نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه از انتخاب بایدن مهمتر است

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران - گروه بین الملل: سرانجام مجمع برگزینندگان آمریکا یا همان کالج الکترال، حکم نهایی خود را صادر کرد تا با معرفی جو بایدن دموکرات به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده، به آشفتگی های پساانتخاباتی سرانجام دهد.

نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه از انتخاب بایدن مهمتر است

اگرچه رأی کالج الکترال مُهر تائیدی بر نتیجه انتخاباتی آمریکا است؛ اما معمولاً در ادوار گذشته مراسم رأی گیری مجمع برگزینندگان، در سکوت خبری و به دور از هرگونه هیاهویی برگزار می شد چرا که بیشتر یک فرآیند تشریفاتی است.

اما سال جاری دلایل زیادی وجود داشت که گردانندگان این مراسم را نگران کند و موضوعاتی چون وقوع تقلب، فساد انتخاباتی، سارقی آرا، رای دادن مردگان، شکایت به دیوان عالی، اعمال فشار برای تغییر نتیجه آرا و تهدید به شورش خیابانی فضای جامعه آمریکا را مسموم نموده بود. نتیجه آنکه وقتی رسانه ها با آب و تاب و به تفکیک، رأی الکترال هر ایالت را اعلام می کردند؛ در پشت پرده و به دور از چشم مردم، اضطراب و ناامنی همچنان ادامه داشت.

طبق گزارش ها، برای پیشگیری از وقوع هرگونه اتفاق ناگوار، ایالات کلیدی که صحت فرآیند انتخاباتی شان زیر سوال رفته بود؛ تدابیری ویژه اتخاذ کردند. برای مثال در ایالت میشیگان، مأموران امنیتی مقابل محل تجمع هیئت الکترال کشیک می دادند؛ در آریزونا محل تجمع هیئت، محرمانه بود و در ویسکانسین، هیئت از در مخفی وارد ساختمانی شد که قرار بود در آن تشکیل جلسه دهد.

به هر طریق، الکترال کالج حکم نهایی خود را صادر کرد و با اعطای 306 رأی به بایدن، به ترامپ فهماند که تا اول بهمن که روز تحلیف رئیس جمهور جدید است؛ باید بساطش را از کاخ سفید جمع کند و سکان اداره امور را به رقیب دموکرات بسپارد.

شاید به باور خیلی ها، این حسن ختامی بر پفراینده انتخاباتی 2020 باشد. اما آیا باید انتها دوره زمامداری ترامپ و توقف چرخه انتخابات آمریکا را به منزله سرانجام آشفتگی های سرسام آوری تلقی کنیم که طی یک ماه و نیم گذشته، ذهن مردم این کشور را درگیر و دولتمردان واشنگتن را مضطرب نموده است؟ یا این تازه آغازی است بر تحولاتی که اوضاع را بیش از پیش متشنج خواهد نمود؟

گسست در حزب جمهوریخواه / چیزی ترک برداشت

تا زمان برگزاری نشست الکترال کالج در روز دوشنبه، تقریباً 50 شکایت انتخاباتی تیم ترامپ برای تغییر نتیجه آرا رد شده بود. رئیس جمهور آمریکا شخصاً با هم حزبی های جمهوریخواه خود در ایالات میشیگان و پنسیلوانیا صحبت نموده بود تا ضمن ابطال آرای بایدن، ترکیب هیئت الکترال را به نفع او تغییر دهند. اما جواب همواره یک چیز بود: نه آقای رئیس جمهور، ما اختیاری در این خصوص نداریم. این نخستین تَرکی بود که بر پوسته نازک اتحاد درون حزبی جمهوریخواهان افتاد. بسیاری از آنها حاضر نبودند برای رئیس جمهوری که اکنون یک مهره سوخته به حساب می آمد؛ بلیط خود را خرج نمایند. نتیجه آنکه از دید ترامپ، در داخل حزب جمهوریخواه، اعضا به دو دسته خائن و وفادار تقسیم شدند.

در حالی که لری هوگان فرماندار جمهوریخواه ایالت مریلند، پس از اعلام نظر الکترال کالج، تائید کرد که شواهدی مبنی بر تقلب وجود ندارد و ترامپ باید واقعیت را بپذیرد؛ ولیام بار وزیر دادگستری هم که زمانی متحد نزدیک رئیس جمهور آمریکا به شمار می رفت، مجبور به استعفا شد حال آنکه قبل از واگذاری این سمت، هشدار داد: کشور دچار اختلاف و چنددستگی شدید است و این وظیفه دولت و آژانس های اطلاعاتی و امنیتی است که شفافیت و صحت انتخابات را تائید نمایند.

به باور خیلی ها یکی از دلایل کناره گیری بار، عدم دستیابی به مدارکی بود که به تائید ادعاهای ترامپ درباره تخلف منجر گردد.

ایالات نامتحده آمریکا / ت مثل تفرقه

اما این گسست به حزب جمهوریخواه محدود نمی گردد و عمق شکاف عمیق تر از حد تصور ما است. آمریکا همه ابهت خود را از عنوان دهن پُرکن ایالات متحده می گیرد و مدعی آن است که با توسل به دموکراسی، 50 کشور کوچک که نیمی از مساحت یک قاره را شامل می شوند در زیر سایه یک پرچم، جمع نموده است.

اما وقتی دیوان عالی آمریکا که از قضا، 6 قاضی آن جمهوریخواه هستند، به دادخواست دادستانی تگزاس مبنی بر ابطال آرای بایدن در چهار ایالت کلیدی میشیگان، ویسکانسین، پنسیلوانیا و جورجیا، پاسخ منفی داد؛ آلن وست رئیس حزب جمهوریخواه تگزاس، در بیانیه ای خواهان ایجاد اتحادیه ای از ایالات قانون مدار و حامی ترامپ شد. این بیانیه از سوی بسیاری از تحلیلگران، تلاشی در راستای جدایی طلبی و تجزیه آمریکا است و گامی در راستای فروپاشی آمریکای واحد.

جنگ خیابانی / ت مثل تقلب

شاید بایدن این روزها از بابت اینکه 306 رأی الکترال کسب نموده، خیلی به خود ببالد اما واقعیت آن است که وی رئیس جمهور نیمی از مردم آمریکا تلقی خواهد شد چرا که اختلاف آرای مردمی او با ترامپ، فقط حدود 7 میلیون رأی است. پس هر بار که چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا از لنز دوربین یک رسانه دموکرات، برای 81 میلیون نفری که به او رأی دادند؛ دست تکان می دهد؛ این واقعیت را هم گوشه ذهن خود مرور می نماید که احتمالاً 74 میلیون نفر از هواداران ترامپ، چشم دیدنش را ندارند.

این به ویژه از آن بابت اهمیت دارد که هواداران ترامپ، اتهام تقلب بایدن را قطعی دانسته و او را سارق آرا لقب داده اند. این مسئله به حدی جدی است که در روزهای سرانجامی هفته میلادی گذشته، درگیری های خیابانی هواداران و مخالفان ترامپ به ویژه در واشنگتن دی سی حادثه ساز شد و احتمال بالا دریافت تنش طی روزهای آینده ادامه دارد.

مسئله اینجاست که ترامپ هنوز بر ادعای تقلب پافشاری می نماید و سه هفته هم برای تغییر نتیجه به نفع خود، فرصت دارد چرا که بعد از کالج الکترال، این بار نوبت کنگره است که نتیجه آرای انتخابات 2020 را تائید کند.

این آخرین تیر ترکش ترامپ خواهد بود به این معنا که در روز 6 ژانویه (17 دی)، او از رئیس مجلس سنا می خواهد که با زیر سوال بردن آرای الکترال، امکان استناد به رأی هیئت برگزینندگان را غیرممکن اعلام کند. حتی استفن میلر مشاور ارشد کاخ سفید، روز دوشنبه مدعی شد که متحدان ترامپ در حال مقدمه چینی برای فرستادن گروه جایگزینی از الکتورها به کنگره هستند. وی همچنین مدعی شد که ستاد ترامپ تا روز تحلیف (اول بهمن) برای تغییر این نتیجه نادرست فرصت دارد.

سلامت نظام انتخاباتی / ت مثل تردید

الکترال کالج رأی خود را به نفع بایدن بیان کرد اما از ادعای تقلب در رقابت 2020 که بگذریم، مشکل اصلی یعنی ناکارآمدی ساختار انتخاباتی آمریکا همچنان برقرار است. در آمریکا رأی گیری به طور موازی در دو سطح مردمی و کالج الکترال صورت می گیرد و در نهایت این نمایندگان کالج انتخاباتی هستند که رئیس جمهور آینده را انتخاب می نمایند. این طور هم نیست که همواره رأی مردمی و رأی الکترال کالج به یک نتیجه واحد ختم گردد. برای مثال، در سال 2016، رأی مردمی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات بیشتر بود حال آنکه دونالد ترامپ با کسب آرای الکترال بیشتر، نتیجه را به نفع خود تغییر داد. در انتخابات 2020 هم ترامپ امیدوار بود با اعمال نفوذ بر کالج انتخاباتی، نتیجه را به نفع خود تغییر دهد و اکنون که تیرش به سنگ خورده می خواهد از نفوذ خود در مجلس سنا برای زیر سوال بردن هیئت برگزینندگان استفاده کند. بنابراین، مشکل اصلی عدم شفافیت در نظام انتخاباتی آمریکا و نادیده دریافت آرای مردمی است.

سرانجام یک هژمونی / ت مثل تمام

دو هفته از زمان برگزاری رقابت 2020 گذشته بود که در سایه بلاتکلیفی نتیجه انتخابات، وبگاه پولیتیکو در مطلبی نوشت آمریکا از هر زمانی ضعیف تر و بیمارتر است. این رسانه آمریکایی همچنین هشدار داد دنیایی که بایدن به ارث خواهد برد، فاصله های زیادی با دنیای زمان حضور او در سمت معاون رئیس جمهور در دوره اوباما و رئیس کمیته روابط خارجی سنا در دهه 1990 دارد چرا که دوره دنیا تک قطبی به سر آمده است.

این تحلیل پولیتیکو یادآور اظهاراتی است که جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دفعات طی سال گذشته میلادی تکرار کرد مبنی بر اینکه آمریکا در دوره همه گیری کرونا، نقش رهبری خود بر دنیا را از دست داده است.

وی در این باره می گوید: اگر قرن بیست و یکم، به یک قرن آسیایی چرخش پیدا کند، می توان از بیماری همه گیر کرونا به عنوان نقطه عطف این فرایند یاد کرد. این نخستین بحران عظیم در دهه های اخیر است که رهبری واکنش های بین المللی مربوط به آن، در کنترل آمریکا نیست. شاید واشنگتن به این موضوع اهمیت ندهد اما هر جا که نگاه می کنیم شاهد رقابت های فزاینده هستیم. به خصوص بین ایالات متحده و چین.

کرونا و عواقب مالی آن به همراه تنش های حاصل از رقابت 2020، موجب شد تا دیگر کشورها از جمله متحدان اروپایی، ادعای آقایی و نفوذ آمریکا بر دنیا را زیر سوال ببرند و این می تواند به معنای سرانجام نظام تک قطبی باشد که ایده آل دولتمردان واشنگتن است.

آشفتگی های حزبی، مردمی چند پاره، انتخاباتی غیردموکراتیک و ضعف در سامان دادن امور موجب شده تا تصویری که ما از آمریکای امروز می بینیم، با چهره قلدری که واشنگتن از خود به نمایش می گذارد؛ فاصله زیادی داشته باشد و برای همین است که می گوئیم انتخاب بایدن آنگونه که ادعا می گردد معجزه ای در راستای ارتقای صندلی دنیای این کشور نخواهد بود.

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47245

به "نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه از انتخاب بایدن مهمتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه از انتخاب بایدن مهمتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید