سیاست های دولت بایدن شبیه به تیم ترامپ است

به گزارش مجله کامپیوتر، حسین دهقان وزیر دفاع سابق ایران در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی اعلام نمود، مواضع دولت جو بایدن به ویژه در قبال ایران، شبیه به مواضع دولت دونالد ترامپ است.

سیاست های دولت بایدن شبیه به تیم ترامپ است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حسین دهقان در مصاحبه با گاردین گفت که آمریکا در موضعی نیست که برای ایران در رابطه با بازگشت به تعهدات برجامی شرط معین کند.

روزنامه گاردین در صفحه اینترنتی خود گزارشی درباره مصاحبه با وزیر دفاع سابق ایران منتشر کرد و در آن نقطه نظرات او درباره سیاست خارجی دولت جدید آمریکا را جویا شد.

در ابتدای گزارش گاردین آمده است: تن ها فردی که تا به امروز نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن (28 خرداد 1400) اعلام نموده است، جو بایدن را متهم کرد که ادامه دهنده سیاست های خارجی دونالد ترامپ است و هشدار داد، تهران در حال آماده شدن برای انجام اقدام های تلافی جویانه به منظور مجبور کردن ایالات متحده به تغییر روش دیپلماتیک این کشور است.

به روایت این روزنامه، حسین دهقان در این مصاحبه گفت، واشنگتن در جایگاهی نیست که برای بازگشت ایران به برجام شرط و شروط معین کند و همچنین خواستار این شد که درباره عدم خروج دوباره ایالات متحده از برجام، ضمانت هایی داده گردد.

وزیر دفاع سابق ایران گفت: دولت بایدن درباره دیپلماسی، چندجانبه گرایی و تعامل در صحنه بین المللی و همچنین بازگشت به تعهدات بین المللی حرف زد، اما ما هنوز شاهد هستیم سیاست های دولت منتخب جدید همان سیاست های تیم ترامپ است: برنداشتن تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران، تداوم بستن دسترسی ایران به درآمد های نفتی در بانک های خارجی آن هم در حالی که به این پول برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا احتیاج است. در مجموع این به معنای ادامه ترامپیسم در روابط بین المللی است.

دهقان گفت که ایران از 19 فوریه (اول اسفندماه) به دنبال تغییر جهت دیپلماسی خود خواهد رفت؛ تاریخی که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران، بعضی دسترسی های بازرسان سازمان ملل به مراکز هسته ای این کشور محدود می گردد.

وزیر دفاع سابق ایران همچنین تاکید نمود، ایران جبران خسارات و دریافت غرامت بابت تاثیرات تحریم های ایالات متحده را خواستار خواهد شد.

به نوشته گاردین، حسین دهقان بعضی حدس رسانه های غربی درباره احتمال بازگشت همزمان ایران و آمریکا به پایبندی کامل به تعهداتی برجامی در ازای بعضی اقدامات محدود واشنگتن از قبیل برطرف موانع دستسری تهران به وام از صندوق بین المللی پول را رد کرد.

وزیر دفاع سابق ایران به این روزنامه انگلیسی گفت: ما می خواستیم که برای مبارزه با همه گیری کووید-19 وام بگیریم و تجهیزات پزشکی و دارو خریداری کنیم. این حق ما به عنوان یکی از پایه گذاران صندوق بین المللی پول است.

وی اضافه کرد: رویکرد آمریکایی ها باعث شده که ملت ما به آن ها اعتماد نکند به همین دلیل ما خواستار دریافت ضمانت هایی هستیم که آمریکایی ها یک بار دیگر توافق را نقض ننمایند. آمریکایی ها در موضعی نیستند که برای بازگشتشان به میز مذاکره شرط بگذارند. آن ها بودند که توافق را نقض کردند به همین دلیل برای بازگشت آن ها به مذاکره، آن ها ابتدا باید تحریم های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران را بردارند و تعهداتشان را اجرا نمایند. آن زمان، ما فرصت خواهیم داشت که درباره موضوعاتی از قبیل خسارات و هزینه هایی که به دلیل خروج آمریکا از برجام (به ایران) وارد شد، مذاکره کنیم.

این سیاستمدار ایرانی ضمن رد میانجیگری اروپا بین تهران و واشنگتن تاکید نمود که از زمان حضور خاویر سولانا در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فاقد هرگونه هویت متمایز از آمریکا شده است.

دهقان در این باره به گاردین گفت: بگذارید کاملا شفاف حرف بزنم، اروپایی ها دیگر هیچ موضع گیری مستقلی از آمریکا ندارد.

وی در این مصاحبه با رد این موضوع که نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده افزایش نظامی گری در جامعه ایران است، به حضور وینستون چرچیل در انگلیس، ژنرال دوگل در فرانسه و دوایت آیزنهاور در آمریکا در عالی ترین مقام های غیرنظامی اشاره نمود.

وزیر دفاع سابق ایران در این باره گفت: من فقط یک شخص نظامی نیستم، من یک فرد آکادمیک هستم و در مراکز غیرنظامی تدریس نموده ام و من در بسیاری از موضوعات اجتماعی و سیاست خارجی مشاور بوده ام.

دهقان در پاسخ به سوال گاردین درباره احتمال ایجاد روابط بهتر بین ایران و عربستان سعودی اینطور جواب داد: ما متحدان ابدی و دشمنان همیشگی نداریم و منافع مان ابدی و همیشگی است و وظیفه ماست که این منافع را دنبال کنیم.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما
منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 51559

به "سیاست های دولت بایدن شبیه به تیم ترامپ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های دولت بایدن شبیه به تیم ترامپ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید