غربت و مظلومیت دی .آی. سی ها در جامعه

به گزارش مجله کامپیوتر، یادداشت مرجان ابراهیمی، روان شناس در مورد شرایط مراکز گذری کاهش آسیب در جامعه

غربت و مظلومیت دی .آی. سی ها در جامعه

دی.آی.سی ها، که به مرکز گذری کاهش آسیب مشهورند از ابتدا برای کنترل آسیب های ناشی از اعتیاد در کلونی های معتادان ایجاد شد تا در سایه فعالیت آنها معتادان پرخطری که در معرض ابتلا به بیماری های عفونی اعم از ایدز، هپاتیت و... هستند با دریافت خدمات رایگان مثل ارائه سوزن و سرنگ (وسایل تزریق ایمن و کم آسیب) کمی ایمن شوند. گرچه مراکز دی. آی.سی با اهداف و برنامه های مشخصی برای حراست و حفاظت از سلامت جامعه شکل گرفته اند اما این روزها در معرض خرده گیری های اجتماعی قرار گرفته اند و متهم به رواج آسیب در محله هایی شده اند که جمعیت معتادان آن زیاد است.

به جرئت می توان گفت بخش قابل توجهی از این اعتراضات به وجود دی. آی. سی ها در محله ها و نقاط مختلف پر آسیب شهری به دلیل نبود شناخت کافی از اقداماتی است که در این مراکز صورت می گیرد. مردم عبوری تنها چیزی که از دی. ای.سی ها به چشم می بینند تجمع معتادان در مقابل این مراکز است. این در حالی است که در این مراکز علاوه بر توزیع سرنگ، سرسوزن، پد الکلی، وسایل پیشگیری، به جمع آوری سرنگ های آلوده از محیط، توزیع بسته های بهداشتی و از همه مهم تر به اطلاع رسانی و مشاوره توسط تیم های امدادگر سیار در بین معتادان می پردازند. حال فرض کنید این امکان در محله های پر خطر حذف گردد آیا اعتیاد هم از این محله ها می رود؟ قطعاً این گونه نیست.

کسی منکر بعضی ضعف ها و چالش های دی. آی.سی ها نیست، اما نباید به جای حل مشکل صورت مسئله را پاک کرد. مراکز دی. آی.سی امروز در جامعه ما غریب و مظلوم واقع شده اند چون کسی حاضر نیست در کنار فعالان این حوزه قدمی در راستای کاهش آسیب های اعتیاد بردارد. نه سازمان های حمایتی دست حمایت خود را بر سر این مراکز می کشند نه اهالی محله ای که میزبان دی. آی.سی است. عدم حمایت از این مراکز بی شک باعث به حاشیه رفتن این مراکز برای تأمین هزینه های خود می گردد؛ موضوعی که خیلی ها از آن به عنوان نشت متادون از دی. آی.سی ها یاد می نمایند. البته این اتهام تنها متوجه دی. آی.سی ها نیست، بلکه در کلینیک های ترک اعتیاد هم دیده می گردد.

ضعف عملکردی دی. آی.سی ها هم در ناآگاهی مردم نسبت به فعالیت هایشان بی تأثیر نیست. مجموعه ای که با هدف کاهش آسیب و برطرف مسائل مردم در نقاط پرآسیب شکل می گیرد باید در کنار خدمات تعریف شده برای خود به جلب مشارکت مردمی هم بپردازد. سال های سال طول کشید تا معتاد به عنوان یک بیمار به جامعه معرفی گردد حال که بخش قابل توجهی از جمعیت جامعه این موضوع را پذیرفته اند وقت آن است که برای درمان این بیمار از مشارکت مردمی هم استفاده کرد. متأسفانه هنوز مردم به معتاد به چشم بار اضافی در جامعه نگاه می نمایند این در حالی است که اگر به زندگی همه ورود کنیم می بینیم اعتیاد در گوشه ای از زندگی همه ما لانه نموده است. بنابراین باید به خطری که در بیخ گوش همه ماست نگاه منطقی داشته باشیم.

فعالیت دی. آی.سی ها در شهرها دستاوردهای خوبی داشته است از کاهش آمار ایدز بین معتادان گرفته تا حتی اقدام به ترک خیلی از این افراد. بهتر است کمی دستاوردهای این مراکز هم به گوش مردم برسد و رسانه ها به عنوان بی طرف ترین بخش باید به این رسالت جامه عمل بپوشانند. ضمن اینکه نمایندگان مجلس و مدیران ارشد دستگاه های حمایتی باید با اتخاذ تصمیم های عملی برای حمایت از چنین مراکزی بکوشند تا دی. آی.سی ها در ایران همچون دیگر کشورها منشأ اتفاقات خوب در حوزه پیشگیری از آسیب های اعتیاد باشند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18541

به "غربت و مظلومیت دی .آی. سی ها در جامعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غربت و مظلومیت دی .آی. سی ها در جامعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید