پامپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش با ایران اعتراف کرد

به گزارش مجله یک کامپیوتر، یک وبگاه تحلیلی گزارش کرد، در حالیکه وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از راهبرد دولت این کشور در قبال ایران دفاع می کرد، سهواً اعتراف کرد که تنش های اخیر با ایران نتیجه مستقیم اقدامات ترامپ و خروج وی از برجام است.

پامپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش با ایران اعتراف کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وبگاه تحلیلی بیزنس استاندارد در گزارشی به اظهارات روز گذشته (چهارشنبه) وزیر امور خارجه آمریکا اشاره نمود و نوشت، در حالیکه مایک پامپئو روز چهارشنبه از راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران دفاع کرد، اما سهواً اعتراف کرد که تنش های اخیر در منطقه غرب آسیا با ایران، نتیجه مستقیم تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام و اقدامات وی بوده است.

طبق این گزارش، دولت دونالد ترامپ از زمان خروج آمریکا از برجام، کارزاری برای فشار حداکثری به ایران به راه انداخته است، به این امید که به وسیله تحریم های شدید مالی، ایران را به پذیرش شروط خود وادارد.

طبق این گزارش، هدف نهایی دولت ترامپ از تحمیل فشار حداکثری، وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره و موافقت با یک نسخه سفت و سخت تر از توافق هسته ای بوده است، اما تاکنون، راهبرد تند ترامپ در قبال ایران، موفقیتی را به همراه نداشته است و شواهد اندکی وجود دارد که نمایانگر تأثیر این راهبرد بر تغییر رفتار ایران باشد.

این وبگاه تحلیلی سپس در شرح اعتراف روز گذشته وزیر خارجه آمریکا اشاره نمود و نوشت، پامپئو از این رویکرد ترامپ در قبال ایران در جمع خبرنگارانی که با وی به عربستان سعودی سفر نموده بودند، دفاع کرد و گفت: این مسئله وجود دارد که بعضی می گویند این راهبرد رئیس جمهور که ما اجازه آن را دادیم، کارساز نیست. من عکس آن را استدلال می کنم. من استدلال می کنم آنچه که اینجا شاهد آن هستید، نتیجه مستقیم معکوس کردن شکست عظیم برجام است.

طبق این گزارش، گرچه پامپئو اعتراف کرد که حمله شنبه هفته جاری به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در مقیاسی بود که پیش از این دیده نشده بود، اما ادامه داد که در نبود تحریم های دولت ترامپ، ایران به سامانه های تسلیحاتی خطرناک تری دسترسی پیدا می کرد.

علیرغم آنکه انصارالله یمن اعلام نموده است که تأسیسات نفتی عربستان را مورد حمله قرار داده است، دولت آمریکا مدعی است که انصارالله به تجهیزات نظامی که از آنها برای حمله به تأسیسات نفتی آرامکو استفاده شد مجهز نیستند و ایران را پشت پرده این حمله می داند و این در حالی است که هیچ گونه شواهدی از نقش ایران در این عملیات پهپادی وجود ندارد و ایران نیز هرگونه مشارکت در این حمله را رد نموده است.

ترامپ در حالی از برجام خارج شد که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور دائم در گزارش های خود، پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را مورد تأیید قرار داده بود و حتی بعد از خروج آمریکا نیز، ایران همچنان به تعهداتش پایبند باقی مانده بود.

در نهایت، در تابستان امسال میلادی، در پی عدم پایبندی کشورهای اروپایی امضاکننده برجام (آلمان، انگلیس، فرانسه) به تعهداتشان ذیل برجام، ایران گام هایی را در جهت کاهش تعهدات خود برداشت.

ق

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس‌ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 13706

به "پامپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش با ایران اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش با ایران اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید