واکسیناسیون جهانی نیازمند کمک گروه هفت

به گزارش مجله کامپیوتر، نشست ماه ژوئن گروه 7 در انگلیس فرصتی است تا رهبران سیاسی ثروتمندترین کشورهای دنیا ائتلاف عظیم برای ریشه کنی کرونا را رقم بزنند. این مهم که با توافقی بر سر برنامه اجرایی مالی در جهت مبارزه با کووید19 محقق می گردد، از ایجاد توازن در دسترسی به واکسن ها شروع خواهد شد.

واکسیناسیون جهانی نیازمند کمک گروه هفت

دسترسی به ابزارهای شتاب دهنده در کووید19 (ACT-A) در واقع یک همکاری بی نظیر میان سازمان بهداشت دنیای و دیگر ارگان ها و کشورها برای ایجاد چارچوبی چندگانه در جهت مشارکت در تشخیص، درمان و واکسیناسیون است و کوواکس(نهاد هماهنگ نماینده تهیه واکسن) به عنوان ستون کلیدی این همکاری، تا به امروز 40 میلیون دوز را به بیش از 100 کشور دنیا ارسال نموده است. با وجود این دستاورد اما همچنان بی عدالتی در توزیع بیداد می نماید. به طوری که 16 درصد جمعیت دنیا شامل پردرآمدترین کشورها بیش از نیمی از واکسن ها را در اختیار دارند و کشورهای در حال توسعه فقیر تنها نیمی از سفارش تأیید شده شان را نیز دریافت ننموده اند. در شرایطی که کشورهای گروه 7، ایمن سازی 70 درصدی را تا انتها سال 2021 وعده داده اند اما بعضی کشورهای فقیر براساس الگوی مشخص شده زودتر از 2024 به واکسن نمی رسند. با این حال عقب نگه داشتن کشورهای فقیر در رقابت برای دریافت واکسن کووید19، فاجعه ای به مراتب بزرگتر از بحران ایدز و HIV در آفریقا در پی خواهد داشت. به عبارت دیگر می توان این سیاست را خودآسیبی نامید چراکه با گسترش ویروس کرونا و جهش آن در میان جوامع ایمن نشده، سلامت عمومی در همه نقاط دنیا حتی کشورهای ثروتمند به مخاطره می افتد. از طرف دیگر تأخیر در تسریع فرایند واکسیناسیون در کشورهای در حال توسعه می تواند زیانی 9.2 تریلیون دلاری به اقتصاد دنیای وارد آورد.

چالش کنونی، اطمینان از تأمین و دسترسی مناسب همه کشورها به واکسن است و فرصت یک اقدام جسورانه را ایجاد نموده است. کشورهای گروه 7 باید هر چه زودتر برای حمایت از برنامه دسترسی به ابزارهای شتابدهنده در کووید19 پا پیش بگذارند و زیرساخت های لازم برای ساخت واکسن در کشورهای در حال توسعه را پدید آورند. این اقدام برنامه دفاعی دنیای مؤثر در برابر کووید19 و تهدیدات پاندمی های آینده خواهد بود. اما در این برنامه، حلقه مفقوده، سازوکار اقتصادی مؤثر است که این بخش می تواند نشست گروه 7 را دارای اهمیت بیشتری نشان دهد. رهبران سیاسی باید هزینه اقتصادی برنامه دنیای برای دسترسی همه کشورها به واکسن تا انتها امسال را تأمین نمایند. طوری که در انتها 2022 واکسیناسیون برای همه مهیا باشد. به این ترتیب مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آفریقا 60 درصد این برنامه را در منطقه در اختیار خواهد داشت. کشورهای گروه 7 بودجه سالانه 30 میلیارد دلاری را برای دو سال آینده تقبل نموده اند که این رقم بخوبی هدف تأمین زیرساخت های فراوری واکسن در کشورها را تأمین می نماید.

نکته دیگر اینکه عدالت در واکسیناسیون هزینه خود را برمی گرداند. براساس برآوردهای سازمان بین المللی پول این برنامه می تواند اقتصاد دنیای را یک تریلیون دلار جلو بیندازد.

دولت های عضو گروه 7 چندین مکانیزم اقتصادی آماده برای تحقق این هدف در اختیار دارند. آنها می توانند با پذیرش 15-10 میلیارد دلار به چرخه تأمین اقتصادی ایمن سازی در برابر کووید19 متصل شوند. در حال حاضر با توجه به تخصیص بودجه جدید 650 میلیارد دلاری امریکا، فرصت مناسبی برای کاهش اختلافات اقتصادی به وجود آمده است. گروه 7 باید بسته های حمایتی برای کشورهای کم درآمد تأمین کند و با این سؤال که چرا همچنان بیش از 40 کشور در بدهی غرق شده اند هزینه وام بلاعوض را به واکسن دائمی تخصیص دهند. البته اقتصاد، یک بعد این توازن است و بعد دیگر اداره آن است. بنابراین باید مطمئن شویم که همه دولت ها و جوامع مدنی صدایی مشترک برای این همکاری دنیای دارند.

منبع: Project Syndicate

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55609

به "واکسیناسیون جهانی نیازمند کمک گروه هفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون جهانی نیازمند کمک گروه هفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید