مراحل ایمپلنت دندان (کاشت دندان) چگونه است؟!

به گزارش مجله کامپیوتر، ایمپلنت دندان یک روش برای کاشت دندان به صورت دایمی است.ایمپلت دندان معمولا بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.با مراحل ایمپلنت دندان آشنا شوید.

مراحل ایمپلنت دندان (کاشت دندان) چگونه است؟!

امروزه با وجود پیشرفت های فراوانی که در علم پزشکی اجرا شده است بسیاری از مواردی که زمانی دور از ذهن بود قابل انجام و امکان پذیر شده است. یکی از این موارد ایمپلنت دندان است. ایمپلنت یا همان کاشت دندان در گذشته وجود نداشت و برای دندان فردی که به دلایلی مجبور به کشیدن و از دست دادن آن می شد دیگر جایگزینی وجود نداشت اما امروزه با استفاده از این روش می توان جاهای خالی دندان های کشیده شده را پر کرد. اگر درباره ایمپلنت دندان اطلاعات زیادی ندارید و علاقه مند هستید با مراحل ایمپلنت دندان آشنا شوید پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را دنبال کنید.

ایمپلنت چیست؟ایمپلنت دندان پست های فلزی یا فرم هایی است که با استفاده از عمل جراحی در استخوان فک و در زیر لثه قرار می گیرد. هنگام کاشت دندان ایمپلنت، از آن ها می توان برای جایگذاری دندان ها در دهان استفاده کرد. ایمپلنت معمولا از فلز تیتانیوم ساخته می گردد. برای کاشت دندان، لازم است که شما لثه های سالمی داشته باشید و استخوان کافی برای کاشت دندان ایمپلنت در دهان وجود داشته باشد. علاوه بر این لازم است که شما این ساختار را سالم نگه دارید. به همین خاطر رعایت مناسب بهداشت دهان و ملاقات منظم با دندانپزشک از عوامل حیاتی در نگهداری و موفقیت بلند مدت این روش می باشد. در صورت صلاح دید دندانپزشک ایمپلنت می تواند همزمان با کشیدن دندان جایگزین گردد.

ایمپلنت در واقع جایگزین ریشه دندان از دست رفته است و می تواند پایه محکمی برای جایگزین متحرک یا دائمی دندان باشد که عملکرد و زیبایی دندان طبیعی را تقلید می کند. ایمپلنت با استخوان فک کاملا جوش می خورد و به عنوان ریشه ای برای تاج مصنوعی دندان عمل می کند.

مراحل ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

اگر بخواهیم به ذکر مراحل ایمپلنت دندان بپردازیم می توان گفت در مرحله اول پایه ایمپلنت که فیکسچر نام دارد قرار داده می گردد. این پایه در داخل استخوان فک کاشته می گردد. این پایه بر اساس فک بیمار و عرض استخوان فک او ساخته می گردد. جوش خوردن و پیوند پایه ایمپلنت دندان به فک حدود چند ماه طول می کشد. بعد از 3 الی 6 ماه مرحله دوم از مراحل ایمپلنت دندان آغاز می گردد که همان مرحله پروتز است. پروتز می تواند به صورت ثابت یا متحرک باشد. پروتز ثابت یا همان روکش روی فیکسچر طی حدود چهار جلسه قالب گیری از ایمپلنت و امتحان، به بیمار تحویل داده می گردد. ایمپلنت ها می توانند به صورت پایه هایی برای پروتز متحرک نیز به کار فرایند، که پروتز متحرک به صورت دگمه فشاری روی آنها قرار می گیرد و محکم تر از حالت عادی در داخل دهان قرار می گیرد.

جراحی های مورد نیاز برای ایمپلنت دندانجراحی مورد نیاز در مراحل ایمپلنت دندان می تواند یک مرحله ای، دو مرحله ای و یا سه مرحله ای باشد:

در این نوع جراحی روی ایمپلنت با لثه پوشانده نمی گردد و حلقه فلزی که در اطراف ایمپلنت دندانی وجود دارد بعد از جوش خوردن به استخوان از لثه بیرون می ماند. پس از این مرحله یک میله به ایمپلنت وصل می گردد تا بتوان تاج ایمپلنت را روی آن سوار کرد.

در این روش پایه ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار می گیرد و به وسیله لثه روی آن پوشانده می گردد. به این ترتیب ایمپلنت دندانی دیگر قابل مشاده نیست و همچنین هیچگونه فشاری به ایمپلنت وارد نمی گردد. مدت زمان التیام ایمپلنت در فک پایین دو ماه و در فک بالا سه ماه است. بعد از این مدت لثه کنار زده می گردد و سر ایمپلنت کنار زده می گردد تا بتوان آن را دید و قطعه ای شبیه یک پیچ به صورت موقتی روی آن نصب می گردد. بعد از مدت حدودا دو هفته قالب گیری از ایمپلنت برای ساخت تاج دندان انجام می گردد. در این مدت می توان از پروتز موقت استفاده نمود. البته باید توجه داشت که این پروتز شب ها هنگام خواب باید از دهان خارج گردد. یکی از مزایای این نوع جراحی این است که ایمپلنت دندان در زیر لثه واقع شده است و دیده نمی گردد.

در این نمونه جراحی که یکی از معروف ترین و رایج ترین جراحی ها برای کاشت دندان و مراحل ایمپلنت دندان است پایه ایمپلنت در لثه قرار داده می گردد و یک زمان دو تا سه ماهه سپری می گردد تا ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد. بعد از این زمان قسمتی از لثه برداشته می گردد و تاج ایمپلنت روی آن کار گذاشته می گردد. در مرحله بعدی میله ای که اباتمنت نامیده می گردد به ایمپلنت وصل می گردد که از لثه بیرون است. این اباتمنت ها یا به صورت پیش ساخته هستند و یا در لابراتوار دندانپزشکی تهیه می گردد. مدتی بعد وقتی که لثه التیام پیدا کرد و دندانپزشک تشخیص داد که ایمپلنت و استخوان فک یکپارچه شده است زمان کار گذاشتن دندان های مصنوعی است. در این مدت باید از ایمپلنت در برابر فشار محافظت کرد و از خوردن غذاهای سفت پرهیز نمود.

  • افراد سیگاری
  • افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند یا از داروهایی استفاده می کنند که این شرایط را به همراه دارند.
  • افرادی که از پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن استفاده کرده اند.
  • کسانی که دیابت کنترل نشده دارند.

عوارض ایمپلنت دنداناگرچه ایمپلنت دندان از بسیاری جهات دارای مزیت است و می تواند یک جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته باشد اما احتمال بروز عوارض هم در آن وجود دارد. از جمله عوارض موقتی ایمپلنت لقی دندان و یا تورم و درد است که به احتمال زیاد پس از چند روز بهبود می یابد. اما عوارض دایمی که برای این جراحی وجود دارد این است که پس از 15 سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: setare.com
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 43788

به "مراحل ایمپلنت دندان (کاشت دندان) چگونه است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل ایمپلنت دندان (کاشت دندان) چگونه است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید