5 نقشه فرش لری رونمایی شد

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، پیش از ظهر امروز چهارشنبه در مراسمی با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران، استاندار لرستان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان و جمعی دیگر از مسئولان، 5 نقشه فرش لری رونمایی شد.

5 نقشه فرش لری رونمایی شد

این نقشه ها شامل فلک الافلاک، حوض سماوری، نجف وند، علمدار و شیخ قربانی است.

محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این مراسم با اشاره به اینکه این اتفاق که در لرستان افتاد یک آرزوی دیرینه بود، گفت: فرش لری که زاییده هنر مادران ما در این استان و کوشش آنها در طول قرون و اعصار مختلف بوده، مغفول مانده بود و شاهد اجحاف درباره این فرش بودیم.

ایجاد بازارچه فرش لرستان در مرحله نهایی است

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته شاهد انجام اقدامات مناسبی بودیم و کوشش های زیادی توسط فعالان این حوزه صورت گرفت تا نقشه فرش لری رونمایی گردد، توضیح داد: فرش لری باید سفیر مردمان این استان باشد، هنر قالی بافی اجماعی از احساس و عقلانیت است؛ مادران ما با تمام احساس، قومیت و فرهنگشان فرش می بافتند و فرش لری نشان دهنده تمایت لرستان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه در ابتدای کار دو سال قبل فرش لرستان را ثبت جهانی کردیم و امروز یک برند جهانی به نام فرش لری داریم، اضافه نمود: با حضور طراحان لرستان تیمی تشکیل شد تا فرش لری را بر اساس موارد مختلف جمع آوری نموده و مراحل ثبت آن را در سازمان صنعت و معدن و وزارت ارشاد انجام دهند که خوشبختانه امروز از 5 نقشه فرش لری رونمایی شد.

صفی خانی با اشاره به اینکه در این راستا برای تکمیل زنجیره فرش اقدامات مختلفی انجام شده و ایجاد بازارچه فرش در مرحله نهایی است تا یک مرکز تجاری مهم برای بافندگان باشد، ادامه داد: در لرستان 23 هزار بافنده رسمی داریم که 4 هزار و 500 نفر از آن ها بیمه تامین اجتماعی هستند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4362

به "5 نقشه فرش لری رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نقشه فرش لری رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید