طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده شد

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بیان کرد که طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده و مقرر شده است انجام آن به بخش خصوصی واگذار گردد.

طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین بهره برداری از 181 پروژه گازرسانی استان فارس، گفت: افزایش فراوری در پارس جنوبی یکی از پشتوانه های توسعه صنعت گاز کشور بوده است و از ابتدا قرار شد با توسعه گازرسانی،مصرف سوخت مایع کاهش یابد.

وی ادامه داد: تا سال 1392 سالانه 34 میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف می شد و ما باید از سوختن این مقدار جلوگیری می کردیم تا بتوانیم منابع اقتصادی توسعه صنعت گاز را فراهم کنیم، با این حال در آن موقع تصویر روشنی از نحوه اجرای قانون بند ق وجود نداشت و برای همه پرسش بود که این قانون قرار است چطور اجرایی گردد و چه منافعی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: مهم ترین اتفاق همین جایگزینی گاز طبیعی با آن 34 میلیارد لیتر سوخت مایع بود که هر سال به مرور مقدار مصرف سوخت مایع با توسعه گازرسانی کاهش یافت و پیش بینی می کنیم با این فرایند با گازرسانی به نیروگاه های چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان و تعدادی از شهرها و روستاهای باقی مانده، در سال 1401 و با کمی بدبینی در سال 1402، مانع مصرف آن 34 میلیارد لیتر سوخت مایع شویم و این رقم را به صفر برسانیم، هرچند حالا هم مقدار قابل توجهی از آن کاهش یافته است.

تربتی با بیان اینکه مصرف سالانه این 34 میلیارد لیتر سوخت حدود 17 میلیارد دلار هزینه داشت، اظهار کرد: این هزینه هم به مرور کاهش یافت و تا سال 98، حدود 11 میلیارد دلار از این جایگزینی درآمد به دست آمد.

وی اضافه کرد: این درآمد تا انتها سال 1402 به حدود 28 میلیارد دلار می رسد که این افزایش پس از آن هم ادامه دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: اگر همان فرایند سال 1392 ادامه می یافت و جایگزینی 34 میلیارد لیتر سوخت مایع با گاز طبیعی شروع نمی شد، باید 150 میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها می سوزاندیم که اثر اقتصادی و محیط زیستی این اقدام بسیار قابل توجه است و افزون بر اینکه دیگر واردکننده این منابع نیستیم، به صادرکننده فرآورده های نفتی تبدیل شدیم.

تربتی همچنین با تأکید بر اینکه گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با شتاب ادامه دارد، توضیح داد: تعداد روستاهای گازرسانی شده تا انتها سال 1400، به 40 هزار روستا می رسد، اکنون حدود 83 درصد روستاها و بیش از 95 درصد شهرهای کشور از گاز طبیعی بهره مند هستند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی همچنین با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر کشف ذخیره گازی جدید ترکیه در دریای سیاه بر تمدید قرارداد گازی با ایران، گفت: این موضوع اثری بر قرارداد کنونی صادرات گاز ایران به ترکیه ندارد و باید دید نیازهای آینده چقدر بر موازنه بازار ترکیه تأثیر دارد، اما مقدار کشف شده رقم قابل توجهی نسبت به کل نیازهای آنها نیست و امیدواریم به زودی مذاکرات درباره تمدید قرارداد را شروع کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره صادرات گاز ایران به افغانستان نیز توضیح داد: طرح اولیه صادرات گاز به افغانستان آماده شده و مکاتبات را انجام داده ایم و منتظریم دستگاه دیپلماسی کشور به آن ورود کند. مبنای ما برای انجام پروژه صادرات گاز به افغانستان تکیه بر بخش خصوصی است، اما ضروری است که این بخش مجوزهای لازم را از دولت افغانستان داشته باشد.

تربتی با اشاره به توسعه تأسیسات گاز در منطقه سرخس و پایداری تأمین گاز در شمال کشور، اظهار کرد: با توجه به احداث پروژه هایی همچون خط لوله دامغان - کیاسر - نکا و رشت - سنگر، شمال کشور به شبکه گاز جنوب متصل است و نگرانی از آن بابت وجود ندارد. ذخیره سازی گاز هم در دو مخزن شوریجه و سراجه به خوبی صورت گرفته و بهره برداری از آنها به طور معمول از اوایل دی ماه شروع می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44610

به "طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید