نشست 5+1 ابزاری مهم جهت همکاری های منطقه ای+تصاویر

به گزارش مجله کامپیوتر، وزارت امور خارجه قزاقستان با اشاره به نشست اخیر وزرای خارجه 5 کشور آسیای مرکزی در شهر نورسلطان اولویت بنیادین سیاست خارجی این کشور را همکاری منطقه ای مطرح نمود.

نشست 5+1 ابزاری مهم جهت همکاری های منطقه ای+تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، وزارت امور خارجه قزاقستان با پخش اطلاعیه ای نشست کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا موسوم به 5+1 را که روز چهارشنبه در شهر نورسلطان پایتخت این کشور برگزار گردید، ابزاری مهم برای همکاری های این منطقه با واشنگتن ارزیابی کرد.

در این اطلاعیه آمده است: در محل وزارت امور خارجه قزاقستان نشست سطح بالای 5+1 با حضور بیبوت آتامکل اف وزیر امور خارجه قزاقستان، رشید مرداف معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان، چنگیز حیدربیک اف وزیر امور خارجه قرقیزستان، سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجیکستان و عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه ازبکستان و دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا برگزار گردید.

وزیر امور خارجه قزاقستان در این نشست گفت: نورسلطان نظربایف نخستین رئیس جمهور این کشور آسیای مرکزی را به عنوان اولویت بنیادین سیاست خارجی کشور مشخص نموده که پایبندی به این رویکرد مبنای استراتژی منطقه ای قاسم جومارت تاکایف رئیس جمهور قزاقستان را تشکیل می دهد.

آتامکل اف گفت: توسعه مداوم همکاری های سیاسی، مالی و بشردوستانه منطقه ای با همسایگان برای ما الهام بخش می باشد.

وزیر امور خارجه قزاقستان همچنین بر علاقه مندی کشورش نسبت به اجرای مطلوب کلیه ابتکارات و توافقاتی که به صورت دو و چند جانبه با کشورهای منطقه اجرا شده، تاکید نمود.

در بخش دیگری از اطلاعیه وزارت امور خارجه قزاقستان آمده است: در نشست 5+1 پیرامون زمینه های گسترش بیشتر روابط تجاری، جذب سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مالی چند جانبه در منطقه بحث و گفت وگو انجام شد.

طرفین نسبت به توسعه مشترک زیرساخت ها و ظرفیت های ترانزیتی و حمل و نقلی آسیای مرکزی ابراز علاقه زیادی نشان دادند.

شرکت کنندگان در این نشست در رابطه با مسائل امنیتی طیف گسترده ای از چالش ها و تهدیدات را که حل آنها نیازمند روینمودهای منطقه ای است، مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

از جمله موضوع یاری به بازسازی افغانستان و همچنین تبادل تجربیات در زمینه بازگشت شهروندان از مناطق درگیری در سوریه و عراق و یاری به برگشت دوباره آنان به جامعه مطرح شد.

در این اطلاعیه همچنین گفته شده است که دیوید هیل با قاسم جومارت تاکایف رئیس جمهور قزاقستان، عسکر مامین نخست وزیر، بیبوت آتامکل اف وزیر امور خارجه و آسیت اسیکیشوف مدیر اجرایی صندوق نخستین رئیس جمهور قزاقستان دیدار و در خصوص موضوعات مهم همکاری های دوجانبه و بین المللی بحث و گفت وگو کردند.

در بخش پایانی آن آمده است: نشست 5+1 یک مکانیسم تعامل چند جانبه بین 5 کشور آسیای مرکزی و آمریکا بوده و موضوعات توسعه مالی، همکاری ها و امنیت منطقه ای محورهای اصلی گفت وگو به شمار می رود.

نخستین نشست 5+1 با حضور وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا در اول نوامبر سال 2015 در شهر سمرقند ازبکستان برگزار گردید.

انتهای پیغام/.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 14275

به "نشست 5+1 ابزاری مهم جهت همکاری های منطقه ای+تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست 5+1 ابزاری مهم جهت همکاری های منطقه ای+تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید