4 روش شست وشو و ضدعفونی کردن بالشت

به گزارش مجله کامپیوتر، بهداشت کالای خواب اهمیت زیادی دارد و همواره باید مد نظر قرار گرفته گردد. دقت کنید که شست وشوی آن ها را به طور منظم و در زمان مشخص در برنامه خانه داری خود بگنجانید. با شستن بالشت و ملحفه ها از انتقال گرد و غبار، چربی و باکتری به پوست و سیستم تنفسی بدن جلوگیری می گردد و در این صورت می توانید بسیاری از بیماری های پوستی و تنفسی را هم از خود دور کنید.

4 روش شست وشو و ضدعفونی کردن بالشت

خبرنگاران- در این روزهای پایانی سال که بازار خانه تکانی بسیار گرم شده است، روش های مختلف شست وشو و تمیز کاری، می تواند روند کار شما را سریع تر کند و نتیجه بهتری هم بر جای بگذارد. آیا می دانستید که شستن بالشت هم باید در برنامه خانه تکانی قرار بگیرد؟ با شست وشوی بالشت باکتری های خانگی و میکروارگانیسم ها دور می شوند و سلامت و بهداشت شخصی شما تضمین می گردد.

بهداشت کالای خواب اهمیت زیادی دارد و همواره باید مد نظر قرار گرفته گردد. دقت کنید که شست وشوی آن ها را به طور منظم و در زمان معین در برنامه خانه داری خود بگنجانید. با شستن بالشت و ملحفه ها از انتقال گرد و غبار، چربی و باکتری به پوست و سیستم تنفسی بدن جلوگیری می گردد و در این صورت می توانید بسیاری از بیماری های پوستی و تنفسی را هم از خود دور کنید.

اغلب افراد برای تمیز کردن بالشت ، فقط روبالشتی ها را می شویند و شستن خودشان را فراموش می نمایند. ولی شما نباید این اشتباه را مرتکب شوید چرا که بالشت ها بیشتر از ملحفه و پتو گرد و غبار و آلودگی را در خود ذخیره می نمایند. زمانی که در و پنجره ها را باز می کنید، گرد و غبار روی تخت خواب، ملحفه و بالشت می نشیند. در طول شب که شما هم روی آن ها می خوابید، چربی، گرد و غبار و سلول های مرده پوست را روی این پارچه ها بر جای می گذارید.

مقدار زیادی از این مواد آلوده نماینده با عبور از روبالشتی، به درون الیاف بالشت هم نفوذ می نماید. شاید به این نکته دقت نکرده باشید ولی رنگ بالشت که بعد از مدتی تغییر پیدا می نماید نشانه کثیف شدن آن است. پس سریع تر دست به کار شوید و با مطلع شدن از روش های شست وشوی بالشت، بهداشت خود را تضمین کنید.

شستن بالش

نگران نباشید! شستن بالشت زمان زیادی از شما نمی گیرد، کافی است انواع روش های مختلف تمیز کردن بالشت را یاد بگیرید و بهترین آن را برای خود انتخاب کنید.

1. شستن بالشت با ماشین لباسشویی

بالشت بدون هیچ مسئله ای درون ماشین لباسشویی شسته می گردد. البته قبل از این کار بهتر است برچسب نوشته شده روی بالشت را بخوانید و این نکات را در نظر بگیرید:

به جای پودر ماشین لباس شویی از مایع شوینده لباس بهره ببرید. در این حالت خیالتان راحت می گردد که همه ماده شوینده از بالشت شسته و آبکشی می گردد.

همراه بالشت، لباس های سبک را نیز درون ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار باعث می گردد تعادل ماشین لباسشویی حفظ گردد و دستگاه آسیب نبیند.

آبکشی بالشت را دو بار انجام دهید تا مطمئن شوی که همه مواد شوینده از درون الیاف خارج شده اند.

بعد از اتمام برنامه شستشوی ماشین لباسشویی، بالشت ها را به مدت یک روز کامل در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. این مرحله اهمیت بسیاری دارد چون اگر الیاف درون بالشت به خوبی خشک نگردد، امکان ایجاد قارچ و کپک به وجود می آید.

2. شستشوی سریع

گاهی الیاف درون بالشت تحمل شست وشوی مداوم را ندارند و حالت خود را از دست می دهند. در این صورت بهتر است رو بالشتی ها را مرتب بشویید و شست وشوی کل بالش را در فاصله زمانی طولانی تری انجام دهید. در بعضی از انواع بالشت می توانید الیاف را به راحتی خارج کنید و آنها را به صورت جداگانه شستشو کنید. کافی است زیپ یا دکمه بالشت را باز کنید و الیاف را بیرون بیاورید. این الیاف معمولا به راحتی با ملحفه ها شسته می شوند و بدون آنکه آسیبی به آنها وارد گردد، بعد از خشک شدنف مجدد درون روبالشی مخصوص خود قرار می گیرند. این امکان باعث می گردد تا مواد درون بالشت به خوبی شسته گردد و هیچ ذرات آلوده یا حشرات کوچکی درون آن ها باقی نماند.

3. شستشوی عمیق با سرکه و جوش شیرین

اگر تا به حال بالشت های خود را نشسته اید یا به هر دلیلی فکر می کنید احتیاج است که آنها را عمیقا تمیز کنید، می توانید از محلول جوش شیرین و سرکه یاری بگیرید. با دنبال کردن مراحل زیر می توانید بالشت های خود را به خوبی ضدعفونی کنید.

ابتدا نصف پیمانه جوش شیرین را با نصف پیمانه سرکه مخلوط کنید.

بالشت ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید.

بعد از خیس شدن کامل آنها، مخلوط آماده شده را اضافه کنید.

سپس بالشت ها را آبکشی کنید و طبق روش اول، برای خشک کردن آنها اقدام کنید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه علاوه بر اینکه باعث تمیزی و ضدعفونی شدن بالشت ها می شوند، روبالشی را براق و درخشان هم می نماید. البته می توانید به جای سرکه و جوش شیرین از بوراکس هم بهره ببرید که نتیجه مشابه خواهد بود.

4. از بین بردن لکه ها با آب اکسیژنه

برای شستن بالشت استفاده از آب اکسیژنه هم کارساز است. البته این روش نسبت به روش های قبلی محدودیت هایی دارد. اول اینکه آب اکسیژنه تنها برای بالشت های سفید مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این ماده خاصیت سفید نمایندگی زیادی دارد، توصیه می گردد برای پارچه های رنگی و تیره از آن استفاده نکنید.

دوما آب اکسیژنه بیشتر برای از بین بردن لکه ها به کار برده می گردد و کافی است مقدار کمی از این ماده را روی قسمت مورد نظر بالشت بریزید. بسیاری از مواقع لکه های لوازم آرایشی، چربی، خون و حتی لکه های زرد حاصل از تعریق روی بالشت باقی می ماند و با یاری آب اکسیژنه می توانید به راحتی این لکه ها را از بین ببرید.

با انتخاب راحت ترین روش شست وشوی بالشت می توانید این مرحله از خانه داری را هم به بهترین شکل انجام دهید. از قلم نیاندازید که زمان زیادی از روز در حال خواب و روی تخت خواب سپری می گردد. پس بهداشت و تمیزی بالشت ها ضرورت بیشتری پیدا می نمایند.

منبع: دیجی مگ

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: زندگی امروز
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 5104

به "4 روش شست وشو و ضدعفونی کردن بالشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 روش شست وشو و ضدعفونی کردن بالشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید