آشوب و درگیری در اعتراضات گسترده روز کارگر در کشورهای مختلف اروپایی

به گزارش مجله کامپیوتر، روز گذشته به مناسبت روز جهانی کار و کارگر اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف اروپا از جمله آلمان و فرانسه برگزار شده و به خشونت و ناآرامی هایی انجامید.

آشوب و درگیری در اعتراضات گسترده روز کارگر در کشورهای مختلف اروپایی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هانوفرشه آلگماینه سایتونگ، بیش از هزار نفر روز گذشته (اول ماه می) به مناسبت روز دنیای کارگر در شهرهای مختلف آلمان به خیابان ها آمدند و اعتراض کردند. این اعتراضات بخصوص در برلین، هامبورگ و لایپزیگ به خشونت و ناآرامی هایی منجر شد.

در این اعتراضات که به مناسبت روز کارگر برگزار گردیده بود بعضی معترضان به محدودیت های کرونایی هم شرکت داشتند. در برلین این اعتراضات بعد از درگیری های گسترده بین معترضان و پلیس منحل شد.

معترضان علیه نیروهای پلیس سنگ و بطری پرتاب می کردند. بعضی معترضان سطل های زباله را به آتش کشیده و ناآرامی هایی را ایجاد کردند. پلیس علیه معترضان از اسپری فلفل استفاده کرد.

در هامبورگ هم پلیس علیه معترضان روز کارگر از ماشین آب پاش استفاده کرد. معترضان به قواعد کرونایی از جمله رعایت قواعد فاصله گذاری پایبند نبودند.

پلیس در یک تجمع اعتراضی روز گذشته که در شهر فرانکفورت آلمان برگزار گردید هم علیه معترضان از باتوم استفاده کرد. پلیس از شرکت حداقل 3 هزار معترض سخن گفت.

در شهر افورت آلمان هم بعضی معترضان با اتومبیل های خود به خیابان ها آمدند. در ایالت بایرن هم موتورسواران به خیابان ها آمدند و اعتراضات گسترده ای را برگزار کردند.

بعضی از نیروهای پلیس در جریان این اعتراضات دستگیر و تعدادی از نیروهای پلیس مجروح شدند.

کارگران، فعالان اصناف و رهبران اتحادیه های کارگری همزمان با اول ماه مه، روز دنیای کار و کارگر در سراسر دنیا به خیابان ها آمدند تا ضمن مطالبه حقوق صنفی و قانونی خود خواهان حمایت از مشاغل در شرایط بحرانی ناشی از همه گیری بیماری کووید19 شوند.

در ترکیه هم دست کم یکصد تظاهرکننده در حالی که کوشش می کردند خود را به میدان تقسیم، محل سنتی برپایی تظاهرات اعتراضی برسانند و یا در دیگر محله های پایتخت از جمله خیابان مشهور استقلال دست به تظاهرات بزنند، توسط پلیس دستگیر شدند.

در فرانسه هم هزاران نفر همزمان با روز کارگر همگام با فعالان اصناف و سندیکاها به خیابان ها آمدند. ماسک هایی که شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه به صورت داشتند یادآور این نکته بود که زندگی شخصی و حرفه ای کارگران تا چه میزان نسبت به مراسم سنتی سالهای پیش ، به خصوص پیش از همه گیری ویروس کرونا در اواخر سال 2019 دستخوش تغییر شده است.

در پاریس تظاهرکنندگان به دعوت چهار اتحادیه عمده صنفی و جنبش های حامی جوانان از ساعت 14 به وقت محلی در میدان جمهوری تجمع و سپس حرکت خود را به سوی میدان ناسیون شروع کردند.

این تظاهرات همزمان با حضور ده ها هزار نفر در دیگر شهرهای فرانسه از جمله لیون، لیل، نانت، بوردو، تولوز و مارسی برگزار گردید.

مهم ترین سندیکای کارگری در فرانسه شمار شرکت کنندگان در تظاهرات اول مه در این کشور را 170 هزار نفر اعلام نموده و یادآور شدند در پاریس 25 هزار نفر برای گرامیداشت روز کار به خیابان ها آمدند.

وزارت کشور فرانسه اما شمار شرکت کنندگان در راهپیمایی های روز اول مه در کل کشور را 106 و تعداد حاضران در راهپیمایی و تجمعات شهر پاریس را 17 هزار نفر عنوان نموده است.

به گزارش رسانه های محلی، دو سندیکای عمده کارگری در فرانسه یعنی نیروی کارگران و کنفدراسیون عمومی کار که از سال 2016 تا به امروز هرگز همزمان در راهپیمایی های اول ماه مه شرکت ننموده بودند روز شنبه در کنار یکدیگر در راهپیمایی روز دنیای کار حضور یافتند.

بعضی منابع خبری از بروز درگیری های پراکنده میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس در پایتخت فرانسه خبر داده و اعلام نموده اند که نهاد های انتظامی و امنیتی برای جلوگیری از نفوذ عناصر افراطی و به هرج و مرج کشیده شده تظاهرات اول مه تدابیر ویژه ای را از پیش در نظر گرفته بودند.

به گزارش وزارت کشور فرانسه در جریان نارامی ها و درگیری های روی داده طی تجمعات اعتراضی روز دنیای کارگر شش پلیس در سراسر کشور از جمله سه مامور پلیس در پایتخت زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، در جریان این تظاهرات همچنین 56 نفر در سراسر فرانسه توسط ماموران انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

بریتانیا، ایتالیا، اتریش و اسپانیا از جمله دیگر کشورهای اروپایی بودند که مراسم بزرگداشت روز کارگر به صورت پراکنده در شهرهای مختلف آنها برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 56701

به "آشوب و درگیری در اعتراضات گسترده روز کارگر در کشورهای مختلف اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشوب و درگیری در اعتراضات گسترده روز کارگر در کشورهای مختلف اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید