عرضه فایل های اجاره به بازار 30 درصد افزایش یافت

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، درباره اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی اظهار کرد: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، یک عزم جدی در حاکمیت نظام است.

عرضه فایل های اجاره به بازار 30 درصد افزایش یافت

وی، اعمال این سیاست و پایه مالیاتی را نوعی عدالت توسعه ای برای عرضه واحدهای مسکونی ساخته شده به بازار عنوان و اظهار کرد: با اجرای این قانون، تقاضای مسکن اقشار مختلف تأمین می گردد.

قانون مالیات بر خانه های خالی؛ راهی برای کاهش سفته بازی در بازار مسکن

محمودزاده، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را حرکتی در جهت خروج مسکن از بعد سرمایه گذاری و سفته بازی در بازار مسکن ایران دانست و اضافه نمود: این سیاستی است که در همه جای جهان اعمال می گردد تا مسکن را از شرایط سرمایه گذاری خارج و به کالای مصرفی تبدیل نمایند.

وی مسکن را به عنوان کالایی که بیشترین سهم در سبد هزینه های خانوار دارد معرفی کرد و ادامه داد: بازار مسکن، یکی از نیازهای اولیه برای تشکیل خانواده است؛ بنابراین با بازارهای سرمایه ای دیگر متفاوت است لذا با راه اندازی سامانه املاک و اسکان از سال گذشته و بارگذاری هایی که صورت گرفت، در مرحله اول بیش از 1.5 میلیون پیامک برای مالکان واحدهایی که از نظر این سامانه، خالی تشخیص داده شده بودند، ارسال کردیم.

مالکانی که پاسخ پیامک نداده اند، به سازمان مالیاتی معرفی می شوند

دبیر شورای عالی مسکن یادآور شد: برای تکمیل سامانه اسکان، از سایت ها و دستگاه های مختلف، اطلاعات را برداشت کردیم؛ تعدادی از مالکان، پاسخ پیامک های وزارت راه و شهرسازی را داده اند که یا تأیید نموده اند که واحد مورد اشاره در پیامک خالی است یا اینکه مستنداتی در سامانه بارگذاری نموده اند که ملک خود را فروخته یا اجاره داده اند. تعدادی هم هنوز اطلاعات ملکی خود را در سامانه وارد ننموده اند.

وی درباره مدت زمانی که به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه داده شده تا اطلاعات ملکی خود را اعلام نمایند، گفت: این مدت زمان برای آنهایی که پیامک ارسال شده، به اتمام رسیده و ناگزیر، به عنوان واحدها خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد؛ چون راهی غیر از این برای صحت سنجی وجود نخواهد داشت.

بر اساس قانون جدید، دستگاه هایی که اطلاعات ملکی ندهند، جریمه می شوند

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که آیا قانون، دستگاه ها را مکلف نموده تا اطلاعات ملکی در اختیار خود را به سامانه املاک و اسکان اعلام نمایند یا خیر؟ اعلام کرد: قبلاً بر اساس ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم این اتفاق می افتاد؛ اخیراً با توجه به ورود مجلس به این موضوع و اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، این قانون گسترده تر و جامع تر و نقاط ضعف آنکه تقویت بنیه اطلاعاتی سامانه اسکان و همچنین اعداد مالیاتی این پایه مالیاتی بود، که در قانون سابق، بازدارنده نبودند، رفع شده است.

وی اضافه نمود: یک موضوع قطعی در حوزه مالیات بر خانه های خالی وجود دارد و آن این است که عزم جدی حاکمیتی برای اجرای آن وجود دارد و حتماً کسانی که همراهی لازم را برای اجرای آن نداشته باشند، بلافاصله با جرایم روبه رو می شوند که بر اساس قانون، اعمال می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مهلت 3 ماهه آغاز این قانون در اصلاحیه مجلس، گفت: دیر یا زود اجرای آن به صورت جامع در کشور انجام می گردد.

افزایش 30 درصدی عرضه مسکن استیجاری

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شاهد اثربخشی اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بر بازار مسکن خواهیم بود؟، اعلام کرد: قطعاً تا نیمه سال آینده اثر قطعی این سامانه را خواهیم دید؛ پیش بینی ما این است که برای فصل اجاره سال آینده، حتماً اثر میدانی اجرای این قانون را خواهیم دید.

وی ادامه داد: کما اینکه در تابستان امسال هم بر اساس آمار رسمی اخذ شده از بنگاه های مشاور املاک، حدود 30 درصد افزایش عرضه فایل های اجاره به بازار را شاهد بوده ایم؛ فایل هایی که سابقه ارائه قبلاً نداشته و از مجموعه همین خانه های خالی بوده اند که این افزایش عرضه، روی کاهش اجاره بها هم می تواند اثرگذار باشد.

منبع: مهر

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49169

به "عرضه فایل های اجاره به بازار 30 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه فایل های اجاره به بازار 30 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید