند را برای استفاده مردم پیشنهاد نمی کنیم. بهتر است مردم ماسک های چند لایه پارچه ای که می تواند به میزان قابل توجهی مانع از انتقال هوای آلوده به محیط گردد را مورد استفاده قرار دهند.

متخصصان بهداشت عمومی تاکید دارند ماسک صورت باید بتواند مانع از انتقال قطرات آلوده به محیط در زمان تنفس کردن، سخن گفتن، سرفه یا عطسه کردن باشد و ماسک های دارای دریچه این امکان را ندارند. اگر دقت نموده باشید ماسک های پزشکی هیچ منافذ یا دریچه ای ندارند زیرا دقیقاً براساس استاندارد های علمی فراوری شده اند.

بهترین ماسک در مقابل ویروس کرونا کدام است؟

محققان می گویند ماسک N95 که معروف به ماسک پزشکی است، بالاترین ایمنی را در مقابل ویروس کرونا دارد. با این حال، این ماسک ها گران قیمت و دارای محدودیت در فراوری هستند. همچنین این ماسک برای استفاده در بلند مدت نامناسب است. حتی در کشور هایی که دولت ها مردم را به استفاده از ماسک تشویق می نمایند، استفاده از ماسک N95 را تنها به کادر درمانی و کسانی که در خطر بالای ابتلا قرار دارند پیشنهاد می نمایند.

درباره ماسک های دیگر موجود در بازار نظرات متفاوتی وجود دارد، اما مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا می گوید حتی استفاده از تکه ای پارچه برای پوشاندن دهان و بینی بهتر از استفاده نکردن از ماسک است.

محققان پیشنهاد نموده اند مردم می توانند از ماسک های خانگی که در منزل تهیه می گردد در جامعه استفاده نمایند و پس از هر بار مصرف، آن را بشویند. یک تیم تحقیقاتی استرالیایی با مقایسه ماسک های یک لایه، دو لایه و سه لایه جراحی به این نتیجه رسیدند ماسک های سه لایه بیشترین مقاومت را در برابر ویروس کرونا ایجاد می نمایند. در این آزمایش آن ها از یک سیستم ال ای دی و یک دوربین با دقت بالا برای سنجش پراکندگی قطرات ریز حامل ویروس استفاده کردند. ماسک های سه لایه جراحی قابلیت بالایی برای حفظ ذرات حاوی ویروس و جلوگیری از انتشار آن ها در محیط نسبت به دو ماسک دیگر داشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 45965

به "روش آسان جلوگیری از کرونای شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش آسان جلوگیری از کرونای شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید